Mężczyźni a kryzys wieku średniego.

31.07.2017
0
Mężczyźni a kryzys wieku średniego.
Kryzys wieku średniego to kolejny etap w życiu prawie każdego mężczyzny. Objawia się m.in. zrezygnowaniem, poczuciem przygnębienia, złością, depresją czy monotonią w związku.

Panowie w wieku średnim swoje zainteresowania ukierunkowują w stronę młodszych, atrakcyjniejszych kobiet, często myśląc o zdradzie partnerki. Niezależnie od pozycji społecznej, kondycji czy stanu materialnego – kryzys taki może dotknąć każdego mężczyznę. W jaki sposób panowie manifestują kryzys wieku średniego? Postaramy się opisać w tym artykule.

Czym jest kryzys wieku średniego?

W życiu każdego człowieka przychodzi czas refleksji, zastanowienia i podsumowania dotychczasowych osiągnięć, decyzji, sytuacji życiowej, planów i marzeń. Takie właśnie rozmyślania zawsze prowadzą do pewnych wniosków a co za tym idzie nowych postanowień i potrzeb, które mają coś w życiu zmienić. Często kryzys wieku średniego jest związany z depresją, załamaniem nerwowym, wstrząsem czy niestabilnością emocjonalną.

Jest to pokłosie wniosków do jakich dana osoba dochodzi. Nagle okazuje się, że nie wszystko jest idealne czy takie jak sobie zaplanowała i ewidentnie czegoś brakuje. Zamiast domu z ogrodem jest mieszkanie a zamiast wymarzonego sportowego auta przeciętne kombi itd.

Osiągając 40-50 lat jesteśmy w połowie naszej życiowej drogi. W takim momencie często oglądamy się za siebie, przypominając sobie własną młodość, oczekiwania i plany porównując je z rzeczywistością. Prowadzi to do wielkiej kalkulacji. Wystarczy od średniej długości życia odjąć własny wiek i w przybliżeniu otrzymujemy pozostały nam czas. Jak się okazuje nie ma go aż tak wiele. Taka świadomość jest ogromnym bodźcem do zmian – często radykalnych. Podsumowanie dotychczasowego życia jest jednak potrzebne, gdyż skłania do dalszego działania.

Kryzys wieku średniego – objawy.

Kryzys wieku średniego dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale 35 – 45 lat.  Zdarza się że przechodzi niezauważony, jednak panowie są szczególnie narażeni na ten stan. Dotyka on najczęściej panów, którzy:

- mieli trudne dzieciństwo – brak jednego z rodziców bądź brak zainteresowania ze strony rodziców

- mają wrażliwy charakter

- utracili ukochaną osobę 

- mają problemy zdrowotne

Kryzys wieku średniego  to jeden z elementów procesu starzenia oraz uświadomienia sobie upływu czasu. Ciężko wskazać uniwersalne objawy takiego stanu standardowe dla każdego pana. Psychologia każdego człowieka jest inna a emocje i doznania bardzo indywidualne. Są jednak pewne stany, które wskazują na kryzys wieku średniego u  mężczyzny, są to:

- smutek, przygnębienie, wyczerpanie, monotonia czy depresja

- wypalenie zawodowe, brak satysfakcji z wykonywanej pracy

- zainteresowanie używkami

- nadmierne dbanie o swój wygląd oraz zdrowie, częste wizyty na siłowni czy u kosmetyczki 

- nostalgiczne nastawienie do przeszłości

- narzekanie na związek ze stałą partnerką oraz monotonię w związku

- brak zainteresowania partnerką, w szczególności sferą kontaktów seksualnych

- romans i zdrada w związku

- obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami

Jak walczyć z kryzysem wieku średniego?

Skuteczna walka z kryzysem wieku średniego nie jest problemem tylko mężczyzny a w dużej mierze zależy też od jego partnerki. Poniżej zamieszczamy więc kilka wskazówek jak powinnaś postępować w tym trudnym dla mężczyzny czasie:

- staraj się być atrakcyjna dla partnera 

- uświadamiaj mu, jak wiele was łączy i ile macie ze sobą wspólnego

- zadbaj o wspólne spędzanie czasu tylko we dwoje np. podczas wspólnego urlopu bez dzieci

- urozmaicaj wasze życie seksualne

Sporo osób jest zdania, że kryzys wieku średniego u mężczyzn to stan, który trzeba zwyczajnie przeczekać a jakakolwiek walka z nim jest niemożliwa. Należy jednak pamiętać, że czas kryzysu dotyka w takim samym stopniu mężczyznę jak i jego partnerkę. Z jednej strony kieruje nią poczucie winy za stan w którym znalazł się jej mężczyzna, z drugiej czuje się bezsilna, ponieważ nie zawsze może mu pomóc.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Depresja jest ciężka chorobą, dla wielu osób wręcz niemożliwą w czasie ciąży. Ten czas zazwyczaj kojarzy się ze szczęściem, z radością a nie z przygnębieniem. Bagatelizowanie choroby może przynieść fatalne skutki.

10.03.2016
0
ilustracja do artykułu Z niskiej samooceny można się wyleczyć.

Wielu z nas boryka się z problemem niskiej samooceny. Dostrzegamy to dopiero wtedy gdy stoimy przed ważnymi wyborami w życiu. Zaczynamy się bać tego jakie będą konsekwencje naszych decyzji a najlepiej gdybyśmy się schowali by o niczym nie decydować.

29.03.2016
0
ilustracja do artykułu Czy ojcostwo musi budzić lęk?

Gdy kobieta zachodzi w ciąże już wtedy między nią a dzieckiem zawiązuje się więź i tak przez cale 9 miesięcy. Poprzez kopanie przyszła mama poznaje się z maluszkiem a przyszły tata boi się panicznie wszystkiego co go zaraz spotka.

12.01.2016
0