Trądzik problemem nie tylko dojrzewających nastolatków!

27.06.2016
0
Trądzik problemem nie tylko dojrzewających nastolatków!
Trądzik przez wiele osób kojarzony jest głównie z problemem dojrzewających nastolatków. Niestety jednak dotyka on także osoby dojrzałe, mając nie tylko inny przebieg, ale i przyczyny powstawania.

Kiedy z problemem trądziku zmaga się młodzież - uważamy to za całkiem normalny przejaw dojrzewania. Część nastolatków ma poważniejsze problemy, inni okres dojrzewania przechodzą bez dolegliwości co nie ma wpływu na późniejsze pojawienie się problemów skórnych. Od dłuższego czasu dermatolodzy zauważają tendencję wzrostową występowania trądziku u osób dorosłych, głównie u kobiet. Jakie są więc tego przyczyny? Wśród głównych przyczyn powstawania trądziku wymienia się w przypadku dorosłych osób stres i dietę. Oba te czynniki zwiększają ilość produkowanego przez skórę łoju. Taki proces powoduje pojawienie się zaskórników, a rozwój bakterii w zapchanych gruczołach łojowych jest bardzo szybki. 

Trądzik u osób dorosłych jest inny, niż ten występujący u dorastającej młodzieży. Przede wszystkim jest on zlokalizowany w innych miejscach, a dokładniej najczęściej występuje on w dolnej części twarzy. Poza tym nie jest on tak rozległy i rozsiany, a przyjmuje postać określonej zmiany. Co nie jest miłą wiadomością dla dorosłych posiadających trądzik  - jest dość ciężki do wyleczenia.

Jak więc leczyć trądzik występujący u osób dorosłych? Pierwszym krokiem oczywiście powinna być wizyta u dermatologa. To on oceni skalę rozwoju trądziku i wdroży odpowiednie, indywidualnie dopasowane leczenie. Jako pierwsze zazwyczaj próbuje się przyjmowania antybiotyków i pochodnych witaminy A. Ważne jest aby terapię prowadzić pod ścisłym nadzorem lekarza, ponieważ leczenie nie tylko może zwiększyć wrażliwość skóry, ale i w przypadku kobiet w ciąży - uszkodzić płód. Aby rozpocząć taką terapię należy więc, wykluczyć ciążę, sprawdzić poziom cholesterolu, jak również ograniczyć opalanie. Wraz z postępem kuracji rozpoczyna się również leczenie miejscowe przy użyciu maści z antybiotykiem.

 

Podczas walki z trądzikiem u dorosłych należy szczególną uwagę przywiązywać do codziennej pielęgnacji. Dobór odpowiednich kosmetyków to podstawa. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające: retinol, witaminę C/E, wyciąg z aloesu i alg. Co dwa, trzy dni skórę należy dogłębniej oczyścić przy pomocy peelingu, dzięki czemu pory zostaną oczyszczone. Kobiety powinny również pamiętać o tym, że skóra powinna oddychać, dlatego też do kosza należy wyrzucić wszelkie kosmetyki zatykające pory. Warto zaś zakupić kosmetyki antybakteryjne, przyspieszające walkę z uciążliwą dolegliwością. 

Pomimo powszechnych opinii trądzik nie pojawia się tylko o młodych osób w trakcie dojrzewania. Warto więc dbać o skórę w każdym wieku, pamiętając o odpowiedniej diecie i minimalizacji ilości stresu. Szybkie rozpoczęcie leczenia daje duże możliwości wyleczenia trądziku.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Dermatolog potrzebny od zaraz - czyli jak skutecznie leczyć trądzik!

Trądzik to przekleństwo wielu osób nie tylko młodych, ale i starszych. Pojawienie się trądziku na twarzy bardzo często zmienia życie każdego człowieka.

07.01.2016
0
ilustracja do artykułu Sprawdzone sposoby na swędzenie po ugryzieniu komara!

Ugryzł nas komar, a na skórze w punkcie ugryzienia wyskoczył swędzący bąbel. Co zrobić aby załagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia? Jest na to kilka prostych sposobów.

02.06.2021
0
ilustracja do artykułu Dbaj o skórę codziennie!

Skóra to skomplikowany system chroniący nas nie tylko przed zimnem, czy promieniami słonecznymi, ale również przekaźnik informacji ze świata zewnętrznego.

05.02.2016
0