Może pojawiać się po dłuższym wysiłku, spacerach, ale również zbyt długim siedzeniu. Część osób lekceważy ten problem, jednak przy pomocy domowych sposobów można go złagodzić.
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele wśród nich wymienić jednak można:
-siedzący tryb życia;
-wydzielanie przez organizm nadmiaru katecholaminy;
-palenie tytoniu;
-miażdżyca;
-noszenie za ciasnych skarpetek/podkolanówek;
-spowolnione krążenie krwi;
-geny;
-waga.
Zimne stopy nie ogrzewają się pod wpływem noszenia ciepłych skarpet, czy odpowiednich butów. Nasz organizm chce w ten sposób wysłać ostrzeżenie, o tym że dzieje się coś niepokojącego. Jak więc poradzić sobie z tym uporczywym problemem?
Po pierwsze zawsze należy nosić skarpety, najlepiej wykonane z wysokogatunkowej wełny. Na skarpety warto zakładać również kapcie. W sklepach dostępne są również specjalne ocieplacze na stopy, termofory, lub podgrzewacze elektryczne.
Innym sposobem walki z marznącymi stopami jest stosowanie rozgrzewających kąpieli, zarówno samych stóp, ale i całego ciała. Wystarczy do kąpieli dodać kilka kropli olejku z dodatkiem np. cynamonu, imbiru, czy pomarańczy. Stopom można również zastosować dosyć drastyczną terapię, jaką jest kąpiel naprzemienna. Wystarczy przygotować dwie miski, w jednej z nich powinna znajdować się zimna woda, w drugiej zaś bardzo ciepła. Zapewniamy stopom 3-4 minutowe kąpiele na przemian raz w jednej, raz w drugiej misce.
W aptekach dostępne są również maści rozgrzewające, które również rewelacyjnie sprawdzą się w przypadku zimnych stóp. Niestety taki zabieg działa tylko chwilowo na stopy, więc trzeba go wykonywać regularnie.
Interesującym sposobem rozgrzewania stóp jest ich masaż. Można do tego zabiegu używać specjalne masażery, bądź zakupić szczotkę z naturalnego włókna. Zabieg szczotkowania najlepiej wykonywać podczas kąpieli, ponieważ skóra wtedy jest nie tylko bardziej rozgrzana, ale i mniej podatna na podrażnienia.
Na koniec, jednym z ważniejszych punktów walki z zimnymi stopami jest ruch fizyczny. Niedobór ruchu wpływa negatywnie na cały organizm, tym samym również na stopy. Jeżeli jednak problem trwa dłużej i żadne sposoby nie działają, warto odwiedzić lekarza, który postara się znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.