Trening kojarzy Ci się z zakwasami? My podpowiemy jak im zapobiec i jak z nimi walczyć!

21.06.2016
0
Trening kojarzy Ci się z zakwasami? My podpowiemy jak im zapobiec i jak z nimi walczyć!
Ciężki trening, dużo włożonego wysiłku często kończy się pojawieniem następnego dnia tzw. zakwasów. Czym właściwie one są i jak sobie z nimi radzić - postaramy się przedstawić w artykule.

Podczas treningu staramy się z całych sił, stawiamy przed sobą coraz wyżej poprzeczkę, co za tym idzie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak możemy to odczuć następnego dnia. W końcu po przebudzeniu czujemy się tak źle, że odwołujemy kolejny trening i odpoczywamy. Niestety zakwasy dla wielu z nas oznaczają duży ból, jednak warto pamiętać o tym, że można go załagodzić nie rezygnując z dalszej aktywności. 

Aby poznać dokładnie sposoby radzenia sobie z zakwasami trzeba wrócić do tego, czym właściwie one są. Istnieją dwie teorie dotyczące samych zakwasów. Pierwsza z nich mówi, że ból mięśni spowodowany nadmiernym wysiłkiem, powstaje w wyniku zbyt szybkiego spalania glukozy, która dostarcza mięśniom energii. Inna teoria zakłada, że zakwasy powstają w wyniku mikrourazów poszczególnych partii ciała. 

Nie ważne jaka byłaby przyczyna powstawania zakwasów, zawsze są one uciążliwe dla każdego człowieka. Jak więc sobie z nimi radzić?

1. Rozpocznij trening. Oczywiście nie chodzi tutaj o ćwiczenia zaraz po pojawieniu się zakwasów, jednak po jakimś czasie należy mięśnie rozruszać. W tym przypadku nie chodzi o kolejny mocny trening, ale o ćwiczenia pozwalające pozbyć się zakwasów, jak np. joga, czy ćwiczenia rozciągające. Warto podkreślić, że stretching, czyli rozciąganie wykonane po ćwiczeniach może nie dopuścić do pojawienia się zakwasów. Dlatego o tej części ćwiczeń nie należy zapominać.

2. Pij duże ilości wody. Nawadniając swój organizm, pozbawiamy go toksyn, co za tym idzie pozbywamy się winowajcy zakwasów, czyli kwasu mlekowego.

3. Zapewnij relaks mięśni od zewnątrz. Możesz tego dokonać przy pomocy naprzemiennego prysznica, raz zimną, raz ciepłą wodą. Dzięki takiemu działaniu mięśnie staną się rozluźnione i zrelaksowane. Co równie ważne - prysznic powinien trwać dłużej niż zazwyczaj.

4. Spraw sobie relaksacyjną kąpiel z olejkami eterycznymi.

5. Skorzystaj ze zdrowotnych właściwości sauny.

6. Wypij sok wiśniowy - naukowcy udowodnili jego skuteczność w zmniejszaniu stanu zapalnego mięśni po wysiłku.

Nikt z nas nie chciałby mieć zakwasów następnego dnia po wysiłku. W związku z tym należy zadbać aby na początku treningu była zawsze rozgrzewka, a zakończony został odpowiednim rozciąganiem. Takie działanie pozwoli zminimalizować możliwość pojawienia się zakwasów. Jeżeli jednak dojdzie do pojawienia się nieprzyjemnego bólu, warto skorzystać z domowych sposobów walki z nim.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Prowadzisz siedzący tryb życia? Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój kręgosłup!

Długotrwałe siedzenie przy laptopie, wykonywanie telefonów czyli praca przy biurku wydaje się być lekka i przyjemna, jednak to tylko złudzenie.

24.02.2016
0
ilustracja do artykułu Odleżyny - bolesna choroba osób unieruchomionych na stałe

Odleżyny występują w miejscu gdzie części kostne stykają się z podłożem. Spowodowane jest to uciskiem, który utrudnia przepływ krwi. Wówczas następuje uszkodzenie skóry a następnie tkanek, które się pod nią znajdują.

22.12.2015
0
ilustracja do artykułu Dyskopatia szyjna - jak jej przeciwdziałać i leczyć?

Dyskopatia szyjna - schorzenie dotyczące krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskiem. Zadaniem krążków międzykręgowych jest zapewnienie ruchomości kręgosłupa i zabezpieczanie przed nadmiernym tarciem.

01.04.2016
0