Mężczyźni a kryzys wieku średniego.

31.07.2017
0
Mężczyźni a kryzys wieku średniego.
Kryzys wieku średniego to kolejny etap w życiu prawie każdego mężczyzny. Objawia się m.in. zrezygnowaniem, poczuciem przygnębienia, złością, depresją czy monotonią w związku.

Panowie w wieku średnim swoje zainteresowania ukierunkowują w stronę młodszych, atrakcyjniejszych kobiet, często myśląc o zdradzie partnerki. Niezależnie od pozycji społecznej, kondycji czy stanu materialnego – kryzys taki może dotknąć każdego mężczyznę. W jaki sposób panowie manifestują kryzys wieku średniego? Postaramy się opisać w tym artykule.

Czym jest kryzys wieku średniego?

W życiu każdego człowieka przychodzi czas refleksji, zastanowienia i podsumowania dotychczasowych osiągnięć, decyzji, sytuacji życiowej, planów i marzeń. Takie właśnie rozmyślania zawsze prowadzą do pewnych wniosków a co za tym idzie nowych postanowień i potrzeb, które mają coś w życiu zmienić. Często kryzys wieku średniego jest związany z depresją, załamaniem nerwowym, wstrząsem czy niestabilnością emocjonalną.

Jest to pokłosie wniosków do jakich dana osoba dochodzi. Nagle okazuje się, że nie wszystko jest idealne czy takie jak sobie zaplanowała i ewidentnie czegoś brakuje. Zamiast domu z ogrodem jest mieszkanie a zamiast wymarzonego sportowego auta przeciętne kombi itd.

Osiągając 40-50 lat jesteśmy w połowie naszej życiowej drogi. W takim momencie często oglądamy się za siebie, przypominając sobie własną młodość, oczekiwania i plany porównując je z rzeczywistością. Prowadzi to do wielkiej kalkulacji. Wystarczy od średniej długości życia odjąć własny wiek i w przybliżeniu otrzymujemy pozostały nam czas. Jak się okazuje nie ma go aż tak wiele. Taka świadomość jest ogromnym bodźcem do zmian – często radykalnych. Podsumowanie dotychczasowego życia jest jednak potrzebne, gdyż skłania do dalszego działania.

Kryzys wieku średniego – objawy.

Kryzys wieku średniego dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale 35 – 45 lat.  Zdarza się że przechodzi niezauważony, jednak panowie są szczególnie narażeni na ten stan. Dotyka on najczęściej panów, którzy:

- mieli trudne dzieciństwo – brak jednego z rodziców bądź brak zainteresowania ze strony rodziców

- mają wrażliwy charakter

- utracili ukochaną osobę 

- mają problemy zdrowotne

Kryzys wieku średniego  to jeden z elementów procesu starzenia oraz uświadomienia sobie upływu czasu. Ciężko wskazać uniwersalne objawy takiego stanu standardowe dla każdego pana. Psychologia każdego człowieka jest inna a emocje i doznania bardzo indywidualne. Są jednak pewne stany, które wskazują na kryzys wieku średniego u  mężczyzny, są to:

- smutek, przygnębienie, wyczerpanie, monotonia czy depresja

- wypalenie zawodowe, brak satysfakcji z wykonywanej pracy

- zainteresowanie używkami

- nadmierne dbanie o swój wygląd oraz zdrowie, częste wizyty na siłowni czy u kosmetyczki 

- nostalgiczne nastawienie do przeszłości

- narzekanie na związek ze stałą partnerką oraz monotonię w związku

- brak zainteresowania partnerką, w szczególności sferą kontaktów seksualnych

- romans i zdrada w związku

- obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami

Jak walczyć z kryzysem wieku średniego?

Skuteczna walka z kryzysem wieku średniego nie jest problemem tylko mężczyzny a w dużej mierze zależy też od jego partnerki. Poniżej zamieszczamy więc kilka wskazówek jak powinnaś postępować w tym trudnym dla mężczyzny czasie:

- staraj się być atrakcyjna dla partnera 

- uświadamiaj mu, jak wiele was łączy i ile macie ze sobą wspólnego

- zadbaj o wspólne spędzanie czasu tylko we dwoje np. podczas wspólnego urlopu bez dzieci

- urozmaicaj wasze życie seksualne

Sporo osób jest zdania, że kryzys wieku średniego u mężczyzn to stan, który trzeba zwyczajnie przeczekać a jakakolwiek walka z nim jest niemożliwa. Należy jednak pamiętać, że czas kryzysu dotyka w takim samym stopniu mężczyznę jak i jego partnerkę. Z jednej strony kieruje nią poczucie winy za stan w którym znalazł się jej mężczyzna, z drugiej czuje się bezsilna, ponieważ nie zawsze może mu pomóc.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Nerwica natręctw, czyli kilka słów o obsesjach i kompulsjach.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane również nerwicą natręctw skłaniają chorych do wykonywania określonych czynności, a także wywołują u nich pojawienie się natrętnych myśli. Jaka jest przyczyna występowania tej choroby i jak się ją leczy?

24.05.2016
0
ilustracja do artykułu Zakochani kilogramów nie liczą…

Początki małżeństwa to nie tylko pierwsze mieszkanie, wspólne decyzje, ale również bardzo często dodatkowe kilogramy.

22.01.2016
0
ilustracja do artykułu Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Depresja jest ciężka chorobą, dla wielu osób wręcz niemożliwą w czasie ciąży. Ten czas zazwyczaj kojarzy się ze szczęściem, z radością a nie z przygnębieniem. Bagatelizowanie choroby może przynieść fatalne skutki.

10.03.2016
0