Walczysz z reumatyzmem? Zmień dietę!

14.12.2015
0
Walczysz z reumatyzmem? Zmień dietę!
Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane potocznie reumatyzmem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie chorych.

Kto z nas chciałby codziennie budzić się ze sztywnością i ogromnym bólem stawów? Prawdopodobnie nikt, dlatego też chcielibyśmy Państwu ułatwić codzienne życie, polecając zmianę diety.

Dieta pozwoli każdemu polepszyć samopoczucie i zmniejszyć objawy bólowe. Oczywiście musimy na wstępie dodać, że sama dieta nie wystarczy, a ma tylko wspomóc w leczeniu zaleconym przez reumatologa. Dlaczego dieta miałaby pomóc na reumatyzm? Przede wszystkim dlatego, że RZS często ma podłoże alergiczne. Z jadłospisu należy wtedy usunąć wszelkie pokarmy, które zwiększają objawy. Czasem bywa też tak, że niepokojące objawy choroby ustępują i po konsultacji z lekarzem można odstawić część przeciwzapalnych leków.

Jaka powinna być dieta w przypadku RZS? Po pierwsze najlepszym sposobem na walkę z reumatyzmem będzie dieta wegetariańska z dużą ilością ryb w jadłospisie. W diecie nie powinno więc zabraknąć takich ryb jak: łosoś, makrela, śledź czy sardynki. Nie powinniśmy o tym zapominać, ponieważ w rybach mamy znaczną ilość kwasów omega-3  wpływającą na ruchomość stawów. Według części lekarzy ryby powinny znaleźć się na stołach osób chorujących na reumatyzm, codziennie. 

Wyżej wspomniane kwasy omega-3 odnaleźć można również w oliwie z oliwek, orzechach włoskich, czy oleju lnianym.

Ważnym składnikiem diety są również warzywa i owoce. Chorujący na reumatyzm powinni jeść surowe lub krótko gotowane warzywa i owoce. Wśród produktów, których nie powinno zabraknąć w diecie wymienić można: kapustę, sałatę, buraki, seler, winogrona, porzeczki, kiełki, soki owocowe i czerwone jabłka. Jedzenie warzyw i owoców jest bardzo ważne ze względu na zawartą w nich witaminę C, która pomaga w uporaniu się ze stanem zapalnym. Warto również pamiętać o stosowaniu czosnku i cebuli, które ograniczają wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymywanie stanu zapalnego. 

W diecie każdej osoby leczącej się na reumatoidalne zapalenie stawów nie można zapomnieć o odpowiednich przyprawach. Do potraw, czy zaparzania herbat należy używać przypraw działających przeciwzapalnie i zmniejszających ból, jak np. kurkuma, imbir czy goździki. 

Co z kolagenem ułatwiającym regenerację kości? Oczywiście powinniśmy stosować go nie tylko kupując suplementy diety, ale również w codziennych pokarmach. Nie należy zapominać o jedzeniu galaretek owocowych, czy ryby w galarecie. Można oczywiście również kupić odpowiednio przygotowany kolagen lub sproszkowaną chrząstkę rekina w aptece.

Z drugiej zaś strony z naszej diety powinniśmy zrezygnować z produktów źle wpływających na nasze zdrowie. W tej kwestii opinie lekarzy są podzielone, ponieważ najważniejsza jest rezygnacja z produktów które szkodzą danej osobie. Warto wypróbować które danie nie jest odpowiednie dla danej osoby, rezygnując kolejno z podejrzanych potraw. Jeżeli jednak przykre objawy nie ustępują po odstawieniu danego produktu możemy go ponownie zacząć używać w diecie.

Istnieje również kilka zasad, których powinni przestrzegać wszyscy chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów:

1. Unikaj alkoholu i cukrów.

2. Zrezygnuj z jedzenia tłustego mięsa i tłustego nabiału.

3. Staraj się ograniczyć ilość spożywanej soli.

4. Wyeliminuj z diety tłusty nabiał, np. mleko, śmietana, ser topiony itd.)

Życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów nie należy do najłatwiejszych, jednak jest ono możliwe dzięki odpowiedniej diecie i przy współpracy z lekarzem . 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Choroby autoimmunologiczne - jak je zdiagnozować i leczyć?

Dotykają prawie 5 % ludzi i mają przewlekły przebieg - co takiego ? Często powodujące kalectwo, lub śmierć choroby autoimmunologiczne.

29.01.2016
0
ilustracja do artykułu Reumatoidalne Zapalenie Stawów - objawy, przyczyny, leczenie

RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów co roku pojawia się u nawet 16 tysięcy Polaków. Jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednio rozwinięta nauka i możliwości leczenia, pozwalają na obniżenie dolegliwości bólowych u chorych.

07.06.2016
1
ilustracja do artykułu Cierpisz na bóle stawów? Nie martw się, są sposoby walki z nimi…

Stawy to niezwykle ważna część naszego organizmu, łącząca kości i zapewniająca ich odpowiednią ruchomość. Mamy wiele rodzajów stawów, wśród nich można wymienić stawy: kuliste, płaskie, obrotowe, itp.

01.04.2016
0