Dyskopatia szyjna - jak jej przeciwdziałać i leczyć?

01.04.2016
0
Dyskopatia szyjna - jak jej przeciwdziałać i leczyć?
Dyskopatia szyjna - schorzenie dotyczące krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskiem. Zadaniem krążków międzykręgowych jest zapewnienie ruchomości kręgosłupa i zabezpieczanie przed nadmiernym tarciem.

Do dyskopatii dochodzi w wyniku przemieszczenia krążka w przestrzeń pomiędzy kręgami. W przypadku tego przesunięcia u chorego pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów.

 

Jak dochodzi do przesunięcia kręgów? Jakie objawy mogą sugerować to schorzenie? Rozpocznijmy więc od przyczyn dyskopatii, wśród których wymienić należy:

-urazy;

-brak ruchu;

-stres;

-wady postawy ciała;

-wady genetyczne;

-zmiany zwyrodnieniowe;

-pogłębiające się mikrourazy, itp.

Jeżeli chodzi o objawy, które odczuwają osoby zmagające się z dyskopatią to są to:

-bóle głowy i karku;

-zaburzenia czucia;

-ból kręgosłupa;

-omdlenia;

-niedowład, przykurcz mięśni;

-zmniejszenie ruchliwości szyi;

-zawroty głowy.

W przypadku podejrzenia dyskopatii, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po wykonaniu określonych badań lekarz będzie w stanie określić poziom uszkodzenia, a także w jak najszybszym czasie wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto tu podkreślić, że nie ma możliwości samodzielnego wyleczenia dyskopatii, wszystko musi zostać skonsultowane  z lekarzem, bądź fizjoterapeutą. Zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne, a także zaleca się założenie kołnierza ortopedycznego. 

Jak i z innymi chorobami, tak i z dyskopatią szyjną - lepiej zapobiegać jej niż leczyć. Aby nie dopuścić do rozwoju schorzenia, trzeba stosować następujące wskazówki:

1. Prowadź aktywny tryb życia.

2. Unikaj zbyt dużych przeciążeń.

3. Zadbaj o odpowiednią dietę.

4. Nie spędzaj zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej.

5. Reaguj odpowiednio szybko, jeżeli wykryjesz u siebie niepokojące objawy.

Oczywiście ból kręgosłupa, nie zawsze zwiastuje dyskopatię, warto jednak pamiętać, że szybka diagnoza może zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez ból. Unikanie lekarzy i brak odpowiedniego dbania o kręgosłup, na pewno nie przyniesie niczego dobrego. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Trening kojarzy Ci się z zakwasami? My podpowiemy jak im zapobiec i jak z nimi walczyć!

Ciężki trening, dużo włożonego wysiłku często kończy się pojawieniem następnego dnia tzw. zakwasów. Czym właściwie one są i jak sobie z nimi radzić - postaramy się przedstawić w artykule.

21.06.2016
0
ilustracja do artykułu Prowadzisz siedzący tryb życia? Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój kręgosłup!

Długotrwałe siedzenie przy laptopie, wykonywanie telefonów czyli praca przy biurku wydaje się być lekka i przyjemna, jednak to tylko złudzenie.

24.02.2016
0
ilustracja do artykułu Odleżyny - bolesna choroba osób unieruchomionych na stałe

Odleżyny występują w miejscu gdzie części kostne stykają się z podłożem. Spowodowane jest to uciskiem, który utrudnia przepływ krwi. Wówczas następuje uszkodzenie skóry a następnie tkanek, które się pod nią znajdują.

22.12.2015
0