O jakich badaniach w ciąży musisz pamiętać?

29.01.2016
0
O jakich badaniach w ciąży musisz pamiętać?
Czy zobaczyłaś upragnioną drugą kreskę na teście ciążowym? Twoje życie zaczyna się obracać do góry nogami? Wyczekiwanie dziecka jest pięknym momentem w życiu każdej kobiety.

Zaczyna się pilne dbanie o siebie i maleństwo, wizyty u lekarzy, a co za tym idzie szereg badań, które należy wykonać. Aby zmniejszyć paniczny strach kobiet przed pominięciem wymaganych badań, przygotowaliśmy spis badań, o których nie powinno się zapominać.

Jeżeli chodzi o pierwszy trymestr wśród badań niezbędnych wymienić można:

- badanie krwi w celu określenie grupy i czynnika Rh (jeżeli mamy potrzebne zaświadczenie, nie trzeba wykonywać ponownie badania);

- morfologię krwi;

- badanie ogólne moczu, w którym należy wyróżnić: odczyn, bilirubiny, cukier i białko nieobecne, bakterie nieobecne itp.

- określenie TSH, który może świadczyć o problemach z tarczycą;

- badanie glukozy na czczo, dzięki której można w łatwy sposób określić czy dana kobieta nie choruje na cukrzycę w przypadku zbyt wysokiego stężenia, natomiast w przypadku niedoborów glukozy - można wnioskować o niedoborach  pokarmowych;

- określenie przeciwciał w kierunku cytomegalii i toksoplazmozy;

- przeciwciała anty Rh, aby w razie możliwości jak najszybciej zdiagnozować konflikt serologiczny;

- cytologia;

- przeciwciała w kierunku różyczki;

- badania pod kątem WR,  Hbs, HCV, HIV;

Drugi trymestr ciąży jest już mniej obciążony ilością badań laboratoryjnych do wykonania. Ważne jest, aby powtarzać morfologię krwi i badanie ogólne moczu według zaleceń lekarzy ginekologów. Pomiędzy 24, a 28 tygodniem ciąży wykonuje się również test glukozowy, w celu ewentualnego wykrycia cukrzycy ciążowej. Ważna jest szybka reakcja, jeżeli wyniki badań nie są w normie. W drugim trymestrze wykonuje się również dwa badania usg, dzięki którym można sprawdzić w jakim stopniu rozwija się dziecko, a także określić jego podstawowe parametry.

 

W ostatnim trymestrze ciąży nie należy zapominać o kolejnym wykonaniu badań krwi i moczu. Oprócz tego wśród obowiązkowych badań należy wymienić posiew z dróg rodnych, w celu ewentualnego wyleczenia infekcji pochwy. Pomijając badania wykonywane w każdym trymestrze, jak usg, czy sprawdzenie ciśnienia tętniczego, kobieta powinna wykonać KTG. 

Chociaż okres ciąży to piękny stan, na kobiecie ciąży też duża odpowiedzialność. Musi ona bowiem przestrzegać terminów badań, a także reagować w przypadku nieprawidłowości. Ważne jest, aby w tym czasie cieszyć się z chwil, w których maleństwo jest pod naszą stałą opieką. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Rocznie na raka piersi w Polsce umiera około 5 tysięcy kobiet. Część z nich to młode, mające przed sobą całe życie osoby. Warto więc pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może zwiększyć szanse na szczęśliwe życie.

17.10.2016
0
ilustracja do artykułu Myślisz, że jesteś narażona na wczesną menopauzę? Sprawdź razem z nami!

Menopauza zwana inaczej przekwitaniem czy też klimakterium oznacza ustanie aktywności pęcherzykowej jajników. Statystycznie pojawia się zazwyczaj u kobiet między 44 a 56 rokiem życia.

20.04.2016
0
ilustracja do artykułu Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

Rwa kulszowa to przypadłość ludzi w różnym wieku, różnej płci, dotykająca również kobiety w ciąży. Są one w grupie ryzyka ze względu na kilka zmian zachodzących w ich organizmie. Jakie to zmiany i jak zmniejszyć dolegliwości bólowe?

30.06.2016
0