Zakrzepica u kobiet w ciąży może być powodem poronień.

11.02.2016
0
Zakrzepica u kobiet w ciąży może być powodem poronień.
Zakrzepica jest zaburzeniem krzepliwości krwi w organizmie i jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, ponieważ często w początkowej fazie nie ma żadnych objawów.

Jest to choroba, która w przypadku braku leczenia może się skończyć śmiercią zarówno dla dziecka w łonie matki jak i dla samej matki.

U kobiet w ciąży pojawia się najczęściej w okolicach bioder i w momencie kiedy panuje w organizmie burza hormonów. Wówczas zwiększa się lepkość krwi co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jednocześnie ucisk powiększonej macicy spowalnia przepływ krwi z nóg. Kobiety bardzo często nie zwracają no to większej uwagi, gdyż myślą że opuchlizna nóg to naturalne zjawisko w ciąży. Zaleca się wówczas stosowanie rajstop uciskowych. Samo powstanie zakrzepu w żyle i przyklejenie się do ściany naczynia  nie jest tak groźne jak ryzyko oderwania się fragmentu, który następnie dociera do tętnicy płucnej, powodując zator. W tym przypadku dochodzi do zatrzymania oddechu i krążenia.  

Często zakrzepica jest uwarunkowana genetycznie, mówimy wtedy o trombofili. Wpływ na ryzyko trombofili mają różnego rodzaju mutacje. Takie mutacje mogą mieć związek z innymi chorobami. Jedną z takich mutacji jest C677T MTHFR. Mutacja ta zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Downa, wady cewy nerwowej oraz ryzyko poronień. Istnieje możliwość wykonania testu w kierunku trombofili. Jest to badanie, w którym badane są geny MTHFR oraz gen protrombiny. Wykonuje się je poprzez pobranie wymazu z buzi a następnie poddawane jest analizie laboratoryjnej. 

Takie badanie daje nam pewną jasność czy jesteśmy w grupie ryzyka. Tak jak każde badanie tak i to powinno być skonsultowane ze specjalistą najlepiej genetykiem. 

Czy możemy przeciwdziałać zakrzepicy? 

Tak możemy a najbardziej zaleca się ruch. Osoby, które długie godziny spędzają w pozycji siedzącej najbardziej narażone są na ta chorobę. Nie mówimy tutaj o jakiś specjalnych ćwiczeniach czy też nadmiernej aktywności fizycznej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby jak najczęściej próbować  rozprostować kości. Pomogą również regularne spacery oraz zdrowa dieta, w której należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. 

Jak objawia się zakrzepica?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane jest to choroba, która postępuje w organizmie bardzo „cicho” i bezobjawowo. Jednak jeśli już zaczynają się pojawiać pierwsze objawy to możemy wśród nich wyróżnić:

- ból nóg od kolan w dól,

- obrzęk kończyny dolnej,

- zaczerwienie skóry na nodze, 

- duszności w klatce piersiowej,

- ból w klatce piersiowej.

Nie można bagatelizować takich objawów, ponieważ tylko wcześnie wykryta choroba pozwoli szybko i skutecznie kobiecie w ciąży powrócić do zdrowia. Bardzo często w przypadku stwierdzenia choroby kobiety muszą przyjmować zastrzyki. Podaje się wówczas heparynę podskórnie. Zastrzyki robione są w brzuch jednak  nie jest to zagrożenie dla płodu ponieważ lek nie przechodzi przez łożysko.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Przedwczesny poród czyli dlaczego urodziłam wcześniaka.

Wcześniaki nie zawsze rodzą się z niedojrzałością narządów. Dlaczego i kiedy dochodzi do porodu przedwczesnego...

07.03.2016
0
ilustracja do artykułu Jeśli prezerwatywa to tylko dla mężczyzn…Już nie!

Ma 95% skuteczności i nie należy do powszechnych metod antykoncepcyjnych, między innymi w związku z ich niewielką dostępnością na Polskim rynku.

27.11.2015
0
ilustracja do artykułu O jakich badaniach w ciąży musisz pamiętać?

Czy zobaczyłaś upragnioną drugą kreskę na teście ciążowym? Twoje życie zaczyna się obracać do góry nogami? Wyczekiwanie dziecka jest pięknym momentem w życiu każdej kobiety.

29.01.2016
0