Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?

28.06.2016
0
Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?
Pracujesz przed komputerem, bądź podobnym urządzeniem przez kilka godzin dziennie? Jeżeli tak - możesz cierpieć na CVS, czyli Syndrom Widzenia Komputerowego.

CVS został określony już w XX wieku, jako zespół problemów obejmujących widzenie i oczy, związanych z tzw. pracą do bliży, przy komputerze bądź podobnym urządzeniu. Jeżeli u osoby wykonującej właśnie pracę przy komputerze zaobserwuje się takie dolegliwości jak: zmęczenie oczu, nadwrażliwość na światło, uczucie pieczenia pod powiekami, czy niewyraźne widzenie - warto pomyśleć czy nie rozwija się u niej tzw. Syndrom Widzenia Komputerowego. 

Już kilkanaście lat temu podczas badań w Klinice Okulistycznej we Wrocławiu stwierdzono, że 96 na 100 przebadanych osób miało jeden z objawów CVS. Można więc tylko przepuszczać jak ten syndrom rozwinął się od tamtego czasu. Coraz więcej osób ma do czynienia codziennie z komputerem, więc istnieje duże ryzyko pojawienia się u nich Syndromu Widzenia Komputerowego. 

Okazuje się jednak, że to nie sam komputer jest winny w rozwoju tego syndromu, a brak odpowiedniej higieny pracy. Wśród przyczyn CVS można między innymi wymienić:

- nieodpowiednie oświetlenie

- złą odległość oczu pracownika od monitora

- niewłaściwą pozycję ciała i głowy

- wady wzroku

Właściwe dbanie o wzrok pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości ze strony Syndromu Widzenia Komputerowego. Jak więc przeciwdziałać CVS? 

1. Często mrugaj, dzięki czemu nawilżysz odpowiednio swoje oczy.

2. Monitor ustaw w odległości 40-75 cm od oczu. Ważne jest również aby monitor nie znajdował się zbyt nisko i zbyt wysoko. 

3. Ćwicz wzrok - co jakiś czas zmień punkt patrzenia, spójrz przed siebie, w bok. Możesz też spojrzeć na coś zielonego - to relaks dla Twoich oczu.

4. Kup tzw. sztuczne łzy. Dzięki nim Twoje oczy będą odpowiednio nawilżone jednak pamiętaj, żeby i z nimi nie przesadzić.

5. Dbaj o odpowiedni film łzowy,

6. Nie zapominaj o kontrolnych wizytach u okulisty.

7. Pamiętaj o odpowiedniej korekcie wad wzroku.

8. W miejscach używania komputera należy odpowiednio dostosować oświetlenie. 

Oczywiście, praca związana z ciągłym używaniem komputera może niszczyć nasz wzrok i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Jednak odpowiednie dbanie o nawilżenie i przerwę dla naszych oczu, może pozwolić cieszyć się dobrym wzrokiem przez kilka lat. Pamiętaj również, że podczas pracy przed komputerem według Kodeksu Pracy, co godzinę nieprzerwanej pracy przy monitorze - należy Ci się 5-minutowa przerwa. Warto z tego prawa korzystać, ponieważ wzrok ma nam służyć całe życie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Podejrzewasz u siebie Zespół Suchego Oka? Koniecznie przeczytaj artykuł!

Masz suche i piekące oczy? Przebywasz kilka godzin dziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu, bądź spędzasz kilka godzin dziennie przed komputerem? Dobrze trafiłeś - pomożemy wyjaśnić co może być Twoim problemem.

17.05.2016
0
ilustracja do artykułu Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność wśród osób chcących zrezygnować z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dzięki kilku cechom soczewek.

25.02.2016
0
ilustracja do artykułu Twoje oczy też lubią odpoczynek.

Zmysłu wzroku używamy przez większość dnia, jednak część z nas pomija codzienne dbanie o niego.

23.04.2021
1