Nie daj się próchnicy i walcz z nią skutecznie!

01.04.2016
0
Nie daj się próchnicy i walcz z nią skutecznie!
Próchnica zębów - schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, różnych narodowości i z różnych cywilizacji. W niektórych krajach, a dokładniej tych w których na potęgę spożywa się cukry oczyszczone, próchnica rozwija się w zastraszającym tempie.

Jak więc dbać o zęby, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy? Postaramy się podać kilka cennych wskazówek.

Za powstawanie próchnicy odpowiada płytka nazębna, która gromadzi się na zębach. Oczywiście to od nas zależy w jakim stopniu rozwinie się ona w jamie ustnej. Na pojawienie się próchnicy mają bowiem wpływ nie tylko predyspozycje danej osoby, ale i choroby, a także nawyki żywieniowe. Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju próchnicy wymienić należy:

- nieodpowiednią higienę jamy ustnej;

- spożywanie znacznej ilości węglowodanów;

- niedobory witamin, wapnia i fosforu.

Próchnica dotyka zarówno zębów mlecznych i jak stałych, przy czym szybciej rozprzestrzenia się w jamie ustnej młodszej osoby. Dzieje się tak przez różnice zarówno w budowie, jak i stopniu mineralizacji. W przypadku zębów mlecznych może wystąpić tzw. próchnica wczesna, która pojawia się zaraz po wyrośnięciu zębów, a także próchnica okrężna, która przez szybki przebieg prowadzi do odłamania koron zębowych. 

Zaraz po pojawieniu się zębów stałych istnieje również największe ryzyko zaatakowania ich przez próchnicę, ponieważ mają one jeszcze nie dokończoną mineralizację. 

Próchnica rozpoczyna się zazwyczaj od pojawienia się ciemnej plamy na zębie. Kolejny etap rozwoju próchnicy to powstanie ubytku z rozpadu tkanki zęba. Ubytek jest bolesny i nasila się podczas spożywania pokarmów ciepłych, zimnych, a także dotyku. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej udać się do stomatologa, który wypełni ząb. W tym celu najpierw należy pozbyć się chorej tkanki, np. przy pomocy lasera, bądź tradycyjnego wiertła, a następnie wypełnia się ząb tzw. plombą. 

Od leczenia próchnicy zębów zdecydowanie lepsze będzie zapobieganie jej. Co należy więc robić, aby wizyta u stomatologa nie kończyła się na leczeniu kanałowym, a tylko przeglądem jamy ustnej? Po pierwsze należy wspomnieć, że zęby kształtują się już w okresie płodowym, więc to od kobiety i chorób przebytych w czasie ciąży zależy w jaki sposób zęby jej dziecka będą się rozwijać w późniejszym etapie. Oczywiście bardzo ważna jest również dieta ciężarnej kobiety, musi być ona bogata w witaminy A,D, B i C. 

Osoby posiadające zęby stałe jednak powinny pamiętać o kilku radach, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy:

1. Spożywaj produkty mleczne i warzywa.

2. Ogranicz spożywanie cukrów.

3. Pamiętaj o dokładnym myciu zębów, najlepiej po każdym posiłku. Zęby należy szczotkować przez 2-3 minuty za każdym razem, a szczoteczka powinna być dostosowana do wieku i potrzeb danej osoby. Zęby powinny być szczotkowane ruchami raczej pionowo - kulistymi, dzięki czemu dokładnie wyczyszczone zostają również przestrzenie międzyzębowe. Po każdym szczotkowaniu należy również użyć nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. 

4. Wymieniaj regularnie szczoteczkę do zębów.

5. Używaj odpowiedniej pasty do zębów.

6. Pamiętaj o systematycznych wizytach u stomatologa.

W telewizji można również zobaczyć reklamy gum do żucia, dzięki której na odpowiednim poziomie zostanie zachowana higiena jamy ustnej. Warto jednak dodać, że nie należy jej spożywać dłużej niż 15-30 minut. Guma do żucia nie zastąpi również codziennego szczotkowania zębów, a może tylko pomóc w walce z oczyszczaniem jamy ustnej, np. jeżeli w danym momencie po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów.

Próchnica, to schorzenie zębów wpływające negatywnie na kondycję stanu jamy ustnej, z którym można walczyć. Tak jak w przypadku innych chorób, tak i w tym - lepiej zapobiegać i szybko leczyć, niż walczyć z bolesnym i kosztownym leczeniem mocno rozwiniętej próchnicy. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zdrowe zęby - zdrowy uśmiech.

Wizyta u stomatologa to dla większości osób koszmar. Dlaczego tak wiele osób omija gabinet dentystyczny? Nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie istnieje ryzyko w przypadku nie leczonych regularnie zębów.

25.02.2016
0
ilustracja do artykułu Nie taki stomatolog straszny…

Kto z nas nie marzy o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu? Zdrowe, śnieżnobiałe zęby to pragnienie każdego , niestety nikt nie rodzi się ze wspaniałym uśmiechem, pomagają nam w tym stomatolodzy. Jednak słysząc "dentysta" przechodzą cię ciarki…

26.11.2015
0
ilustracja do artykułu Uczulenie na pastę do zębów - wymysł stroniących od higieny, czy prawda?

Wydawać by się mogło, że nikt nie powinien być uczulony na pastę do zębów, ponieważ bez niej ograniczona jest raczej możliwość prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że jest grono osób zmagających się z tą przypadłością.

19.07.2016
0