Retinoidy - skuteczne, ale i niebezpieczne!

29.07.2016
0
Retinoidy - skuteczne, ale i niebezpieczne!
Retinoidy to grupa organicznych związków chemicznych obejmujących witaminę A i jej analogi. Mają one zbawienny wpływ na nasz organizm, jednak czy są one bez wad?

Retinoidy mają bardzo dużo pozytywnych stron, między innymi:

- działają przeciwtrądzikowo

- zapobiegają nadmiernemu rogowaceniu się skóry

- działają przeciwzapalnie

- działają przeciwłojotokowo

- zapobiegają nowotworom

- pobudzają wzrost komórek nabłonka

- rozjaśniają skórę

Retionoidy jak widać mają więc szerokie zastosowanie. Głównie używa się ich w leczeniu: trądziku, liszaja płaskiego, łuszczycy, brodawek płaskich, niektórych odmian raka skóry, tocznia rumieniowatego, czy rybiej łuski. 

Niestety retinoidy mogą powodować również niepożądane działanie. Dlatego też stosuje się je tylko w przypadku cięższych schorzeń i tylko po konsultacji dermatologicznej. Jakie więc niepożądane działania może wywoływać ta grupa związków?  

- zaburzenia czynności wątroby

- suchość skóry, krtani, spojówek, czy błon śluzowych

- bóle stawów

- krwotoki z nosa

- podwyższenie cholesterolu

- niedoczynność tarczycy itp.

Warto podkreślić, że mogą uszkodzić płód w łonie matki, dlatego też kobiety w wieku rozrodczym mogą je przyjmować tylko i wyłącznie z tabletkami antykoncepcyjnymi. Przed przepisaniem retinoidów dermatolog również poprosi o wykonanie testu ciążowego, w celu wykluczenia ewentualnej ciąży. 

Retionoidy dostępne są zarówno w postaci maści, żeli, czy tabletek. To właśnie ta ostatnia grupa powoduje największe skutki uboczne. Dlatego też bezpieczniejsze są te, które stosuje się zewnętrznie. 

Decyzja o wprowadzeniu leczenia danego schorzenia przy pomocy retinoidów będzie z pewnością poprzedzona dokładną analizą i badaniami zaleconymi przez dermatologa. Lekarz sprawdzi także, czy wprowadzone leczenie będzie korzystne, a ewentualne skutki uboczne nie będą zagrażały zbyt mocno pacjentowi. Ograniczenia w stosowaniu retinoidów mają z pewnością osoby zmagające się z: niewydolnością wątroby, nerek, otyłością i cukrzycą. 

Trzeba jasno powiedzieć, że ich stosowanie może przynieść bardzo poważne skutki uboczne, chociaż w większości przypadku po zmniejszeniu dawki są one odwracalne. 

Retinoidy to związki zawarte tylko i wyłącznie w preparatach dostępnych na receptę. Nie należy stosować ich bez dokładnej konsultacji lekarskiej i zapoznaniu się z ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Dbaj o skórę codziennie!

Skóra to skomplikowany system chroniący nas nie tylko przed zimnem, czy promieniami słonecznymi, ale również przekaźnik informacji ze świata zewnętrznego.

05.02.2016
0
ilustracja do artykułu Sezon na opalanie rozpoczęty! Jak uniknąć oparzeń słonecznych i jak je leczyć gdy się już pojawią?

Piękna, równomiernie opalona skóra - kto z nas o tym nie marzy? Gdy tylko na niebie pojawiają się promienie słońca, a temperatura rośnie miliony ludzi na całym świecie rozpoczynają „walkę o opaloną skórę”.

27.06.2016
0
ilustracja do artykułu Sprawdzone sposoby na swędzenie po ugryzieniu komara!

Ugryzł nas komar, a na skórze w punkcie ugryzienia wyskoczył swędzący bąbel. Co zrobić aby załagodzić nieprzyjemne uczucie swędzenia? Jest na to kilka prostych sposobów.

02.06.2021
0