Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!

25.02.2016
0
Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!
Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność wśród osób chcących zrezygnować z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dzięki kilku cechom soczewek.

Po pierwsze zwiększają one pole i ostrość widzenia, po drugie są niezawodne bez względu na warunki atmosferyczne.

Większość soczewek wykonana jest z hydrożelu, lub hydrożelu i silikonu. Dzięki takim składnikom rogówka pomimo jej zakrycia, zostaje dotleniona. Warto jednak podkreślić, że chęć noszenia soczewek zawsze musi być skonsultowana z okulistą. Lekarz nie tylko dopasuje odpowiednie soczewki, ale również nauczy je zakładać i zdejmować. W zależności od długości noszenia można wymienić soczewki: jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, trzymiesięczne, a nawet roczne. Soczewki zaleca się nosić tylko w dzień, po tym czasie (jeżeli nie są to soczewki jednodniowe) przechowuje się je w specjalnym płynie. Należy bezwzględnie pamiętać o wymianie soczewek na nowe, jeżeli skończył się ich okres używania.

Ponieważ oko człowieka jest delikatne i bardzo szybko ulega zanieczyszczeniom, należy bezwzględnie przestrzegać higieny. W tym celu warto zastosować się do następujących wskazówek:

1. Przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce.

2. Nie należy zbyt długo nosić soczewek.

3. Po każdym zdjęciu soczewek należy je zdezynfekować, a także dokładnie wyczyścić pojemniki.

4. Makijaż można wykonywać po założeniu soczewek, natomiast demakijaż tylko i wyłączenie po wyjęciu soczewek z oczu.

5. Trzeba odpowiednio często poddawać się kontrolom okulistycznym.

6. Soczewki, płyn i pojemniki na soczewki należy wymieniać odpowiednio często.

Duża część osób ma obawy przed założeniem soczewek, jednak w większości jest to nieuzasadnione zamartwianie się. Jednym z mitów na temat soczewek kontaktowych jest możliwość ich przesunięcia za gałkę oczną, co właściwie jest niemożliwe. Inni martwią się zakładać soczewki ze względu na strach przed dotykaniem gałki ocznej. Oczywiście początki zakładania mogą nie być łatwe, jednak z czasem zwiększy się sprawność i cała aplikacja będzie zajmować chwilę. Kolejny problem pojawiający się u osób chcących nosić soczewki to obawa przed infekcjami. Jak już wspominaliśmy odpowiednia higiena oczu uchroni przed nimi. Ostatni mit na temat soczewek, który należy obalić to zdanie, że są one niewygodne. Dobrze dobrane i zadbane soczewki kontaktowe nie są w ogóle wyczuwalne na oku. Obecnie poziom techniki idzie do przodu, a przestarzałe wykonanie ciężkich i niewygodnych soczewek, dawno się skończyło. Zapewniają one komfort widzenia i są niewyczuwalne na oku, więc szybko zapomina się o ich posiadaniu. 

Soczewki kontaktowe mogą pomóc osobom niezadowolonym z konieczności noszenia okularów. Są wygodne, a do tego z roku na rok coraz tańsze. Ich odpowiednia higiena i przestrzeganie zaleceń okulisty sprawią, że życie z wadą wzroku stanie się bardziej komfortowe. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Podejrzewasz u siebie Zespół Suchego Oka? Koniecznie przeczytaj artykuł!

Masz suche i piekące oczy? Przebywasz kilka godzin dziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu, bądź spędzasz kilka godzin dziennie przed komputerem? Dobrze trafiłeś - pomożemy wyjaśnić co może być Twoim problemem.

17.05.2016
0
ilustracja do artykułu Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?

Pracujesz przed komputerem, bądź podobnym urządzeniem przez kilka godzin dziennie? Jeżeli tak - możesz cierpieć na CVS, czyli Syndrom Widzenia Komputerowego.

28.06.2016
0
ilustracja do artykułu Chroń oczy swojego dziecka! Okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych.

Tak jak chronimy skórę dziecka przed szkodliwymi promieniami UV za pomocą kremów z filtrami, tak samo powinniśmy zadbać o zdrowie ich delikatnych i wrażliwych na szkodliwe promieniowanie oczu.

05.08.2015
0