Kobiety a zawał serca.

07.06.2016
0
Kobiety a zawał serca.
Do końca lat 90-tych XX wieku panowało myślenie o tym, że zawał serca dotyka rzadziej kobiet, niż mężczyzn. Wraz z rozwojem badań nad chorobami sercowo-naczyniowymi myślenie na temat związku ryzyka zawału serca z płcią zmieniło się.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na 100 tysięcy kobiet, codziennie 100 z nich umiera na zawał serca. Jak podają statystyki, odsetek zgonów na zawał serca u kobiet jest większy niż u mężczyzn. Dzieje się tak głównie ze względu na powszechnie panujące mity, a w związku z nimi kobiety dużo później, a czasem za późno trafiają do szpitala. 

Wydawałoby się, że to kobiety częściej dbają nie tylko o swoje ciało, ale i ogólną kondycję. To więcej spacerujących kobiet, czy uprawiających na przykład nordic walking możemy zobaczyć na ulicach. Powszechnie uważa się również, że to kobiety częściej unikają alkoholu, czy innych używek. W czym tkwi więc problem? Otóż zawał u kobiet może przebiegać kompletnie inaczej, niż u mężczyzn. Idąc dalej, kobieta z niespecyficznymi objawami nie zgłasza się w odpowiednim momencie do lekarza. Ból zamostkowy (jak podaje większość osób) nie jest jedynym objawem pojawienia się zawału. U kobiet mogą wystąpić takie objawy jak: nudności, wymioty, ból kręgosłupa, a nawet bóle kończyn górnych. Kobiety bagatelizują te objawy, szukając leczenia w domowej apteczce, a stan zdrowia zamiast się polepszać, ulega pogorszeniu z minuty na minutę. 

Czy zawał serca u obu płci powodowany jest przez te same czynniki? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Przy czym warto tutaj podkreślić, że pomimo podobieństwa w czynnikach, ich siła oddziaływania na kobiety i mężczyzn jest różna. Wśród przyczyn zawału wymieniamy: menopauzę/andropauzę, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nałogi, cukrzycę. Burząc kolejny mit należy  dodać, że zawał nie dotyka tylko osób starszych, a może wystąpić także u młodych ludzi, czy osób narażonych na silny stres. 

Jedną z częstych przyczyn zawału serca jest palenie papierosów. Wydawać by się mogło, że ta przyczyna raczej będzie dotyczyła bardziej mężczyzn - nic bardziej mylnego. Jak wyjaśniają naukowcy palenie znacznie wpływa na ryzyko zawału u kobiet, bo to właśnie u nich istnieją większe problemy z zerwaniem z nałogiem. Niestety diagnostyka EKG u kobiet jest również utrudniona, a średni wiek występowania zawału u kobiet jest o 10 lat wyższy niż u mężczyzn. 

Co więc należy zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zawału serca? Przede wszystkim należy bezwzględnie zrezygnować z nałogów, takich jak papierosy i alkohol. Po drugie nie wolno zapominać o aktywności fizycznej, chociaż najmniejszy ruch może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko. Oczywiście również dieta powinna zostać dokładnie przeanalizowana i dostosowana do wieku i płci. Każda kobieta, jak i każdy mężczyzna powinni także pamiętać o konieczności badań profilaktycznych i szybkim reagowaniu w przypadku podejrzenia zawału serca. Pamiętajmy - tylko szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czerwone wino... na zdrowie?

Regularne spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego wina uchodzi za korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.

22.11.2015
2
ilustracja do artykułu Mężczyzno - dbaj o swoje serce!

Co roku około 170 tysięcy mężczyzn i kobiet umiera z powodu chorób serca i naczyń. Bardzo duża część z nich przez całe swoje życie nie dbała o swoje serce - jak więc to zrobić, póki nie jest za późno?

15.09.2016
0
ilustracja do artykułu Niedokrwienie mięśnia sercowego przyczyną choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa powstaje w wyniku zwężenia tętnic wieńcowych. Powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego. Krew, które dopływa do serca jest jedynym tlenem dla niego.

17.03.2016
0