Nie należy bagatelizować problemu wypadających włosów, ponieważ często powodowany jest on przez poważne choroby. Wśród przyczyn nadmiernego wypadania włosów można wymienić problemy hormonalne, bardzo duże zmiany w organizmie pojawiają się podczas ciąży czy menopauzy. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wypadanie włosów jest dziedziczne łysienie. Oczywiście problemy pojawić się mogą podczas przyjmowania niektórych leków (antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe), a także w sytuacji niedoboru niektórych witamin, np. z grupy A. Często przyczyną wypadania włosów może być nieodpowiednie dbanie o nie. Nasze włosy nie lubią mechanicznego suszenia, częstego farbowania a także związywania w tzw. „kucyk”.
Jeżeli nasze włosy zaczęły diametralnie wypadać należy skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem. Podczas badania skóra głowy zostanie sprawdzona przy pomocy trychoskopu, czyli urządzenia dzięki któremu można obejrzeć stan skóry w 200-krotnym przybliżeniu. Podczas badania lekarz będzie próbował ustalić jaka jest przyczyna tych dolegliwości. Warto wspomnieć, że leczenie zostanie dostosowane do tego, by wyeliminować przyczynę wypadania włosów. Jeżeli będzie nią niewłaściwa dieta, należy ją zmienić i nie zapomnieć o tym by była bogata w witaminę A i żelazo. Z drugiej zaś strony jeżeli przyczyną będą zaburzenia hormonalne, lekarz zaleci wykonanie dokładnych badań i przepisze odpowiednie leki na pozbycie się problemu. Często przyczyną wypadania włosów może być ich uszkadzanie mechaniczne. Dla włosów najzdrowsze będzie naturalne, powolne suszenie, a także rezygnacja z używania prostownicy i lokówki. Dodatkowo można stosować odpowiednie kosmetyki, hamujące wypadanie. W odpowiednich gabinetach skórze głowy można zafundować mezoterapię igłową, która polega na wstrzykiwaniu określonych witam bezpośrednio w skórę. Niestety terapia nie należy do najtańszych, a dodatkowo trzeba ją wykonywać systematycznie.
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której włosy nadmiernie wypadają trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- dbaj o włosy podczas mycia
- staraj się suszyć włosy naturalnie
- chroń włosy przed ciepłem
- obserwuj włosy, a gdy zaczniesz podejrzewać większy problem - zgłoś się do specjalisty
- czesz włosy delikatnie i unikaj ich mocnego związywania.
Podczas walki z wypadającymi włosami możemy również pomóc sobie domowymi sposobami. Na porost włosów możemy zastosować mieszankę z dwóch jajek i 2 łyżek olejku rycynowego, które nakładamy na włosy, czekamy godzinę i spłukujemy. Pomocnym może okazać się również korzeń czarnej rzodkwi, który ucieramy na na pół godziny kładziemy na skórę głowy. Ilość wypadających włosów można także zmniejszyć pijąc drożdże.
Problem wypadających włosów z pewnością wymaga cierpliwości, ale za to w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia. Najważniejsze jest zauważyć problem i z nim walczyć.