Nie taki stomatolog straszny…

26.11.2015
0
Nie taki stomatolog straszny…
Kto z nas nie marzy o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu? Zdrowe, śnieżnobiałe zęby to pragnienie każdego , niestety nikt nie rodzi się ze wspaniałym uśmiechem, pomagają nam w tym stomatolodzy. Jednak słysząc "dentysta" przechodzą cię ciarki…

Czy słyszałeś kiedyś o dentofobii? Jest to strach przed wizytą u dentysty, nie tylko pod względem emocjonalnym, ale również finansowym. Unikanie stomatologa powoduje z roku na rok coraz większe problemy z naszymi zębami, a u nas samych wzrasta strach przed nim. Największa niepewność pojawia się jednak kiedy rozpoczynają się stany bólowe. Pierwsza myśl każdego człowieka… na pewno za chwilę przestanie boleć. Jednak w takim wypadku może być już za późno na rutynowe, profilaktyczne badania, a koszt leczenie może zdecydowanie wzrosnąć. Czy nie lepiej w związku z tym udać się wcześniej do stomatologa, oszczędzając nie tylko nasze pieniądze, ale również skracając czas leczenia. Według badań tylko jedna piąta polskiego społeczeństwa odwiedza stomatologów regularnie - warto zatem zwiększyć tę ilość. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd taki duży lęk przed wizytą u stomatologa? Przede wszystkim wynika to z naszych poprzednich doświadczeń. Większość starszego społeczeństwa pamięta czasy, w których stomatolog nie używał znieczulenia, nie brał pod uwagę progu bólowego pacjenta. Kiedy pojawia się taki pacjent u stomatologa, pierwszym i bardzo trudnym zadaniem dla specjalisty jest próba odzyskania zaufania. Być może nie uda się tego wykonać podczas pierwszej czy drugiej wizyty, jednak z czasem u pacjentów zmniejsza się dentofobia, tym bardziej jeżeli trafimy do dobrego dentysty.

W związku z niską świadomością pacjentów na temat najczęściej wykonywanych zabiegów, przedstawiamy  najważniejsze z nich.

Wizyta kontrolna

Według stomatologów wizyty kontrolne powinny odbywać się co najmniej co pół roku. Podczas przeglądu jamy ustnej oceni nie tylko zmiany od poprzedniej wizyty, ale również będzie mógł szybko zainterweniować w razie problemów w jamie ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg ten według światowej organizacji zdrowia powinien być wykonywany raz na pół roku. Usuwanie kamienia nie należy do bolesnych zabiegów, a może pomóc w zapobieganiu parodontozie. Kamień to zmineralizowana płytka zębowa, która zazwyczaj pojawia się okolicach szyjki zębowej. Nie należy lekceważyć tego zabiegu, ponieważ prędzej czy później zalegający kamień spowoduje zapalenie dziąseł.

Polerowanie

Jest dopełnieniem wcześniejszego zabiegu. Usuwa niewielki osad, w postaci przebarwień. Dzięki polerowaniu zapobiega się również zbyt wczesnym osadzaniem się kamienia.

Fluoryzacja

Jest jednym z częściej występujących zabiegów stomatologicznych. Polega na wzmocnieniu szkliwa fluorem, dzięki czemu istnieje większe zabezpieczenie przed próchnicą.

Prześwietlenie zębów

Jest jedną z najprzyjemniejszych czynności w gabinecie stomatologicznym, ponieważ jest całkowicie bezbolesna. Zdjęcie rtg pozwoli ocenić jakość kości, nieszczelne plomby, czy kamień poddziąsłowy.

Leczenie stomatologiczne

W dzisiejszych czasach znacznie odbiega od tego co działo się w gabinetach dentystycznych kilkanaście lat temu. We wszystkich gabinetach leczy się już przy pomocy znieczulenia, a także nowoczesnych metod, jak na przykład ultradźwięków.

Wymienione powyżej zabiegi nie wyczerpują wykonywanych czynności w gabinecie stomatologicznym. Należy tu podkreślić, że stomatolodzy starają się jak najbardziej dostosować do obecnych czasów. Po pierwsze powstają coraz bardziej przyjazne gabinety dentystyczne. Ciepłe kolory ścian, dużo zieleni, w tle słychać  muzykę relaksacyjną - tak wyglądają teraz wnętrza gabinetów lekarskich. Zmianie uległo również leczenie, do którego używa się odpowiedniego znieczulenia i nowoczesnych metod. Sam stomatolog natomiast jest sympatyczny, bardziej empatyczny i podchodzi do pacjenta jak psycholog. Do każdego z nas należy więc ważny krok - odważyć się na wizytę i cieszyć zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem .

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Uczulenie na pastę do zębów - wymysł stroniących od higieny, czy prawda?

Wydawać by się mogło, że nikt nie powinien być uczulony na pastę do zębów, ponieważ bez niej ograniczona jest raczej możliwość prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że jest grono osób zmagających się z tą przypadłością.

19.07.2016
0
ilustracja do artykułu Szybko rozpoczęta walka z nadwrażliwością zębów może zakończyć się sukcesem.

Nadwrażliwość zębów to problem, który coraz częściej dotyka wielu z nas. Zazwyczaj pojawia się podczas jedzenia ciepłych lub zimnych posiłków. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest regularne i dokładne szczotkowanie zębów.

11.05.2016
0
ilustracja do artykułu Nie daj się próchnicy i walcz z nią skutecznie!

Próchnica zębów - schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, różnych narodowości i z różnych cywilizacji. W niektórych krajach, a dokładniej tych w których na potęgę spożywa się cukry oczyszczone, próchnica rozwija się w zastraszającym tempie.

01.04.2016
0