Przyczyną pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry jest łojotok, czyli zbyt mocne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych. Występowanie tej choroby zależy od zaburzeń hormonalnych, ale może być także związane z genami. Oprócz tego łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się ze względu na drożdżaki, bądź ogólny stan zdrowia. Warto podkreślić, że choroba ta nie jest wynikiem nieodpowiedniego dbania o higienę osobistą, czy reakcji alergicznej. Oczywiście istnieje szereg schorzeń zwiększających ryzyko pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry, wśród nich wymienia się:
- łuszczycę
- trądzik
- alkoholizm
- depresję
- epilepsję
- udar, zawał serca
Jak więc rozpoznać czy również nas dotknęła ta choroba? Łojotokowe zapalenie skóry objawia się między innymi:
- zmianami skórnymi (łuszczącymi się)
- często odrywającymi się od skóry „łuskami” białymi, bądź żółtymi
- czerwonymi plamami na ciele
- tłustym wyglądem skóry
Najczęstszym miejscem pojawiania się zmian jest głowa, głównie wokół nosa, czoła, czy kości policzkowych. Zmiany widoczne mogą być również: w uszach, na powiekach, górnej części pleców i klatki piersiowej, pachach, ale także narządach intymnych.
Jeżeli zauważymy u siebie podane powyżej objawy należy skonsultować się z dermatologiem. Badanie skóry i wywiad lekarski pozwoli lekarzowi na dokładną diagnozę i wprowadzenie leczenia. Ważne jest dokładne sprawdzenie czy to na pewno łojotokowe zapalenie skóry, ponieważ jest ono łatwe do pomylenia z egzemą, łuszczycą itp.
Leczenie tej choroby polega głównie na usuwaniu jej objawów, niestety nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Określony sposób postępowania zależny jest od miejsca występowania i nasilenia. Zazwyczaj łączy się leczenie farmakologiczne, ze stosowaniem specjalistycznych maści i kremów. Ważne jest aby pacjent ściśle przestrzegał zaleceń dermatologa, ponieważ tylko współpraca może przynieść oczekiwane rezultaty. Oprócz konsultacji i zaleceń lekarzy o skórę należy dbać także we własnym zakresie. Skórę gładką trzeba myć codziennie mydłem zawierającym 2% pirytionu cynku, a z łuskami na skórze głowy można sobie radzić używając szampon przeciwłupieżowy.
Połączenie terapii zaleconej przez dermatologa wraz z własnym wysiłkiem i wytrwałością mogą przynieść oczekiwaną poprawę stanu skóry.