Odleżyny - bolesna choroba osób unieruchomionych na stałe

22.12.2015
0
Odleżyny - bolesna choroba osób unieruchomionych na stałe
Odleżyny występują w miejscu gdzie części kostne stykają się z podłożem. Spowodowane jest to uciskiem, który utrudnia przepływ krwi. Wówczas następuje uszkodzenie skóry a następnie tkanek, które się pod nią znajdują.

Początkowo rana jest lekko obrzęknięta i czerwona, jest to stan w którym możemy pomóc choremu ją wyleczyć. Natomiast jeśli zaczyna zmieniać kolor w żółty, staje się nadmiernie wrażliwa oznacza to, że tkanki skóry obumierają . Wówczas tkanki obumarłe oddzielają się od tkanek zdrowych powodując nadżerki zwane inaczej ubytkiem owrzodzeniowym.   Odleżyny mogą występować w rożnych miejscach, jest to uzależnione od tego w jaki sposób jest ułożony chory.

 

Do takich miejsc należą:

- pośladki

- okolice pleców 

- kolana

- staw biodrowy

- małżowiny uszne

- łopatki

- łokcie

- pięty

Odleżyny są stanem, który bardzo szybko postępuje. Rany powstają w bardzo krótkim czasie i mogą prowadzić do zakażeń a nawet do śmierci. Bardzo ważna jest szybka profilaktyka ponieważ odleżyn nie można leczyć a jedynie im zapobiegać. To dolegliwość, która najczęściej dotyka osoby przykute przez chorobę do łóżka. 

Przestrzeganie profilaktyki jest jedynym sposobem aby zapobiec powstawaniu odleżyn.

Takim zapobiegawczym działaniem jest:

- dbanie o skórę, używając odpowiednich środków o odczynie kwaśnym lub zasadowym, trzeba uważać aby skóra nie była ani zbyt sucha ani zbyt wilgotna, zwłaszcza w   przypadku gdy chory ma problemy z nietrzymanie moczu

- stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w białko

- poprawianie ukrwienia skóry poprzez masaże, lekkie oklepywanie

- wykonywanie biernych ćwiczeń z chorym

- w przypadku upałów skóra powinna być lekko nawilżana

- częsta zmiana pozycji chorego, oglądanie przy tym miejsc chorego narażonych na odleżyny

- dbanie o właściwie dobrany wózek inwalidzki lub materac na którym leży chory

- zaopatrzenie łóżka chorego w poduszkę przeciwodleżynową, wałek do podpierania nóg

- pościel powinna być wygładzona często aby nie było na niej fałd i powinna być wykonana z

  naturalnych materiałów.

Na odleżyny są narażone osoby starsze, ponieważ skóra tej grupy osób jest mniej ukrwiona. Dodatkowo bardziej narażone są osoby, które chorują na inne choroby typu cukrzyca lub niewydolność krążenia.

Odleżyn nie należy leczyć samemu w domu bez konsultacji lekarskich. Lekarz musi zdecydować o tym jakich opatrunków należy używać oraz jakie leki musi przyjmować chory. Niekiedy zdarza się, że rana musi być oczyszczona z martwych tkanek. Dlatego też aby skutecznie i szybko wyleczyć odleżyny ważna jest współpraca opiekuna ze specjalistą. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Dyskopatia szyjna - jak jej przeciwdziałać i leczyć?

Dyskopatia szyjna - schorzenie dotyczące krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskiem. Zadaniem krążków międzykręgowych jest zapewnienie ruchomości kręgosłupa i zabezpieczanie przed nadmiernym tarciem.

01.04.2016
0
ilustracja do artykułu Prowadzisz siedzący tryb życia? Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój kręgosłup!

Długotrwałe siedzenie przy laptopie, wykonywanie telefonów czyli praca przy biurku wydaje się być lekka i przyjemna, jednak to tylko złudzenie.

24.02.2016
0
ilustracja do artykułu Trening kojarzy Ci się z zakwasami? My podpowiemy jak im zapobiec i jak z nimi walczyć!

Ciężki trening, dużo włożonego wysiłku często kończy się pojawieniem następnego dnia tzw. zakwasów. Czym właściwie one są i jak sobie z nimi radzić - postaramy się przedstawić w artykule.

21.06.2016
0