Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

17.10.2016
0
Październik miesiącem walki z rakiem piersi!
Rocznie na raka piersi w Polsce umiera około 5 tysięcy kobiet. Część z nich to młode, mające przed sobą całe życie osoby. Warto więc pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może zwiększyć szanse na szczęśliwe życie.

Październik to miesiąc, w którym szczególnie zwraca się uwagę kobietom na to, aby systematycznie się badały. Jednak co warto podkreślić - badanie tylko raz w roku to za mało, trzeba to robić systematycznie. 

Wcześnie wykryty rak piersi, jest praktycznie do wyleczenia. Jest jednak wiele czynników zwiększających możliwość zachorowania na raka piersi, dlatego kobiety znajdujące się w grupie ryzyka powinny szczególnie pamiętać o profilaktyce. Co więc wchodzi w skład czynników ryzyka zachorowania na raka piersi?

- płeć

- wiek (szacuje się, że rak piersi dotyka najwięcej kobiet w wieku 50-70 lat)

- czynniki genetyczne (występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie wśród krewnych pierwszego stopnia, np. matki, czy siostry)

- czynniki hormonalne endogenne (wczesne pojawienie się miesiączki, brak potomstwa, bądź późne urodzenie pierwszego dziecka, późna menopauza)

- czynniki hormonalne egzogenne (przyjmowane środki antykoncepcyjne, hormonoterapia zastępcza)

- choroby piersi

Jeżeli więc znajdujesz się w grupie ryzyka - badaj się jak najczęściej. Warto również wykonać badania genetyczne, jeżeli ktoś w Twojej rodzinie posiada obciążający wadliwy gen zwiększający ryzyko zachorowania na raka. 

Jakie więc objawy powinny wzbudzić w nas niepokój i zostać skonsultowane z lekarzem? Przede wszystkim jest to:

- guz w obrębie gruczołu piersiowego

- zmiana kształtu piersi, czy brodawki

- wycieki z brodawki

- poszerzenie żył skóry piersi

- powiększenie węzłów chłonnych

- zmiany skórne pojawiające się w okolicach brodawki

- zaczerwienienie/zgrubienie skóry

Każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Najważniejsze jest, aby to zrobić jak najszybciej. Warto więc co jakiś czas badać piersi u ginekologa, a także wykonywać badanie palpacyjne samodzielnie w domu. Jak wykonać samodzielnie takie badanie? Przede wszystkim - rób to przynajmniej raz w miesiącu. Stań przed lustrem i dokładnie obserwuj czy piersi nie uległy zmianie, czy ich kolor jest taki sam, czy brodawki nie są wciągnięte, a także czy nie sączy się z nich żaden płyn. Obejrzyj dokładnie kształt biustu. 

Po drugie - wykonaj badanie piersi pod prysznicem, dzięki namydleniu ciała guzki będą lepiej wyczuwalne. Połóż jedną rękę za głowę, drugą naciskając trzema palcami przesuwaj kolistymi ruchami po piersi. Zrób tak samo z drugą piersią. Jeżeli wyczujesz niepokojące zgrubienie zgłoś się do lekarza. Na koniec warto także wykonać badanie po kąpieli. Połóż się na płaskiej powierzchni. Jedną rękę włóż pod głowę, pod ten sam bark włóż rulonik zwinięty z ręcznika - wykonuj takie same ruchy jak pod prysznicem, następnie zmień badaną pierś. 

Tylko regularne badanie i wizyty u lekarza zwiększą szansę na szybkie wykrycie raka piersi, a tym samym na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie nie zajmuje dużo czasu, więc powinno stanowić naturalną czynność w życiu każdej kobiety. Pamiętaj - dużo zależy od Ciebie! Przypominaj najbliższym o znaczeniu samobadania we wczesnym wykrywaniu raka piersi.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zakrzepica u kobiet w ciąży może być powodem poronień.

Zakrzepica jest zaburzeniem krzepliwości krwi w organizmie i jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, ponieważ często w początkowej fazie nie ma żadnych objawów.

11.02.2016
0
ilustracja do artykułu Bolące piersi zmorą większości kobiet!

Aż 80% kobiet w różnym wieku skarży się na mastalgię. Co to takiego? Mastalgia to ból piersi występujący w różnych fazach życia kobiety.

29.03.2016
0
ilustracja do artykułu Myślisz, że jesteś narażona na wczesną menopauzę? Sprawdź razem z nami!

Menopauza zwana inaczej przekwitaniem czy też klimakterium oznacza ustanie aktywności pęcherzykowej jajników. Statystycznie pojawia się zazwyczaj u kobiet między 44 a 56 rokiem życia.

20.04.2016
0