Prowadzisz siedzący tryb życia? Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój kręgosłup!

24.02.2016
0
Prowadzisz siedzący tryb życia? Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój kręgosłup!
Długotrwałe siedzenie przy laptopie, wykonywanie telefonów czyli praca przy biurku wydaje się być lekka i przyjemna, jednak to tylko złudzenie.

Okazuje się bowiem, że siedzący tryb pracy, a przede wszystkim nieodpowiednia postawa podczas pracy, wpływają często nieodwracalnie na stan kręgosłupa. Niestety nie cierpi na tym tylko kręgosłup, a nieprawidłowa postawa podczas pracy przy biurku powoduje również:

- migreny;

- bóle pośladków;

- sztywnienie karku;

- bóle oczu;

- otyłość i nadwagę

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Microsoftu aż 91% pracujących przy komputerze skarży się na bóle spowodowane siedzącym trybem życia. Lekarze biją więc na alarm, przestrzegając przed możliwością pojawienia się nieodwracalnego i bolącego problemu, jakim jest zwyrodnienie stawów. 

Jak więc dbać o swoje ciało, spędzając kilka godzin dziennie przed komputerem? Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie dopasowanie biurka i krzesła do pracownika. Aby wszystko zostało dostosowane prawidłowo warto powoływać się na zasadę 90 stopni, co oznacza że łokcie, biodra, kolana powinny być ustawione właśnie w takim stopniu względem siebie. Kolejną ważną rzeczą jest ruch, najlepiej wykonywany co 45 minut, w celu rozruszania naszego organizmu. Podczas pracy warto też trochę się gimnastykować, również siedząc na krześle. Przeciągajmy się, ziewajmy i wierćmy na krześle, a na pewno nie przyniesie to szkody dla naszego zbolałego kręgosłupa. Aby rozluźnić kręgosłup wystarczy najpierw wykonać kilka skłonów i prób dotknięcia głową naszych kolan, następnie wyciągnięcie jak najwyżej rąk ku górze. Kark rozluźnimy poprzez kuliste ruchy głowy w jedną i w drugą stronę. Do ćwiczeń można dołożyć również relaks oczu. 

Po drugie trzeba pamiętać o ruchu również po pracy. Po powrocie do domu nie należy od razu kłaść się do łóżka, trzeba troszkę poćwiczyć, pójść na spacer, dać się zrelaksować naszemu organizmowi. 

Część osób spędzających kilka godzin dziennie siedząc, skarży się również na problemy z nieprawidłową przemianą materii, jednak i z tym można sobie poradzić. Brak aktywności fizycznej zdecydowanie spowalnia pracę układu pokarmowego. Idąc dalej, trzeba więc pomyśleć o zmianie diety.

 

Praca siedząca wymaga od człowieka dużej roztropności i zdania sobie sprawy, z tego jak ważne dla naszego funkcjonowania jest dbanie o postawę ciała i nasze zdrowie. Więc jeżeli czytasz ten artykuł siedząc już drugą godzinę przed komputerem, oderwij się od ekranu i zacznij ćwiczenia. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Odleżyny - bolesna choroba osób unieruchomionych na stałe

Odleżyny występują w miejscu gdzie części kostne stykają się z podłożem. Spowodowane jest to uciskiem, który utrudnia przepływ krwi. Wówczas następuje uszkodzenie skóry a następnie tkanek, które się pod nią znajdują.

22.12.2015
0
ilustracja do artykułu Trening kojarzy Ci się z zakwasami? My podpowiemy jak im zapobiec i jak z nimi walczyć!

Ciężki trening, dużo włożonego wysiłku często kończy się pojawieniem następnego dnia tzw. zakwasów. Czym właściwie one są i jak sobie z nimi radzić - postaramy się przedstawić w artykule.

21.06.2016
0
ilustracja do artykułu Dyskopatia szyjna - jak jej przeciwdziałać i leczyć?

Dyskopatia szyjna - schorzenie dotyczące krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskiem. Zadaniem krążków międzykręgowych jest zapewnienie ruchomości kręgosłupa i zabezpieczanie przed nadmiernym tarciem.

01.04.2016
0