Niewątpliwie dolegliwość ta wpływa niekorzystnie nie tylko na samoocenę, ale i kontakty z innymi. Trądzik rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nagle na twarzy pojawia się coraz więcej krost, a twarz zamienia się w pole blizn. Strach przed lekarzem i wstyd przed pokazaniem własnych mankamentów sprawia, że problem zamiast znikać, narasta. Najważniejszym więc krokiem jest wizyta u dermatologa.
Zanim jednak o dermatologu, warto zastanowić się - dlaczego u niektórych osób się on pojawia, a u innych nie? Trądzik w wieku dojrzewania pojawia się przez czynniki dziedziczne. Osoby podatne na wytwarzanie zbyt dużej ilości sebum (łój skórny) i rogowacenia skóry - prawdopodobnie będą zmagały się z tą przypadłością. Dzieje się tak, ponieważ naskórek zatyka gruczoły łojowe, a taki stan staje się odpowiednim miejscem do rozwoju bakterii. Oczywiście u młodszych osób, jest to zwiększony proces, ze względu na hormony. Jeżeli chodzi o dorosłych walczących z trądzikiem, wśród przyczyn jego powstawania wymienić można oprócz hormonów, także stres, ale również przyjmowane leki.
Walka z trądzikiem jest długotrwała, jednak zazwyczaj przynosi oczekiwane rezultaty. Jeżeli pragniemy pozbyć się problemu, nie ma innej opcji jak wizyta u dermatologa. Pierwsze kroki leczenia prawdopodobnie będą polegały na zmniejszeniu stanu zapalnego dostępnymi maściami i antybiotykiem. W przypadku zaawansowanego stadium trądziku lekarz prawdopodobnie zapisze leki zawierające retinoidy, które nie tylko zmniejszą ilość wydzielanego sebum, ale i zwalczą bakterie. Niestety tabletki zawierające takie substancje nie są obojętne dla organizmu dlatego należy być pod stałą kontrolą lekarza i wykonywać kontrolne badania.
Warto również pomyśleć o kupnie maści, w których składzie znajdować się będzie witamina E, olej, cynk, a także kwas linolowy.
Podczas wizyty prawdopodobnie lekarz również poinformuje o konieczności zrezygnowania z środków typu 3 w 1, ale również toników pielęgnacyjnych. Dlaczego należy unikać takich produktów? Przede wszystkim dlatego, że podrażniają cerę. Negatywne skutki może przynieść również mechaniczne oczyszczanie skóry, ponieważ zazwyczaj zwiększa to tylko stan zapalny.
Wbrew powszechnym opiniom również w trakcie pojawienia się trądziku należy unikać słońca. Chwilowo oczywiście promienie słońca zmniejszają ilość krost poprzez ich wysuszenie, jednak później wracają one ze zdwojoną siłą.
Bardzo często na twarzy pojawia się również tzw. trądzik kosmetyczny, jest on skutkiem zbyt częstego używania kosmetyków zatykających pory. Warto w takim wypadku dobrać odpowiedni kosmetyk.
Każdy kto kiedyś zmagał się z trądzikiem, może potwierdzić, że jedyną i najskuteczniejszą metodą jest walka z nim przy współudziale dermatologa. Starając się pozbyć nieprzyjemnego problemu, nie działajmy na własną rękę, aby na twarzy nie pojawiły się blizny.