Jesteś w ciąży? Nie słuchaj powszechnych mitów!

31.12.2015
0
Jesteś w ciąży? Nie słuchaj powszechnych mitów!
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży jej świat zmienia się o 180 stopni. Zaczyna się chorobliwe poszukiwanie stron internetowych, gazet i poradników dla przyszłych mam. Pojawia się paniczny strach - co i jak powinnam robić?

Kobieta zostaje zbombardowana ilością informacji czego jej nie wolno, a co powinna robić. Zaczyna się gubić w tym co jest prawdą, a co tylko przekazywanym z pokolenia na pokolenie mitem. Postaramy się zaprzeczyć kilku takim mitom na temat ciąży.

Wino - przyjaciel kobiety 

Pierwszy z mitów, który przyprawia o ciarki każdego lekarza to nakaz picia lampki wina przez kobiety w ciąży. Kobiety w ciąży mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Już od pierwszych dni życia płodu alkohol spożywany przez kobietę, powoduje negatywne skutki w jego organizmie. Alkohol wpływający do krwi dziecka może wpłynąć na opóźnienie rozwoju zarówno w zakresie umysłowym jak i fizycznym. Nie jest prawdą, że kieliszek wina, czy jedno piwo nie spowoduje u dziecka spektrum chorób, dlatego zakazana jest chociażby najmniejsza ilość. Eksperci twierdzą, że kobiety spożywające alkohol w ciąży, rodzą dzieci z zespołem FAS ( Alkoholowy Zespół Płodowy).

W trakcie ciąży unikaj fryzjera

Bardzo często kobietom w ciąży zabrania się obcinania włosów, jest to całkowita nieprawda. Kobiety w ciąży mogą obcinać włosy, tym bardziej jeżeli poprawi im to samopoczucie, szczęśliwa mama to zadowolone dziecko. Jeżeli chodzi o farbowanie włosów, to istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu podczas pierwszych tygodni życia płodu. W tym okresie u dziecka rozwijają się najważniejsze narządy, dlatego składniki zawarte w farbach mogłyby niekorzystnie wpłynąć na dziecko. W późniejszych miesiącach nie ma bezwzględnego zakazu farbowania włosów, jednak warto zainwestować w farby bez amoniaku.

W ciąży zapomnij o uprawianiu sportu!

Ginekolodzy przekonują, że uprawianie sportu w trakcie ciąży nie jest zakazane, a wręcz przeciwnie jest bardzo wskazane. Kobiety mogą pływać, tańczyć, spacerować, jednak warto zrezygnować ze sportów które narażają na kontuzję. Dlatego narty i nurkowanie będą musiały poczekać do zakończenia ciąży.

Jedz za dwoje, kiedy jesteś w ciąży!

Ciąża i hormony, które wytwarzają się podczas niej wzmagają u kobiet apetyt. To nie znaczy, że należy diametralnie zwiększyć ilość spożywanego jedzenia. Najważniejsze jest jednak by dieta była pełnowartościowa. Oczywiście niektóre produkty warto wykreślić z naszego jadłospisu i pamiętać o tym, żeby wszystkie warzywa i owoce dokładnie myć. Dodatkowo z jadłospisu muszą zniknąć surowe mięsa i ryby. Warto pamiętać, że kobiety w ciąży są bardziej podatne na wszelkie choroby.

Nie pij kawy!

Jeżeli chodzi o spożywanie kawy i napojów kawowych, to nie trzeba ich bezwzględnie wykluczyć z  codziennego życia. Najważniejszy jest jednak umiar, ważne by nie spożywać jej za dużo i by nie była za mocna. Część kobiet rezygnuje z kawy w trakcie ciąży, ponieważ organizm sam odrzuca szkodliwe substancje i napój przestaje smakować. 

Poznasz płeć dziecka, po tym co jesz!

Powszechnie twierdzi się, że jeżeli kobieta będzie miała potrzebę spożywania słodkich pokarmów - urodzi się dziewczynka, jeżeli słonych - chłopak. Jest to mit, ponieważ nie można określić płci po tzw. „zachciankach” kobiet. Ochota na dany pokarm, jest sygnałem organizmu na uzupełnienie określonych składników odżywczych. Więc oczywiście w granicach rozsądku warto jest spełniać te „zachcianki”, pamiętając by były zdrowe i nie było ich za dużo.

Kobiety w ciąży były i będą tą grupą, która usłyszy podczas krótkiego okresu najwięcej wskazówek do tego jak postępować, a jak nie. Trzeba jednak zachować w tym wszystkim własne zdanie. Nie warto wierzyć w mity babci, która twierdzi, że po przejściu pod drabiną dziecko urodzi się małe. Najważniejsze w tym wszystkim jest nie tylko dziecko, ale również dobre samopoczucie przyszłej mamy. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Przedwczesny poród czyli dlaczego urodziłam wcześniaka.

Wcześniaki nie zawsze rodzą się z niedojrzałością narządów. Dlaczego i kiedy dochodzi do porodu przedwczesnego...

07.03.2016
0
ilustracja do artykułu Październik miesiącem walki z rakiem piersi!

Rocznie na raka piersi w Polsce umiera około 5 tysięcy kobiet. Część z nich to młode, mające przed sobą całe życie osoby. Warto więc pamiętać, że wczesne wykrycie raka piersi może zwiększyć szanse na szczęśliwe życie.

17.10.2016
0
ilustracja do artykułu Jak radzić sobie z rwą kulszową w ciąży?

Rwa kulszowa to przypadłość ludzi w różnym wieku, różnej płci, dotykająca również kobiety w ciąży. Są one w grupie ryzyka ze względu na kilka zmian zachodzących w ich organizmie. Jakie to zmiany i jak zmniejszyć dolegliwości bólowe?

30.06.2016
0