Podejrzewasz u siebie Zespół Suchego Oka? Koniecznie przeczytaj artykuł!

17.05.2016
0
Podejrzewasz u siebie Zespół Suchego Oka? Koniecznie przeczytaj artykuł!
Masz suche i piekące oczy? Przebywasz kilka godzin dziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu, bądź spędzasz kilka godzin dziennie przed komputerem? Dobrze trafiłeś - pomożemy wyjaśnić co może być Twoim problemem.

Łzy mają szczególną funkcję - ich zadaniem jest nawilżenie gałki ocznej, oczyszczenie jej zarówno z bakterii jak i z kurzu, a także zapewnienie ostrości widzenia. W związku z tym wszelkie zaburzenia, takie jak nieprawidłowy skład łez lub ich niewystarczająca ilość, będzie doprowadzać do tzw. ZSO, czyli Zespołu Suchego Oka. Jak rozpoznać tę uprzykrzającą życie dolegliwość? Otóż wśród objawów ZSO, wymienić można:

uczucie zmęczenia oczu;

ciężkość powiek;

widzenie przez mgłę;

uczucie tzw. piasku pod powiekami;

poranne problemy z otwieraniem oczu;

Objawy mogą nasilać się między innymi gdy pracujemy za długo przed komputerem. Inną sytuacją sprzyjającą pojawieniu się nieprzyjemnych objawów jest wcześniej wspomniana praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także przed komputerem. Ból oczu nasilić się może także w przypadku pracy w kurzu, czy w otoczeniu parujących chemicznych substancji.

Co należy zrobić, jeżeli pojawiają się u nas następujące objawy - przede wszystkim pierwszym krokiem powinna być wizyta u okulisty. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz rozpocznie testowanie oczu. Pierwszy z testów nazywa się Testem Schirmera i służy on sprawdzeniu ile łez jest w stanie wytworzyć oko w trakcie pięciu minut. W tym celu do oka (pod dolną powiekę) wprowadza się pasek bibuły. Pasek ma podziałkę co 5 milimetrów. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, w jakich przedziałach zamoczona została bibułka. Prawidłowo co najmniej 15 mm powinno być zamoczone, dzięki temu wiemy, że ilość łez jest prawidłowej wielkości. Wynik poniżej 5 mm, alarmuje o nieprawidłowościach. Drugi z testów pozwala określić jakość naszych łez. W tym celu okulista wkrapla do worka spojówkowego specjalny barwnik. Następnie oświetla gałkę światłem i prosi o jednokrotne mrugnięcie. Dzięki temu okulista jest w stanie sprawdzić jak szybko barwnik spływa z oka. Jeżeli czas znikania barwnika jest krótszy niż 10 sekund, należy wziąć pod uwagę Zespół Suchego Oka.

Istotną kwestią pocieszającą wszystkich cierpiących na ZSO, jest to że można chwilowo przynieść ulgę naszym oczom. Przede wszystkim należy:

- często mrugać;

- stosować nawilżacze powietrza;

- wkraplać do oczu tzw. sztuczne łzy;

- unikać klimatyzowanych pomieszczeń;

- starać się nie zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach.

Warto pamiętać, że bardzo często od nas samych zależy jak będziemy widzieć za najbliższe kilka lat. Każdą zmianę w obrębie oczu należy kontrolować u specjalisty, a także musimy dbać o nasz wzrok jak najlepiej potrafimy.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czy wiesz co to Syndrom Widzenia Komputerowego?

Pracujesz przed komputerem, bądź podobnym urządzeniem przez kilka godzin dziennie? Jeżeli tak - możesz cierpieć na CVS, czyli Syndrom Widzenia Komputerowego.

28.06.2016
0
ilustracja do artykułu Chroń oczy swojego dziecka! Okulary przeciwsłoneczne dla najmłodszych.

Tak jak chronimy skórę dziecka przed szkodliwymi promieniami UV za pomocą kremów z filtrami, tak samo powinniśmy zadbać o zdrowie ich delikatnych i wrażliwych na szkodliwe promieniowanie oczu.

05.08.2015
0
ilustracja do artykułu Zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? Oto kilka cennych rad!

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność wśród osób chcących zrezygnować z konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dzięki kilku cechom soczewek.

25.02.2016
0