Zwierzęta domową receptą na codzienne problemy.

18.01.2016
0
Zwierzęta domową receptą na codzienne problemy.
Zwierzęta pełnią ważną rolę w naszym życiu. Część z nich jest członkami rodziny, inne pomagają w gospodarstwie, a jeszcze inne stanowią pomoc w stanach chorobowych.

Według statystyk w co drugim polskim domu goszczą zwierzęta. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z ich dobroczynnego wpływu na człowieka. Jedną z pozytywnych cech wykorzystania zwierząt jest ich udział w zooterapii. Jest to metoda leczenia dzięki dobroczynnemu wpływowi zwierząt na człowieka. Poprzez kontakt ze zwierzęciem u człowieka wytwarzają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Bardzo często takiej metodzie terapii poddawane są dzieci niepełnosprawne. Dzięki ich dotykowi, możliwości przytulenia, czy pogłaskania chory może poczuć się szczęśliwym. Ważne jest również to, że zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi w pełni akceptują wszystkich, dlatego każdy w ich towarzystwie czuje się wyjątkowy. W tym celu wykorzystuje się nie tylko psy (dogoterapia), ale również konie (hipoterapia), a nawet delfiny (delfinoterapia).

Zwierzęta dają również możliwość relaksu, zapomnienia o codziennych problemach, a także odpoczynku. Dzięki terapeutom w formie zwierząt leczy się nawet weteranów wojennych, ponieważ redukują one stres, wystarczy samo towarzystwo naszego pupila. Może się wydawać to dziwne ale zwierzęta również obniżają  cholesterol. W związku z koniecznością codziennych spacerów, pomagają utrzymać cholesterol w normie, bo jak wiadomo na to pozwala ruch. Spacery z pupilem wpływają też na odpowiednią kondycję właścicieli. Nie ma podstaw by zaprzeczyć, że pies jest bardzo dobrym towarzyszem uprawiania sportu. 

Głaskanie zwierząt futerkowych zmniejsza natomiast ciśnienie krwi. Według Amerykańskich naukowców, samo  przebywanie ze zwierzęciem w domu, lub jego obserwowanie obniża napięcie i redukuje stres. Jeżeli potrzebujemy jednak rozweselenia, warto popatrzeć na ptaki, które mają takie działanie. 

Wszystkie wyżej wymienione pozytywne strony posiadania własnego pupila w domu prowadzą do interesującego faktu, czyli wydłużenia życia. Zarówno obniżenie ciśnienia krwi, zredukowanie stresu, jak i większa ilość ruchu zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Posługując się statystykami, można więc powiedzieć, że właściciele zwierząt domowych o 8% rzadziej odwiedzają lekarzy. 

Z roku na rok zwiększa się ilość osób chorujących na alergię. Jeżeli do 6 roku życia osoba miała możliwość kontaktu ze zwierzętami zmniejsza się ryzyko pojawienia u niej uczulenia, alergii, lub wyprysków. W jeszcze lepszej sytuacji są dzieci mieszkające na wsi, ponieważ dzięki obcowaniu ze zwierzętami mają lepiej wykształcony system immunologiczny.

Co z osobami leczącymi się na depresję? Jak się okazuje zbawienny wpływ mają również zwierzęta domowe. Dzięki ich obecności chory nie ma czasu się zamartwiać, przy czym samo patrzenie na nie zmniejsza napięcie i stres.

Zwierzęta są również bardzo wrażliwe na zmiany w ciele człowieka. Wyszkolone psy mogą nawet wyczuć zmiany stężenia cukru w organizmie. Dzieje się tak, dlatego że podczas zmniejszonej produkcji glukozy w organizmie pojawia się kwasica ketonowa, a to z kolei wywołuje drażniący dla czułego nosa psa zapach. 

Zwierzęta domowe polecane są również dla wszystkich samotnych osób, ponieważ zmniejszają poczucie osamotnienia. Często pies czy kot jest jedynym towarzyszem człowieka, a dzięki kontaktowi z nim można poczuć się bezpiecznym i potrzebnym. 

Eksperci donoszą o jeszcze jednej wartości zwierząt, a dokładniej umiejętności zwiększenia samooceny u ich właściciela. Przez ich bezwarunkową miłość i akceptację, człowiek akceptuje siebie, a tym samym zwiększa samoocenę.

Podsumowując zwierzęta mają bardzo duży wpływ na życie człowieka, oprócz bycia przyjacielem, są też dobrym lekarstwem na część problemów. Jeżeli decydujemy się jednak na zaproszenie zwierzaka do domu pamiętajmy o dokładnym przemyśleniu decyzji, ponieważ nie są to zabawki na kilka tygodni, a przyjaciele na całe życie. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Stres kojarzy Ci się z podjadaniem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Sporo godzin pracy dziennie, duże zmęczenie i stres to czynniki sprzyjające przyjemnemu, lecz niebezpiecznemu nawykowi, czyli objadaniu się.

07.03.2016
0
ilustracja do artykułu Jesienna depresja – walcz z nią skutecznie!

Depresja pojawia się z nastaniem każdej pory roku. Mówimy w takim wypadku o depresji sezonowej. W okresie jesiennym mniejsza ilość światła, brak świeżego powietrza powoduje zmęczenie, kiepski nastrój i brak aktywności fizycznej.

25.11.2015
3
ilustracja do artykułu Zakochani kilogramów nie liczą…

Początki małżeństwa to nie tylko pierwsze mieszkanie, wspólne decyzje, ale również bardzo często dodatkowe kilogramy.

22.01.2016
0