Retinoidy mają bardzo dużo pozytywnych stron, między innymi:
- działają przeciwtrądzikowo
- zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu się skóry
- działają przeciwzapalnie
- działają przeciwłojotokowo
- zapobiegają nowotworom
- pobudzają wzrost komórek nabłonka
- rozjaśniają skórę
Retionoidy jak widać mają więc szerokie zastosowanie. Głównie używa się ich w leczeniu: trądziku, liszaja płaskiego, łuszczycy, brodawek płaskich, niektórych odmian raka skóry, tocznia rumieniowatego, czy rybiej łuski.
Niestety retinoidy mogą powodować również niepożądane działanie. Dlatego też stosuje się je tylko w przypadku cięższych schorzeń i tylko po konsultacji dermatologicznej. Jakie więc niepożądane działania może wywoływać ta grupa związków?
- zaburzenia czynności wątroby
- suchość skóry, krtani, spojówek, czy błon śluzowych
- bóle stawów
- krwotoki z nosa
- podwyższenie cholesterolu
- niedoczynność tarczycy itp.
Warto podkreślić, że mogą uszkodzić płód w łonie matki, dlatego też kobiety w wieku rozrodczym mogą je przyjmować tylko i wyłącznie z tabletkami antykoncepcyjnymi. Przed przepisaniem retinoidów dermatolog również poprosi o wykonanie testu ciążowego, w celu wykluczenia ewentualnej ciąży.
Retionoidy dostępne są zarówno w postaci maści, żeli, czy tabletek. To właśnie ta ostatnia grupa powoduje największe skutki uboczne. Dlatego też bezpieczniejsze są te, które stosuje się zewnętrznie.
Decyzja o wprowadzeniu leczenia danego schorzenia przy pomocy retinoidów będzie z pewnością poprzedzona dokładną analizą i badaniami zaleconymi przez dermatologa. Lekarz sprawdzi także, czy wprowadzone leczenie będzie korzystne, a ewentualne skutki uboczne nie będą zagrażały zbyt mocno pacjentowi. Ograniczenia w stosowaniu retinoidów mają z pewnością osoby zmagające się z: niewydolnością wątroby, nerek, otyłością i cukrzycą.
Trzeba jasno powiedzieć, że ich stosowanie może przynieść bardzo poważne skutki uboczne, chociaż w większości przypadku po zmniejszeniu dawki są one odwracalne.
Retinoidy to związki zawarte tylko i wyłącznie w preparatach dostępnych na receptę. Nie należy stosować ich bez dokładnej konsultacji lekarskiej i zapoznaniu się z ewentualnymi skutkami ubocznymi.