Cukrzyca ciążowa, bo o niej mowa, dotyka jedną dziesiątą kobiet oczekujących dziecka. Co warto podkreślić, może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla płodu - jednak co równie ważne, istnieją sposoby aby zmniejszyć zagrożenie. Dokładnie nie określono, dlaczego cukrzyca ciążowa pojawia się tylko u części kobiet. Istnieją jednak czynniki zwiększające możliwość pojawienia się tej odmiany cukrzycy, wśród nich wymienić można:
- wysoką wagę urodzeniową poprzedniego dziecka;
- rodzinne predyspozycje do występowania cukrzycy ciążowej;
- Zespół Policystycznych Jajników;
- otyłość lub nadwaga kobiety w ciąży.
Kiedy można zacząć podejrzewać pojawienie się cukrzycy ciążowej? Kobieta, która cierpi na tą chorobę przede wszystkim odczuwa częste pragnienie i oddaje duże ilości moczu. Oprócz tego dochodzą takie objawy jak mdłości, zmęczenie, czy zaburzenia widzenia. Jak powszechnie wiadomo większość z tych symptomów występuje również podczas prawidłowo rozwijającej się ciąży, dlatego najważniejsze jest wykonywanie rutynowych badań. Każda kobiet w ciąży powinna wykonać:
- badanie cukru we krwi;
- badanie moczu;
- test obciążenia glukozą.
Dzięki szybkiemu stwierdzeniu występowania cukrzycy ciążowej, można w łatwy sposób wdrożyć leczenie pacjentki.
Cukrzyca ciążowa może powodować negatywne skutki zarówno u kobiety w ciąży, jak i samego płodu. Jeżeli chodzi o kobietę w ciąży, cukrzyca ciążowa zwiększa u niej:
- ryzyko przedwczesnego porodu
- infekcję dróg moczowych
- możliwość poronienia
- możliwość pojawienia się nadciśnienia tętniczego
Z drugiej zaś strony cukrzyca ciążowa u płodu może spowodować:
- wady wrodzone
- opóźnienie rozwoju jak i dojrzewania płodu
- wysoką wagę urodzeniową
- okołoporodową śmierć dziecka
Szybko stwierdzona i leczona cukrzyca ciążowa jest jednak bezpieczna zarówno dla płodu jak i matki. Ciężarna powinna zostać skonsultowana zarówno z dietetykiem, neonatologiem, ale również diabetologiem. Z jadłospisu powinny zniknąć między innymi takie produkty jak słodycze, cukier, białe pieczywo, jak również tłuste mięso. Zaleca się, aby kobieta spożywała ryby, chude mięso, jak również razowe pieczywo. W celu uzyskania w pełni zbilansowanej diety, odpowiedniej dla danej osoby, należy skonsultować się ze specjalistą. Oczywiście ważne jest też również, żeby kobieta codziennie mierzyła sobie poziom cukru we krwi i wykonywała dokładne zapisy. Dodatkową ochroną płodu musi być również częstsze wykonywanie badań. Bardzo często również wyznacza się dokładną datę porodu, ponieważ dziecko może ważyć nawet 5 kilogramów.
Cukrzyca ciążowa pomimo tego, że wydaje się bardzo groźną chorobą - zauważona w odpowiednim czasie daje ogromne szanse na urodzenie zdrowego i odpowiednio rozwiniętego dziecka, bez narażania również zdrowia matki. U większości kobiet cukrzyca ciążowa zanika po porodzie, co w pełni umożliwia radość z macierzyństwa.