Mężczyzno - dbaj o swoje serce!

15.09.2016
0
Mężczyzno - dbaj o swoje serce!
Co roku około 170 tysięcy mężczyzn i kobiet umiera z powodu chorób serca i naczyń. Bardzo duża część z nich przez całe swoje życie nie dbała o swoje serce - jak więc to zrobić, póki nie jest za późno?

Wielu mężczyznom aktywność fizyczna i dbanie o siebie kojarzy się z nudnym i monotonnym zajęciem. Zajęci codziennymi obowiązkami, nie mają czasu żeby chociaż przez chwilę zastanowić się nad swoim zdrowiem. A zdrowe i mocne serce, które będzie służyć nam przez długie lata jest przede wszystkim wynikiem zarówno aktywności fizycznej, jak i odpowiednio dobranej diety. 

Wbrew powszechnym opiniom, naszemu sercu nie potrzeba wiele, aby jego stan się poprawił. Wystarczy, że do naszego codziennego życia wprowadzimy kilka małych modyfikacji, które uchronią nas przed poważnymi chorobami serca, np. udarem, czy zawałem.

 

Jeżeli więc chcesz się uchronić przed problemami z sercem zastosuj się do poniższych rad:

- Nie zapominaj o aktywności fizycznej! Każdego dnia poświęć na nią pół godziny, możesz w tym czasie spacerować, jeździć na rowerze, czy pływać - ważne by sprawiało Ci to przyjemność. Takie działanie może zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z sercem nawet o 60%

- Pij odpowiednie ilości wody dziennie! Odpowiednia ilość wody rozrzedzi Twoją krew, tym samym zmniejszając możliwość pojawienia się skrzepów krwi.

- Jeżeli walczysz z nadwagą/otyłością - wróć do prawidłowej wagi ciała, wpłynie to nie tylko na poprawę jakości życia, ale i uchroni Cię przed wieloma chorobami, nie tylko ze strony serca.

- Rzuć palenie i przekonaj do tego osoby z Twojego otoczenia! Bierne palenie również zwiększa zwiększa stężenie tzw. złego cholesterolu. Jeżeli Twoja partnerka pali nałogowo, możecie spróbować rzucić palenie wspólnie - będzie to większą motywacją.

-  Unikaj sytuacji stresowych i staraj się panować nad emocjami! Jeżeli nie panujesz nad stresem, zwiększasz ryzyko pojawienia się zawału już przed 55 rokiem życia.

- Zamiast kawy, pij zawierającą przeciwutleniacze herbatę.

- Przyjmuj profilaktycznie witaminę E i kwas acetylosalicylowy jeśli w Twojej rodzinie ktoś miał problemy z sercem.

- Przynajmniej dwa razy w tygodniu jedz tłuste ryby, zawierają one bowiem kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu LDL.

- Do diety wprowadź arbuzy i płatki kukurydziane.

- Kontroluj stan swojego serca, nie unikaj kardiologa. 

Jeżeli martwisz się o swoje zdrowie, należysz do grupy ryzyka pojawienia się chorób serca - nie stój biernie w jednym miejscu. Zamiast zajadania się niezdrowymi produktami przerzuć się na odpowiednią dietę. Zamiast wylegiwania się przed TV idź na spacer. Twoje zdrowie, zależy tylko od Ciebie. Już pierwsze dni ćwiczeń i odpowiedniego dbania o siebie nie tylko dodadzą Ci energii, ale zmniejszą między innymi ryzyko pojawienia się zawału serca, czy udaru. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Czerwone wino... na zdrowie?

Regularne spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego wina uchodzi za korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.

22.11.2015
2
ilustracja do artykułu Kobiety a zawał serca.

Do końca lat 90-tych XX wieku panowało myślenie o tym, że zawał serca dotyka rzadziej kobiet, niż mężczyzn. Wraz z rozwojem badań nad chorobami sercowo-naczyniowymi myślenie na temat związku ryzyka zawału serca z płcią zmieniło się.

07.06.2016
0
ilustracja do artykułu Niedokrwienie mięśnia sercowego przyczyną choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa powstaje w wyniku zwężenia tętnic wieńcowych. Powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego. Krew, które dopływa do serca jest jedynym tlenem dla niego.

17.03.2016
0