Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

21.07.2016
0
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba pojawiająca się najczęściej u osób od 30 do 60 roku życia, ale również u niemowląt mających 3 miesiące bądź mniej. Jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Przyczyną pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry jest łojotok, czyli zbyt mocne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych. Występowanie tej choroby zależy od zaburzeń hormonalnych, ale może być także związane z genami. Oprócz tego łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się ze względu na drożdżaki, bądź ogólny stan zdrowia. Warto podkreślić, że choroba ta nie jest wynikiem nieodpowiedniego dbania o higienę osobistą, czy reakcji alergicznej. Oczywiście istnieje szereg schorzeń zwiększających ryzyko pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry, wśród nich wymienia się:

- łuszczycę

- trądzik

- alkoholizm

- depresję

- epilepsję

- udar, zawał serca 

Jak więc rozpoznać czy również nas dotknęła ta choroba? Łojotokowe zapalenie skóry objawia się między innymi:

- zmianami skórnymi (łuszczącymi się)

- często odrywającymi się od skóry „łuskami” białymi, bądź żółtymi

- czerwonymi plamami na ciele

- tłustym wyglądem skóry  

Najczęstszym miejscem pojawiania się zmian jest głowa, głównie wokół nosa, czoła, czy kości policzkowych. Zmiany widoczne mogą być również: w uszach, na powiekach, górnej części pleców i klatki piersiowej, pachach, ale także narządach intymnych. 

Jeżeli zauważymy u siebie podane powyżej objawy należy skonsultować się z dermatologiem. Badanie skóry i wywiad lekarski pozwoli lekarzowi na dokładną diagnozę i wprowadzenie leczenia. Ważne jest dokładne sprawdzenie czy to na pewno łojotokowe zapalenie skóry, ponieważ jest ono łatwe do pomylenia z egzemą, łuszczycą itp. 

Leczenie tej choroby polega głównie na usuwaniu jej objawów, niestety nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Określony sposób postępowania zależny jest od miejsca występowania i nasilenia. Zazwyczaj łączy się leczenie farmakologiczne, ze stosowaniem specjalistycznych maści i kremów. Ważne jest aby pacjent ściśle przestrzegał zaleceń dermatologa, ponieważ tylko współpraca może przynieść oczekiwane rezultaty. Oprócz konsultacji i zaleceń lekarzy o skórę należy dbać także we własnym zakresie. Skórę gładką trzeba myć codziennie mydłem zawierającym 2% pirytionu cynku, a z łuskami na skórze głowy można sobie radzić używając szampon przeciwłupieżowy. 

Połączenie terapii zaleconej przez dermatologa wraz z własnym wysiłkiem i wytrwałością mogą przynieść oczekiwaną poprawę stanu skóry.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Łupież – przyczyny i leczenie.

Łupież jest wstydliwa oraz kłopotliwą dolegliwością i niestety dotyka wielu z nas. Jego skutki czyli białe płatki są zauważalne na prawie każdym kolorze ubrań zwłaszcza na tych czarnych.

28.07.2017
0
ilustracja do artykułu Dermatolog potrzebny od zaraz - czyli jak skutecznie leczyć trądzik!

Trądzik to przekleństwo wielu osób nie tylko młodych, ale i starszych. Pojawienie się trądziku na twarzy bardzo często zmienia życie każdego człowieka.

07.01.2016
0
ilustracja do artykułu Retinoidy - skuteczne, ale i niebezpieczne!

Retinoidy to grupa organicznych związków chemicznych obejmujących witaminę A i jej analogi. Mają one zbawienny wpływ na nasz organizm, jednak czy są one bez wad?

29.07.2016
0