Stres kojarzy Ci się z podjadaniem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

07.03.2016
0
Stres kojarzy Ci się z podjadaniem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Sporo godzin pracy dziennie, duże zmęczenie i stres to czynniki sprzyjające przyjemnemu, lecz niebezpiecznemu nawykowi, czyli objadaniu się.

Leżysz wieczorem w łóżku, zaczynasz analizować cały dzień, twoje wzloty i upadki i nagle ci czegoś brakuje? Co wtedy robisz? Jeżeli sięgasz po jakąś przekąskę, fundujesz swojemu ciału szkodliwe dolegliwości.

Obecne czasy i pogoń za pieniędzmi, sprawia że jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Według najnowszych doniesień stres i chęć zgubienia zbędnych kilogramów nie są dobrym połączeniem. Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi duże porcje adrenaliny, czyli hormonu stresu, musisz liczyć się z tym że w końcu będziesz musiał dostarczyć mu jakiejś przyjemności. Nasze ciało domaga się wyrównania strat - jak najłatwiej jest to zrobić? Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta - podjadając. Większość z ludzi nie wyobraża sobie życia bez słodyczy - batony, pączki, czy ciasta to ich nagrody za wysiłek. Część z nas potrafi sobie również taki stan rzeczy wytłumaczyć. Wiadomo przecież, że skoro pracuje się przez kilka godzin dziennie, mały słodki pączek, popity dużą ilością napoju gazowanego nie zaszkodzi. Takie myślenie jednak jest nie prawdą. Oczywiście przekąski i słodycze w bardzo szybki sposób mogą poprawić nasz nastrój, jednak będzie to sytuacja chwilowa, a do tego niezdrowa. 

Stres i jego zajadanie powodują błędne koło. Jeżeli jesteśmy zestresowani zajadamy nasze problemy. Jednak z drugiej strony jeżeli jesteśmy na diecie, nasz organizm wykonuje dużą pracę, by powstrzymać się przed spożywaniem niektórych pokarmów. Idąc dalej, energia zużyta do tych wyrzeczeń, jest na tyle niska, że nie starcza jej na opanowanie chęci podjadania. Takie błędne koło sprawia, że zamiast zrzucać zbędne kilogramy, zaczynamy przybierać na wadze. 

Jeżeli dopiero zaczynasz dietę, musisz również uważać. Na twojej drodze pojawiać się będą pokusy, którym nie będziesz mógł ulegać. Zmęczenie, nerwowość i wymówka, że w sumie dobrze ci idzie, mogą popchnąć cię do tego, aby sięgnąć po pierwszą niezdrową przekąskę. Z tego miejsca już prosta droga do porzucenia diety. 

Czy jest więc jakiś sposób walki z notorycznym objadaniem się? Część z lekarzy proponuje stosowanie ziołowych lekarstw na uspokojenie. Im mniej stresu, tym mniejsze ryzyko sięgnięcia po słodycze. Jednak należy pamiętać, aby porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i nie uzależnić się od preparatów uspokajających. 

Istnieje również bardzo dobry, bezpłatny środek zmniejszający stres i wpływający pozytywnie na ciało. Co to takiego? Jest to ruch, dzięki któremu nie tylko spalamy zbędne kalorie, ale również poprawiamy samopoczucie i dostarczamy organizmowi endorfiny. Aktywność fizyczna, to nie tyko forsowanie się na siłowni, ale również spacery, pływanie, czy jazda na rowerze. Ważne aby sprawiała nam przyjemność, a nie była czynnością, do której zostajemy zmuszeni.

 

Zajadanie stresu i sięganie po szybkie przekąski fundują naszemu organizmowi bardzo szkodliwe konsekwencje. Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy powinny pamiętać o jednej ważnej kwestii tzn. podjadanie nie zmniejszy ilości ponadprogramowych kilogramów. Zamiast tego lepiej iść na spacer i spędzić czas w miłym towarzystwie. Wyrzuć więc niezdrowe przekąski ze swojego życia i zacznij nowy rozdział.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Ćwicz z nami swoją koncentrację!

Codziennie czegoś zapominasz? Łatwo Ciebie zdekoncentrować? A może ciągle wydaje Ci się, że o czymś zapomniałeś? Najwyższy czas pomyśleć o polepszeniu swojej koncentracji!

08.07.2016
0
ilustracja do artykułu Zaburzenia odżywiania chorobami cywilizacyjnymi?

Piękna, szczupła sylwetka to marzenie wielu osób. W pogoni za modą na bycie szczupłym, wielu ludzi - nie tylko kobiet, ale i mężczyzn zaczyna mieć obsesję na punkcie jedzenia.

16.05.2016
0
ilustracja do artykułu Jesienna depresja – walcz z nią skutecznie!

Depresja pojawia się z nastaniem każdej pory roku. Mówimy w takim wypadku o depresji sezonowej. W okresie jesiennym mniejsza ilość światła, brak świeżego powietrza powoduje zmęczenie, kiepski nastrój i brak aktywności fizycznej.

25.11.2015
3