Ile razy w życiu nie mogłeś powstrzymać się przed jedzeniem czegoś naprawdę pysznego i nie potrafiłeś skończyć? Czy nie zdarzyło ci się „zajadać” stresu? Podobnie wygląda uzależnienie od jedzenia, niestety negatywnie wpływające na nasze zdrowie.
Uzależnienie od jedzenia przebiega w podobny sposób jak inne nałogi, na przykład narkomania i alkoholizm. Badania wykazały bowiem, że mózg osoby uzależnionej od jedzenia działa w ten sam sposób, jak mózg narkomana czy innej osoby uzależnionej. Osoby z tzw. binge eating ( uzależnienie od jedzenia) nie potrafią kontrolować ilości przyjmowanych pokarmów, wykrywa się u nich również reakcję na ich odstawienie. Warto tutaj dodać, iż badania wykazały że jedzenie powoduje pojawianie się dopaminy w określonych częściach mózgu, podobnie jak działają narkotyki.
To, że czasami nie potrafisz się powstrzymać przed jedzeniem nie oznacza od razu uzależnienia od niego. Większość z nas ma swoje ulubione potrawy, którym podczas spożywania nie może się oprzeć. Do produktów, które silnie uzależniają należy m.in. czekolada, ale również produkty zawierające dużo cukrów i tłuszczy.
Niestety nieopanowane jedzenie prowadzi do negatywnych skutków zauważalnych w ciele. Po pierwsze kompulsywne jedzenie powodować może inne zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia. Po drugie objadanie wiąże się z otyłością. Problem zaostrza się kiedy dotyczy to małych dzieci. Bardzo często bywa tak, że osoby uzależnione nie mówią o swoich problemach i liczą że nikt ich nie zauważy. U niektórych osób nasilenie nałogu może występować w związku ze znużeniem, depresją czy zdenerwowaniem. Często orientujemy się, że w ten sposób załatwia swoje problemy a niepohamowane jedzenie stało się jego codziennością.
Leczenie uzależnienie od jedzenia nie należy do najprostszych i przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich to przyznanie się do problemu, bez tego nie ma możliwości dalszego leczenia. Kolejny etap obejmuje terapię ze specjalistą, ale również walkę z otyłością. Ponieważ uzależnienie od jedzenia, dotyka coraz większą część społeczeństwa, tworzą się również grupy wsparcia podobne do AA.
Aby nie trzeba było walczyć z jedzeniem kompulsywnym, trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- zaakceptuj siebie
- naucz się radzić sobie ze stresem
- dbaj o swoją dietę
- znajdź pasję w życiu
- lodówka nie jest twoim przyjacielem, poszukaj tych prawdziwych
- nie zajadaj problemów, a je rozwiązuj
- umiejętnie walcz z pokusami i trenuj mózg
- powiedz komuś o początkach swoich problemów
W związku z powiększaniem się grona osób uzależnionych od jedzenia nie należy lekceważyć tego problemu. Otyłość powoli staje się chorobą cywilizacyjną a przecież prowadzi do wyniszczenia naszego organizmu. Wystarczy szybka reakcja i chęci, aby pozbyć się tego ogromnego problemu.