Chroń oczy swojego dziecka! Okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych.

05.08.2015
0
Chroń oczy swojego dziecka! Okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych.
Tak jak chronimy skórę dziecka przed szkodliwymi promieniami UV za pomocą kremów z filtrami, tak samo powinniśmy zadbać o zdrowie ich delikatnych i wrażliwych na szkodliwe promieniowanie oczu.

Latem, kiedy słonecznych dni nie brakuje zwłaszcza podczas urlopu nad morzem, w górach lub w ciepłych krajach okulary przeciwsłoneczne są dla dziecka wręcz wskazane.

 Dopiero w wieku 12-15 lat oczy dziecka są w pełni ukształtowane, do tego czasu w nieustającym rozwoju jest przede wszystkim soczewka oka, która zwężając się i rozszerzając umożliwia oczom prawidłowe kontrastowanie widzianych obrazów.

Gdy soczewka nie jest jeszcze w pełni wykształcona, nie ma możliwości by przefiltrowała promienie UV. Zatem pierwsze okulary przeciwsłoneczne nasze dziecko powinno założyć w momencie kiedy zaczyna chodzić i znacznie mniej czasu przebywa w wózku, gdzie chroni je daszek.

Pamiętajmy o tym, iż małe dziecko przed ukończeniem pierwszego roku życia, w żadnym wypadku nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, natomiast jeśli wybieramy się z nim na spacer w słoneczny dzień to tylko w godzinach porannych bądź późnym popołudniem gdy promienie słoneczne oddziaływują z mniejszą siłą.

Dzieciom, które nie skończyły jeszcze roku nie należy zbyt często zakładać okularów przeciwsłonecznych, jedynie kiedy jest to niezbędne i nie mamy możliwości uchronić ich przed szkodliwym promieniowaniem w inny sposób. Okulary u tak małych dzieci  ograniczają pole widzenia a także zaburzają w pewien sposób naturalną chęć oglądania otoczenia.

Dzieci starsze, potrafiące juz chodzić, śmiało możemy zaopatrzyć w okulary przeciwsłoneczne. Natomiast wybierając je musimy pamiętać o tym, że nie są jedynie dodatkiem a istotnym elementem wpływającym na zdrowie dziecka w czasie letnim, przede wszystkim chroniącym oczy. Nie kupujmy zatem okularów z niepewnych źródeł takich jak supermarket bądź pobliskie stoisko, tak zakupione okulary przeciwsłoneczne mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku naszemu dziecku. Zakupu okularów najpewniej dokonywać w aptece czy specjalistycznym salonie optycznym. Z pewnością będzie to zakup o wiele droższy niż ten w supermarkecie, ale gdy chodzi o zdrowie dziecka warto zainwestować dodatkowe środki.

Co jest ważne podczas doboru okularów przeciwsłonecznych dla dziecka:

-       zakup okularów w pewnym źródle, apteka bądź salon optyczny

-       ważne aby okulary pochłaniały 100% promieni UV

-       szkła powinny być nie tłukące, mocne i odporne na zarysowania

-       oprawki powinny być solidne a przy tym lekkie, wygodne i dobrze dopasowane

-       w wyborze okularów kierujmy się sprawdzonymi markami

-       kolory szkieł powinny być ciemne, żywe kolory które dzieciom bardziej przypadłyby do gustu są zbyt słabe, by w pełni chronić oczy

 

 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność wśród osób chcących zrezygnować z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dzięki kilku cechom soczewek.

25.02.2016
0
ilustracja do artykułu Twoje oczy też lubią odpoczynek.

Zmysłu wzroku używamy przez większość dnia, jednak część z nas pomija codzienne dbanie o niego.

23.04.2021
1
ilustracja do artykułu Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?

Pracujesz przed komputerem, bądź podobnym urządzeniem przez kilka godzin dziennie? Jeżeli tak - możesz cierpieć na CVS, czyli Syndrom Widzenia Komputerowego.

28.06.2016
0