Problem pojawia się w momencie kiedy zaczynają boleć dziąsła, zęby i z dziąseł zaczyna sączyć się krew. Jest to etap kiedy choroba jest już rozwinięta i wymaga natychmiastowej wizyty u stomatologa. Bardzo często choroby zębów mogą być przyczyną poważnych schorzeń organizmu.
Choroby jamy ustnej
Stan przyzębia i dziąseł jest bardzo istotny, może mieć związek z cukrzycą, rakiem, chorobami serca a nawet mają związek z porodem. Okazuje się też, że zdrowie zębów ma wpływ na to jak długo będziemy żyli.
Kiedy zaczynają krwawić dziąsła oznacza to, że organizm i układ odpornościowy jest osłabiony.
Choroby zębów zazwyczaj wynikają z braku dbania o higienę ustną. Dziąsła stanowią ochronę dla zębów i utrzymują je na swoim miejscu. Kiedy dziąsła są zdrowe mają kolor jasno różowy i przylegają ściśle do szyjki zębów. Przyczyną zapalenia dziąseł jest występowanie płytki nazębnej. Jest to miękki i lepki osad na zębach. W początkowej fazie jest on niewidoczny gołym okiem dopiero z czasem nabiera barwy jasno żółtej. Wpływ na taki stan uzębienia ma picie dużej ilości kawy czy też mocnej herbaty. Kolejnym etapem jest przerodzenie się płytki nazębnej w kamień czyli twardy złóg na zębach. Tego typu nalot jest w stanie usunąć tylko stomatolog. Zarówno płytka jak i kamień są niebezpieczne dla zdrowia dziąseł. Dzieje się tak ponieważ bakterie są w stałym kontakcie z tkanką dziąsłową, co powoduje zapalenie dziąseł.
Inną z chorób jest paradontoza czyli zapalenie przyzębia. Niestety tej choroby nie można wyleczyć do końca tak jak w przypadku zapalenia dziąseł. Paradontoza obejmuje większą część przyzębia, w tym również kość wyrostka zębowego. Choroba ta niszczy kości szczęki i żuchwy oraz pogłębia kieszonki dziąsłowe. Niekiedy dochodzi do tego, że z dziąseł wydostaje się ropa a zęby są bardzo odsłonięte. Lekarz w leczeniu paradontozy stosuje różnego rodzaju płukanki, zabiegi oczyszczające oraz antybiotyki. Przede wszystkim ważne jest aby usunąć kamień i płytkę.
Bardzo częstymi chorobami są próchnica i zapalenie miazgi. Próchnica powstaje w wyniku rozkładu tkanki zębowej powodując próchnicę. Zazwyczaj przyczyną próchnicy są kwasy, które powstają z bakterii i działają na płytkę nazębną.
Natomiast zapalenie miazgi zębowej początkowo objawia się lekkim bólem. Dopiero w kolejnej fazie objawia się obrzękiem policzka i powiększeniem węzłów chłonnych. Zazwyczaj tego typu choroba wymaga leczenia kanałowego oraz usunięcia martwej miazgi zębowej.
Oprócz wyżej wymienionych chorób jamy ustnej wyróżnić możemy jeszcze:
- bruksizm,
- halitoze,
- kwasową erozje szkliwa,
- ropień,
- wady zgryzu,
- zapalenie okostnej zęba,
- zgorzel zęba.
W każdym przypadku w momencie, kiedy pojawia się ból zęba należy udać się niezwłocznie do dentysty. W przypadku kiedy termin wizyty jest długi a ból nie daje nam żyć można skorzystać z domowych sposobów wśród których zaleca się między innymi stosowanie zimnych naparów z mięty czy też trzymanie zimnej wody w ustach. Dodatkowo stosuje się środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
Zęby i ich choroby wcale nie muszą być straszne dla naszego zdrowia. Wystarczy odpowiednia higiena obejmująca regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych oraz usuwanie kamienia. Należy również pamiętać o wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się chociaż raz w roku.