Szybko rozpoczęta walka z nadwrażliwością zębów może zakończyć się sukcesem.

11.05.2016
0
Szybko rozpoczęta walka z nadwrażliwością zębów może zakończyć się sukcesem.
Nadwrażliwość zębów to problem, który coraz częściej dotyka wielu z nas. Zazwyczaj pojawia się podczas jedzenia ciepłych lub zimnych posiłków. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest regularne i dokładne szczotkowanie zębów.

Przyczyn nadwrażliwości zębów jest wiele, jednak najczęstszą jest złe mycie zębów, a co gorsze ich nieregularne mycie. Do pozostałych przyczyn należą:

- bruksizm czyli zgrzytanie zębami,

- próchnica,

- cofanie się zębów,

- nagromadzenie kamienia na zębach,

- naturalnie słabe szkliwo.

Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w wyniku odsłonięcia zębiny. Znajdują się w niej małe kanaliki, które stanowią drogę dla nerwu. W wyniku odsłonięcia tych kanalików, wrażliwość na ból staje się mocniejsza. Taka nadwrażliwość to długotrwały proces, który powstaje na przestrzeni czasu. Początkowo jest on mało odczuwalny, dopiero z biegiem czasu staje się dokuczliwy. Bardzo często w wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia szkliwa i zaczynamy odczuwać znaczny dyskomfort. W jednym i drugim przypadku należy uważać, ponieważ w takim stanie bardzo szybko dochodzi do wcześniej wspomnianej próchnicy. 

Jednak istnieje kilka sposobów aby temu zapobiec. Wśród tych metod możemy wyróżnić:

1. Regularną higienę jamy ustnej.

2. Używanie pasty o niskim wskaźniku ścieralności (pasty wybielające nie zawsze są zdrowe dla naszych zębów, ponieważ mogą zawierać wysoki wskaźnik ścieralności).

3. Należy szczotkować zęby delikatnie, odpowiednią szczotką do zębów z miękkim włosiem.

4. Unikać kwaśnych produktów, które mogą powodować erozję szkliwa.

5. Stosowanie produktów z fluorkiem.

6. Stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania.

7. Panować nad tikami nerwowymi typu zgrzytanie zębów.

8. Pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.

Tak wiele mówi się w dzisiejszych czasach o zdrowiej diecie. Również i w tym przypadku może ona przynieść pozytywne rezultaty i może zmniejszyć nadwrażliwość zębów. Spożywanie produktów z niską zawartością ph jest bardzo szkodliwe dla naszego uzębienia. Powinno się raczej jeść produkty bogate w wapń typu mleko, ryby, jajka a unikać produktów kwaśnych i słodkich. Jednak jeśli lubimy podjadać przekąski, które mogą być dla naszych zębów zagrożeniem zaleca się jedzenie ich przed zdrowym posiłkiem.

Najbardziej skuteczną metodą walki z nadwrażliwością zębów jest wizyta u dentysty. Lekarz może nam zaproponować rozwiązanie, które wzmocni zęby. Taką metodą może być usunięcie kamienia lub polakierowanie odsłoniętej części korzenia. Są to sposoby, które wzmocnią szkliwo i zęby a jednocześnie ochronią nas przed bólem. 

Zęby stanowią bardzo ważną cześć naszego ciała i potrafią w inteligenty sposób zakomunikować, że coś dzieje się z nimi nie tak. Dlatego każdego rodzaju ból powinno się konsultować ze stomatologiem. Tylko każda w miarę wcześnie rozpoczęta walka z nadwrażliwością może zakończyć się sukcesem. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Uczulenie na pastę do zębów - wymysł stroniących od higieny, czy prawda?

Wydawać by się mogło, że nikt nie powinien być uczulony na pastę do zębów, ponieważ bez niej ograniczona jest raczej możliwość prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że jest grono osób zmagających się z tą przypadłością.

19.07.2016
0
ilustracja do artykułu Nie daj się próchnicy i walcz z nią skutecznie!

Próchnica zębów - schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, różnych narodowości i z różnych cywilizacji. W niektórych krajach, a dokładniej tych w których na potęgę spożywa się cukry oczyszczone, próchnica rozwija się w zastraszającym tempie.

01.04.2016
0
ilustracja do artykułu Zdrowe zęby - zdrowy uśmiech.

Wizyta u stomatologa to dla większości osób koszmar. Dlaczego tak wiele osób omija gabinet dentystyczny? Nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie istnieje ryzyko w przypadku nie leczonych regularnie zębów.

25.02.2016
0