Cierpisz na bóle stawów? Nie martw się, są sposoby walki z nimi…

01.04.2016
0
Cierpisz na bóle stawów? Nie martw się, są sposoby walki z nimi…
Stawy to niezwykle ważna część naszego organizmu, łącząca kości i zapewniająca ich odpowiednią ruchomość. Mamy wiele rodzajów stawów, wśród nich można wymienić stawy: kuliste, płaskie, obrotowe, itp.

W skład stawu wchodzą również: torebka stawowa, więzadła, łąkotka i chrząstka szklista. Ten zaawansowany mechanizm sprawia, że uszkodzenie stawu  zaburza pracę całego organizmu. Ból stawów może być oznaką wielu schorzeń i chorób, więc nie należy go lekceważyć. 

W związku z tym, że stawy odgrywają tak ważną rolę w organizmie trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jednak zanim wspomnimy o odpowiednim trybie życia, należałoby skupić się przez chwilę na przyczynach powstawania bólu stawów. Wśród najczęstszej przyczyny niewątpliwie wymienić należy przeciążenie. W pewnym momencie wysiłek fizyczny jest zbyt duży w stosunku do naszej normy i stawy zaczynają robić się bolesne. Kolejny ból stawów należy do tych przedłużających i wywołany jest chorobą zwyrodnieniową. Te uporczywe dolegliwości pojawiają się po prostu z powodu „zużycia” stawów wraz z wiekiem. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn bólu, wymienić można jeszcze takie czynniki jak:

- otyłość;

- ciężka, fizyczna praca;

- obciążenia genetyczne.

Jednak w obserwowaniu rodzaju bólu należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, ponieważ niektóre z nich mogą wskazywać konieczność pilnego udania się do lekarza. Wśród nich wymienić należy: zaczerwienienie i puchnięcie stawów, współtowarzyszącą gorączkę i ogólne zmęczenie, nasilenie objawów w nocy.

Bóle stawów uprzykrzają codzienne życia i stają się nie do zniesienia. Jak więc dbać o stawy, aby służyły nam przez długie lata? W codziennym życiu powinniśmy pamiętać o następujących wskazówkach:

1. Bezwzględnie konsultuj przedłużające się bóle stawów.

2. Jeżeli chcesz doraźnie zmniejszyć ból, z umiarem możesz zastosować środki przeciwbólowe.

3. W celu zmniejszenia dolegliwości, warto odciążyć stawy, jednak po ustąpieniu bólu - należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia.

4. Doraźną ulgę przynieść może również okład z lodu, zmniejszający zapalenie stawu.

 

Przewlekły ból stawów nie zniknie sam, więc musi zostać skonsultowany z lekarzem specjalistą. Po ogólnym wywiadzie lekarski, zostaną prawdopodobnie zlecone badania laboratoryjne i obrazowe. Jeżeli konieczne będzie dalsze postępowanie medyczne, lekarz z pewnością przepisze odpowiednie lekarstwa i zaplanuje terapię. Warto więc nie czekać z wizytą u lekarza, a reagować w sposób szybki i stanowczy. 

Nikt z nas nie lubi dolegliwości bólowych, również tych pochodzących od strony stawów. Odpowiednia profilaktyka oraz dbanie o umysł i ciało pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego bólu stawów. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Walczysz z reumatyzmem? Zmień dietę!

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane potocznie reumatyzmem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie chorych.

14.12.2015
0
ilustracja do artykułu Choroby autoimmunologiczne - jak je zdiagnozować i leczyć?

Dotykają prawie 5 % ludzi i mają przewlekły przebieg - co takiego ? Często powodujące kalectwo, lub śmierć choroby autoimmunologiczne.

29.01.2016
0
ilustracja do artykułu Czy wiesz co to fibromialgia?

Fibromialgia to choroba reumatyczna, objawiająca się głównie bólem mięśni, ogólnym zmęczeniem i bezsennością. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, ze względu na wiele czynników. Jakie są jej pozostałe objawy i jak się ją leczy?

20.06.2016
0