Czy wiesz co to fibromialgia?

20.06.2016
0
Czy wiesz co to fibromialgia?
Fibromialgia to choroba reumatyczna, objawiająca się głównie bólem mięśni, ogólnym zmęczeniem i bezsennością. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, ze względu na wiele czynników. Jakie są jej pozostałe objawy i jak się ją leczy?

Fibromialgia, często jest niediagnozowana przez lekarzy ze względu na trudność jej zbadania. U chorego wyniki krwi są prawidłowe, więc większość lekarzy bagatelizuje bolesne objawy u pacjentów. Chorzy szukają pomocy od lekarza do lekarza, a żaden z nich nie jest w stanie im pomóc. 

Jakie więc objawy pojawiają się u chorych zmagających się z tą tajemniczą chorobą? Przede wszystkim są to:

- bóle kostno-mięśniowe. Zaczynają się zazwyczaj od krzyża promieniując w inne miejsca, takie jak na przykład kolana, ręce, tył głowy itd. Ból objawiać się może tylko w niektórych częściach ciała, bądź obejmować całość. Ból nazywamy : rozlanym, przewlekłym i głębokim, a chorzy określają go jako kujący, pulsujący ból mięśni.

- bezsenność, związana jest z nieodpowiednim wydzielaniem melatoniny, kortyzolu i DHEA. Dodatkowo u chorych występują zaburzenia w fazie głębokiego snu.

- zmęczenie 

- pojawienie się miejsc, szczególnie wrażliwych na dotyk

- migrena

- problemy jelitowe

Jaka jest więc przyczyna rozwoju tej choroby? Wśród głównych winowajców wymienić można:

- depresję

- kryzys życiowy

- problemy finansowe/zawodowe

- inne choroby i urazy

- problemy rodzinne

- znaczny i nieodpowiedni wysiłek fizyczny

Diagnozowanie fibromialgii jest trudne, ze względu na to, że opiera się ono głównie na dokładnym wywiadzie i badaniu lekarskim. Niestety nie istniej również jeden lek pozwalający usunąć tą chorobę. Chorym zazwyczaj ulgę przynoszą:

- leki przeciwdepresyjne;

- leki przeciwbólowe;

- leki przeciwzapalne

Dodatkowo każdy pacjent musi zmienić styl życia. Część z codziennych czynności musi być rozłożona w czasie, a do tego należy zadbać o odpowiedni relaks i odpoczynek. Chory powinien poznać techniki odprężające i rozpocząć rehabilitację. Tylko prawidłowa współpraca pacjenta z lekarzem, pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Walczysz z reumatyzmem? Zmień dietę!

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane potocznie reumatyzmem negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie chorych.

14.12.2015
0
ilustracja do artykułu Reumatoidalne Zapalenie Stawów - objawy, przyczyny, leczenie

RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów co roku pojawia się u nawet 16 tysięcy Polaków. Jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednio rozwinięta nauka i możliwości leczenia, pozwalają na obniżenie dolegliwości bólowych u chorych.

07.06.2016
1
ilustracja do artykułu Cierpisz na bóle stawów? Nie martw się, są sposoby walki z nimi…

Stawy to niezwykle ważna część naszego organizmu, łącząca kości i zapewniająca ich odpowiednią ruchomość. Mamy wiele rodzajów stawów, wśród nich można wymienić stawy: kuliste, płaskie, obrotowe, itp.

01.04.2016
0