Fibromialgia, często jest niediagnozowana przez lekarzy ze względu na trudność jej zbadania. U chorego wyniki krwi są prawidłowe, więc większość lekarzy bagatelizuje bolesne objawy u pacjentów. Chorzy szukają pomocy od lekarza do lekarza, a żaden z nich nie jest w stanie im pomóc.
Jakie więc objawy pojawiają się u chorych zmagających się z tą tajemniczą chorobą? Przede wszystkim są to:
- bóle kostno-mięśniowe. Zaczynają się zazwyczaj od krzyża promieniując w inne miejsca, takie jak na przykład kolana, ręce, tył głowy itd. Ból objawiać się może tylko w niektórych częściach ciała, bądź obejmować całość. Ból nazywamy : rozlanym, przewlekłym i głębokim, a chorzy określają go jako kujący, pulsujący ból mięśni.
- bezsenność, związana jest z nieodpowiednim wydzielaniem melatoniny, kortyzolu i DHEA. Dodatkowo u chorych występują zaburzenia w fazie głębokiego snu.
- zmęczenie
- pojawienie się miejsc, szczególnie wrażliwych na dotyk
- migrena
- problemy jelitowe
Jaka jest więc przyczyna rozwoju tej choroby? Wśród głównych winowajców wymienić można:
- depresję
- kryzys życiowy
- problemy finansowe/zawodowe
- inne choroby i urazy
- problemy rodzinne
- znaczny i nieodpowiedni wysiłek fizyczny
Diagnozowanie fibromialgii jest trudne, ze względu na to, że opiera się ono głównie na dokładnym wywiadzie i badaniu lekarskim. Niestety nie istniej również jeden lek pozwalający usunąć tą chorobę. Chorym zazwyczaj ulgę przynoszą:
- leki przeciwdepresyjne;
- leki przeciwbólowe;
- leki przeciwzapalne
Dodatkowo każdy pacjent musi zmienić styl życia. Część z codziennych czynności musi być rozłożona w czasie, a do tego należy zadbać o odpowiedni relaks i odpoczynek. Chory powinien poznać techniki odprężające i rozpocząć rehabilitację. Tylko prawidłowa współpraca pacjenta z lekarzem, pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe.