Niedokrwienie mięśnia sercowego przyczyną choroby wieńcowej.

17.03.2016
0
Niedokrwienie mięśnia sercowego przyczyną choroby wieńcowej.
Choroba wieńcowa powstaje w wyniku zwężenia tętnic wieńcowych. Powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego. Krew, które dopływa do serca jest jedynym tlenem dla niego.

W przypadku kiedy ta praca zostaje zaburzona, dochodzi do zaburzenia czynności serca i naczynia wieńcowe zamykają się. Trzeba uważać aby nie doszło do całkowitego ich zamknięcia, ponieważ grozi to śmiercią. 

Niedokrwienie mięśnia sercowego zależne jest przede wszystkim od prawidłowej pracy serca. W przypadku, kiedy serce zaczyna się rzadziej kurczyć zużywa jednocześnie mniej tlenu. W stanie spoczynku zaczynają pojawiać się bóle. W momencie kiedy człowiek się zestresuje czy też wykonuje czynności wysiłkowe, serce potrzebuje więcej tlenu. Naczynia wieńcowe są zwężone i nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu. Dochodzi wtedy do niedokrwienia i pojawiają się bóle wieńcowe. 

Symptomy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa objawia się w różny sposób, czasami nawet mogą pojawiać się bóle podczas spoczynku. Jednak do podstawowych symptomów należy ból w klatce piersiowej. Objawia się on dławieniem, gnieceniem i uciskaniem. Najczęściej występuje w okolicach mostka i może promieniować aż do ramion. Pojawia się podczas spoczynku lub podczas mocnego wysiłku. Ustępuje najczęściej po przyjęciu nitrogliceryny pod język. 

Kolejny objaw to nieustanne i niemiarowe kołatanie serca. Powstaje w wyniku niedokrwienia układu bodźcowo-przewodzącego. Odpowiada on za prawidłowy przekaz sygnału do komórek mięśnia sercowego. U osób starszych choroba wieńcowa bardzo często objawia się omdleniami, dusznością i zmęczeniem. W przypadku kiedy dolne ściany serca są niedokrwione dochodzi do pojawienia się duszności i zmęczenia.

Leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne choroby wieńcowej

Przede wszystkim w początkowej fazie choroby zalecane jest leczenie nie farmakologiczne, które polega na zmianie stylu życia. Polega ono na zmianie codziennych nawyków żywieniowych. Zaleca się wprowadzenie zdrowej diety, która będzie bogata w dużą ilość owoców i warzyw. Należy również zadbać o aktywność fizyczną. Wprowadzanie takich zmian w codziennym życiu pozwoli poprawić kondycję całego organizmu. Dodatkowo dzięki temu istnieje duża szansa zapobiegania zawałowi serca oraz pomaga przedłużyć długość życia. 

Wprowadzenie zdrowego stylu życia może dodatkowo wspomóc również leczenie farmakologiczne, które bardzo często okazuje się niezbędne. Leczenie to polega na wprowadzeniu środków, które zwiększą przepływ krwi do serca oraz zmniejszą zapotrzebowanie na tlen, który przedostaje się do serca.

Bardzo często stosuje się nitroglicerynę, która zmniejsza objawy. Dodatkowo stosuje się aspirynę oraz leki przeciw płytkowe. Leki z tej serii chronią przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca.

Do innych leków, które pomagają leczyć chorobę wieńcową należą: beta-blokery, iwabradyna, sartany oraz inhibitory konwertazy angiotensyny. 

Choroba wieńcowa leczona jest również zabiegowo. W tym przypadku stosuje się metodę: przezskórną interwencję wieńcową oraz pomostowanie tętnic wieńcowych. 

Pierwszą metodą polega na wprowadzeniu przez tętnice udową do serca cewnika zakończonego balonem. Balon się wówczas rozszerza i powoduje powiększenie zwężonych odcinków naczyń.

Natomiast druga metoda czyli pomostowanie tętnic polega na połączeniu aorty z tętnicą wieńcową, za miejscem zwężania. Metoda ta pomaga ominąć odcinek zwężony. Jako pomosty używane są żyły kończyn dolnych, tętnice promieniowe lub tętnice piersiowe wewnętrzne.

Najważniejsze w przypadku choroby wieńcowej jest aby pacjenci nie lekceważyli wszelkich bólów w klatce piersiowej. Takie bóle powinny od razu skłonić do diagnostyki. W takim przypadku wdrożenie odpowiednich leków i leczenia pomoże zapobiec groźnym konsekwencjom typu zawał serca lub nagły zgon. 

Prowadzone badania nad chorobą wieńcową cały czas postępują oraz pozwalają uzyskać spektakularne efekty leczenia.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czerwone wino... na zdrowie?

Regularne spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego wina uchodzi za korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.

22.11.2015
2
ilustracja do artykułu Mężczyzno - dbaj o swoje serce!

Co roku około 170 tysięcy mężczyzn i kobiet umiera z powodu chorób serca i naczyń. Bardzo duża część z nich przez całe swoje życie nie dbała o swoje serce - jak więc to zrobić, póki nie jest za późno?

15.09.2016
0
ilustracja do artykułu Kobiety a zawał serca.

Do końca lat 90-tych XX wieku panowało myślenie o tym, że zawał serca dotyka rzadziej kobiet, niż mężczyzn. Wraz z rozwojem badań nad chorobami sercowo-naczyniowymi myślenie na temat związku ryzyka zawału serca z płcią zmieniło się.

07.06.2016
0