Uczulenie na pastę do zębów - wymysł stroniących od higieny, czy prawda?

19.07.2016
0
Uczulenie na pastę do zębów - wymysł stroniących od higieny, czy prawda?
Wydawać by się mogło, że nikt nie powinien być uczulony na pastę do zębów, ponieważ bez niej ograniczona jest raczej możliwość prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że jest grono osób zmagających się z tą przypadłością.

Okazuje się, że skutki uczulenia na składniki zawarte w pastach do zębów mogą być niebezpieczne dla organizmu człowieka. Jak więc rozpoznać alergię na pastę do zębów? Wśród najczęściej pojawiających się objawów wymienić można:

- zaczerwienione kąciki ust

- swędzenie wokół ust

- ropną wydzielinę pojawiającą się w kącikach ust

- owrzodzenia na błonach śluzowych jamy ustnej, np. na dziąsłach, ale również na języku

Warto podkreślić, że objawy wystąpić mogą zarówno zaraz po umyciu zębów, jak również kilka godzin po tej ważnej czynności.  

Oprócz objawów w jamie ustnej, może się również pojawić: wysypka na policzkach, brodzie, skórze, piekące i łzawiące oczy. Ponieważ ta odmiana alergii nie ma jednoznacznych objawów, bardzo często może zostać pomylona z innym jej rodzajem. 

   

Kto jest winowajcą pojawienia się alergii na pastę do zębów. Aby do tego dotrzeć, należy na chwilę skupić się na samym składzie większości past do zębów. W związku z tym - czego możemy spodziewać się w paście do zębów?

- wody

- sorbitolu - składnika który ulepsza smak

- karboksymetylocelulozy, która jest środkiem zagęszczającym

- wodorotlenku sodu, który ma działanie wybielające 

- fluorku sodu, zapobiegającego próchnicy

- wosku karnauba, wpływającego na lepkość

- sacharynianiu sodu, czyli sztucznego słodzika

- gumy ksantanowej - zwiększającej lepkość

- gliceryny

- dwutlenku tytanu

- pirofosforanu disodowego, zapobiegającego pojawianiu się kamienia nazębnego

- karbomeru - środka zagęszczającego

- barwników

Okazuje się, że alergię na pastę do zębów bardzo często powodować mogą barwniki i dodatki zapachowe i smakowe, takie jak: mięta pieprzowa, cynamon, rumianek czy pokrzywa. Bardzo często zdarza się również, że alergię powodują substancje pieniące pastę, a także fluor. Niestety to nie wszystko, również gliceryna i parafina zawarte w paście i spożywane w zbyt dużych ilościach mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości (wymioty, biegunka).

Co więc robić, jeżeli pojawią się u nas niepokojące objawy? Przede wszystkim należy udać się do stomatologa i wraz  z nim dobrać odpowiednią pastę do zębów. Jeżeli jednak chcesz się zabezpieczyć przed pojawieniem się alergii na pastę do zębów, zawsze czytaj dokładnie etykiety. Raczej staraj się unikać past zawierających powyższe składniki, a tym bardziej jeżeli wiesz że możesz być na coś uczulony. Nie należy również zapominać o profilaktycznych wizytach stomatologicznych.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Nie taki stomatolog straszny…

Kto z nas nie marzy o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu? Zdrowe, śnieżnobiałe zęby to pragnienie każdego , niestety nikt nie rodzi się ze wspaniałym uśmiechem, pomagają nam w tym stomatolodzy. Jednak słysząc "dentysta" przechodzą cię ciarki…

26.11.2015
0
ilustracja do artykułu Szybko rozpoczęta walka z nadwrażliwością zębów może zakończyć się sukcesem.

Nadwrażliwość zębów to problem, który coraz częściej dotyka wielu z nas. Zazwyczaj pojawia się podczas jedzenia ciepłych lub zimnych posiłków. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest regularne i dokładne szczotkowanie zębów.

11.05.2016
0
ilustracja do artykułu Nie daj się próchnicy i walcz z nią skutecznie!

Próchnica zębów - schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, różnych narodowości i z różnych cywilizacji. W niektórych krajach, a dokładniej tych w których na potęgę spożywa się cukry oczyszczone, próchnica rozwija się w zastraszającym tempie.

01.04.2016
0