Przyczyn nadwrażliwości zębów jest wiele, jednak najczęstszą jest złe mycie zębów, a co gorsze ich nieregularne mycie. Do pozostałych przyczyn należą:
- bruksizm czyli zgrzytanie zębami,
- próchnica,
- cofanie się zębów,
- nagromadzenie kamienia na zębach,
- naturalnie słabe szkliwo.
Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w wyniku odsłonięcia zębiny. Znajdują się w niej małe kanaliki, które stanowią drogę dla nerwu. W wyniku odsłonięcia tych kanalików, wrażliwość na ból staje się mocniejsza. Taka nadwrażliwość to długotrwały proces, który powstaje na przestrzeni czasu. Początkowo jest on mało odczuwalny, dopiero z biegiem czasu staje się dokuczliwy. Bardzo często w wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia szkliwa i zaczynamy odczuwać znaczny dyskomfort. W jednym i drugim przypadku należy uważać, ponieważ w takim stanie bardzo szybko dochodzi do wcześniej wspomnianej próchnicy.
Jednak istnieje kilka sposobów aby temu zapobiec. Wśród tych metod możemy wyróżnić:
1. Regularną higienę jamy ustnej.
2. Używanie pasty o niskim wskaźniku ścieralności (pasty wybielające nie zawsze są zdrowe dla naszych zębów, ponieważ mogą zawierać wysoki wskaźnik ścieralności).
3. Należy szczotkować zęby delikatnie, odpowiednią szczotką do zębów z miękkim włosiem.
4. Unikać kwaśnych produktów, które mogą powodować erozję szkliwa.
5. Stosowanie produktów z fluorkiem.
6. Stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania.
7. Panować nad tikami nerwowymi typu zgrzytanie zębów.
8. Pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.
Tak wiele mówi się w dzisiejszych czasach o zdrowiej diecie. Również i w tym przypadku może ona przynieść pozytywne rezultaty i może zmniejszyć nadwrażliwość zębów. Spożywanie produktów z niską zawartością ph jest bardzo szkodliwe dla naszego uzębienia. Powinno się raczej jeść produkty bogate w wapń typu mleko, ryby, jajka a unikać produktów kwaśnych i słodkich. Jednak jeśli lubimy podjadać przekąski, które mogą być dla naszych zębów zagrożeniem zaleca się jedzenie ich przed zdrowym posiłkiem.
Najbardziej skuteczną metodą walki z nadwrażliwością zębów jest wizyta u dentysty. Lekarz może nam zaproponować rozwiązanie, które wzmocni zęby. Taką metodą może być usunięcie kamienia lub polakierowanie odsłoniętej części korzenia. Są to sposoby, które wzmocnią szkliwo i zęby a jednocześnie ochronią nas przed bólem.
Zęby stanowią bardzo ważną cześć naszego ciała i potrafią w inteligenty sposób zakomunikować, że coś dzieje się z nimi nie tak. Dlatego każdego rodzaju ból powinno się konsultować ze stomatologiem. Tylko każda w miarę wcześnie rozpoczęta walka z nadwrażliwością może zakończyć się sukcesem.