Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

30.06.2016
0
Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?
Rwa kulszowa to przypadłość ludzi w różnym wieku, różnej płci, dotykająca również kobiety w ciąży. Są one w grupie ryzyka ze względu na kilka zmian zachodzących w ich organizmie. Jakie to zmiany i jak zmniejszyć dolegliwości bólowe?

W trakcie ciąży w ciele kobiety zmienia się wiele rzeczy. Po pierwsze na rozwój rwy kulszowej mają wpływ zmiany hormonalne, ale i powiększająca się macica oraz ciężar dziecka. Płód uciska na nerw kulszowy, a  także kości miednicy i nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach. Atak rwy kulszowej wywołuje więc u kobiety następujące dolegliwości:

- przeszywający, stały bądź przerywany ból pleców (w odcinku lędźwiowym)

- mrowienie, zdrętwienie, a nawet osłabione czucie w nodze/obu nogach

- osłabienie mięśni nóg

Dolegliwości bólowe powinny zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ samoczynnie nie znikną. Zazwyczaj leczenie u kobiet w ciąży polega na:

- stosowaniu żelu przeciwbólowego

- wraz z porozumieniem z lekarzem kobieta przyjmuje słabe leki przeciwbólowe, np. paracetamol. Niestety ze względu na słabe działanie, nie zawsze pomaga uśmierzyć dolegliwości bólowe. Należy również bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i nie przyjmować zbyt dużych dawek leku.

- wzmacnianiu mięśni ćwiczeniami, bądź wizytą na basenie. Niezwykle przydatna w trakcie zmagań z rwą kulszową jest fizjoterapia. Doświadczony fizjoterapeuta z pewnością będzie miał na uwadze zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Oczywiście niezastąpione jest również działanie wody, dzięki której można zmniejszyć napięcie mięśni i je rozluźnić. Dlatego też, kobietom w ciąży zaleca się pływanie na basenie.

Wszelkie leczenie rwy kulszowej u kobiet w ciąży powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. Ważne jest, aby pomóc kobiecie w zmniejszeniu bólu, pamiętając jednak równie uważnie o dziecku. 

Oczywiście, kobieta może również spróbować zmniejszyć objawy domowymi sposobami. Jak tego dokonać? Po pierwsze musi bezwzględnie zrezygnować z butów na obcasie. Po drugie należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, jeżeli jest konieczność wykonania takiej czynności - należy poprosić kogoś innego o pomoc. Także w tym przypadku kobiety w ciąży powinny pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Tego kobieta powinna się nauczyć już na początku ciąży. Warto także zaopatrzyć się w tzw. pasy ciążowe, które dostępne są na rynku w dwóch wariantach. Jeden z nich to tzw. kangurek, czyli pas w postaci szelek; drugi zaś- to elastyczna tkanina, którą umieszcza się na brzuchu. Takie pasy pozwolą ustabilizować dolną część pleców i przyjąć prawidłową pozycję kręgosłupa. 

Leczenie rwy kulszowej w ciąży jest bardzo ważne. Lekarze ostrzegają, że przedłużające się zdenerwowanie u matki spowodowane dolegliwościami bólowymi, negatywnie wpływa również na dziecko. Tak więc już pierwsze podejrzenia rwy kulszowej powinny być skonsultowane z lekarzem. 

Ważna jest szczera rozmowa z lekarzem, ponieważ to on decyduje o tym w jaki sposób urodzi się dziecko. Rwa kulszowa bardzo często jest bowiem przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Jednak czasem, wystarczy unikanie określonych pozycji podczas porodu, aby kobieta mogła urodzić w naturalny sposób. 

Każdy niepokojący objaw pojawiający się u kobiety w ciąży należy skonsultować z lekarzem specjalistą. To jego zadaniem jest postawienie określonej diagnozy i wdrożenie określonego leczenia. Rwę kulszową można pomylić równie dobrze z dyskopatią, zaburzeniami limfatycznymi itp. dlatego tak ważna jest specjalistyczna konsultacja. Dolegliwości mogą być uciążliwe przez całą ciąże, warto więc o siebie zadbać  w tym czasie i być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Rocznie na raka piersi w Polsce umiera około 5 tysięcy kobiet. Część z nich to młode, mające przed sobą całe życie osoby. Warto więc pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może zwiększyć szanse na szczęśliwe życie.

17.10.2016
0
ilustracja do artykułu O jakich badaniach w ciąży musisz pamiętać?

Czy zobaczyłaś upragnioną drugą kreskę na teście ciążowym? Twoje życie zaczyna się obracać do góry nogami? Wyczekiwanie dziecka jest pięknym momentem w życiu każdej kobiety.

29.01.2016
0
ilustracja do artykułu Bolące piersi zmorą większości kobiet!

Aż 80% kobiet w różnym wieku skarży się na mastalgię. Co to takiego? Mastalgia to ból piersi występujący w różnych fazach życia kobiety.

29.03.2016
0