Reumatoidalne Zapalenie Stawów - objawy, przyczyny, leczenie

07.06.2016
0
Reumatoidalne Zapalenie Stawów - objawy, przyczyny, leczenie
RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów co roku pojawia się u nawet 16 tysięcy Polaków. Jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednio rozwinięta nauka i możliwości leczenia, pozwalają na obniżenie dolegliwości bólowych u chorych.

Czym właściwie jest RZS, zwane również reumatyzmem? Reumatyzm jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje powstawanie nieswoistego zapalenia stawów. Organizm uważa tkanki kolokwialnie mówiąc za wroga, w związku z tym rozpoczyna produkcję autoprzewciał, aby je zlikwidować. Początkowa faza dotyka błony maziowej, staje się ona pogrubiona, obrzęknięta i przekrwiona. Kolejny etap choroby objawia się pojawieniem osteoporozy i zaniku mięśni w obrębie zmienionych stawów. Warto podkreślić, że już zmiany z błonie maziowej można zobaczyć na badaniu usg, dlatego warto szybko zgłosić się do specjalisty. 

Reumatyzm dotyka głównie kobiety mające 40-50 lat, jednak zdarzają się przypadki młodszych osób chorujących na RZS. Istnieje szereg objawów wskazujących na możliwość rozwoju RZS, jednak bardzo często odwleka się wizytę u lekarza. Taka postawa zdecydowanie może wpłynąć na bardzo mocne pogorszenie się stanu zdrowia. Na reumatoidalne zapalenie stawów i konieczność konsultacji z lekarzem wskazywać mogą takie objawy jak:

- mrowienie i drętwienie rąk;

- obrzęk;

- sztywność i problemy w ruchomości stawów;

- uczucie rozgrzania w stawach;

- stan podgorączkowy;

- w późniejszym stadium-deformacje stawów.

Przyczyny powstawania reumatyzmu nie zostały jeszcze dokładnie określone, jednak wśród najczęściej wymienianych można wyróżnić:

- stres;

- obciążenia genetyczne;

- zaburzenia układu odpornościowego;

- obciążenia związane z płcią (kobiety chorują 3 razy częściej na RZS).

Reumatoidalne zapalenie stawów jak już wcześniej pisaliśmy, należy do chorób niewyleczalnych. Jednak szybka diagnoza i wprowadzenie leczenia daje możliwość walki z towarzyszącym bólem. Po zdiagnozowaniu RZS, należy jak najszybciej wprowadzić farmakologiczne leczenie. Podawany lek (LMPCh) ma za zadanie zahamować niszczenie stawów. Dzięki temu chore osoby mogą w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie i cieszyć się życiem. Oprócz leczenia farmakologicznego należy również włączyć odpowiednią fizykoterapię, a także rozpocząć aktywny tryb życia. Nie należy również zapominać o odpowiedniej diecie i wsparciu psychicznemu dla chorego.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Choroby autoimmunologiczne - jak je zdiagnozować i leczyć?

Dotykają prawie 5 % ludzi i mają przewlekły przebieg - co takiego ? Często powodujące kalectwo, lub śmierć choroby autoimmunologiczne.

29.01.2016
0
ilustracja do artykułu Czy wiesz co to fibromialgia?

Fibromialgia to choroba reumatyczna, objawiająca się głównie bólem mięśni, ogólnym zmęczeniem i bezsennością. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, ze względu na wiele czynników. Jakie są jej pozostałe objawy i jak się ją leczy?

20.06.2016
0
ilustracja do artykułu Walczysz z reumatyzmem? Zmień dietę!

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane potocznie reumatyzmem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie chorych.

14.12.2015
0