Wątroba - organ bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

11.05.2016
0
Wątroba - organ bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.
Wątroba jako jeden z największych narządów człowieka bywa bagatelizowany. Wiele osób zapomina o tym, że pełni jedną z większych ról w procesie prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Czy możemy ją obciążać? Co jej szkodzi?

Wątroba to narząd który znajduje się w jamie brzusznej, a dokładniej pod prawym łukiem żebrowym. Odpowiada za magazynowanie krwi i innych substancji odżywczych. Składa się z 4 płatów: prawego, lewego, ognistego i czworobocznego. W wątrobie zachodzi jeden z ważniejszych procesów czyli zamiana węglowodanów w glukozę. Dlatego tak ważne jest dbanie o wątrobę, którą bardzo szybko można obciążyć spożywając tłuste potrawy oraz pijąc alkohol. 

Narząd ten produkuje również żółć, która jest potrzebna w procesie trawienia. Dodatkowo odpowiada za produkcję białek oraz bierze udział w ich przemianie. Jednak najważniejszą funkcją jaką pełni wątroba to odtruwanie organizmu. Neutralizuje toksyny oraz oczyszcza z nich organizm. W przypadku kiedy zaczyna źle pracować, toksyny wydzielane są z organizmu przez najkrótszą drogę czyli skórę. Na skórze pojawiają się różnego rodzaju wysypki. Może być to dla nas pierwszy znak, że nasza wątroba nie jest w najlepszym stanie. 

Co niszczy wątrobę...?

Obecne szybkie tempo życia sprawia, że wielu ludzi zapomina o zdrowym odżywaniu, o jedzeniu zdrowych mało tłustych potraw. Większość młodych ludzi lubi fast foody, które są bardzo tłuste i szkodliwe. Do tego dochodzą weekendy zapijane dużą ilością alkoholu na odstresowanie. Nikt nie myśli o tym czy to może zaszkodzić? Przecież jestem młody a moja wątroba jest w super stanie. Niestety jest to mylne myślenie. Problemy wątrobowe mogą się zaczynać w rożnych okresach życia. Wszystko uzależnione jest od naszego trybu życia i od jedzenia. Zazwyczaj osoby chore mało kiedy mają objawy złego funkcjonowania wątroby. 

Jednak jeśli zaczynają się pojawiać to możemy do nich zaliczyć:

- senność,

- złe samopoczucie,

- osłabienie,

- brak apetytu,

- utrata wagi,

- zmiany skórne,

- nudności.

Jakie badania wykonuje się w przypadku zdiagnozowania prawidłowej pracy wątroby?

Wątrobę bada się zazwyczaj poprzez ultrasonograf lub wykonuje się próby wątrobowe. Jednak badanie USG to podstawa w badaniu wątroby. Dodatkowo można ją zbadać poprzez badanie krwi w której określa się:

- wskaźnik osocza krwi, głównie enzymy oraz transaminazy,

- aminotransferazę alaninową,

- aminotransferazę asparaginianową,

- bilirubinę ,

- gammaglutamylottransferazę,

- fosfatazę zasadową.

Jak uchronić tak ważny narząd...?

Aby mieć zdrową wątrobę należy pamiętać o diecie. Dieta powinna być lekka i bogata w witaminy, warzywa i owoce. Powinno się unikać potraw smażonych i przetworzonych. Do tego posiłki powinny być spożywane regularnie. Trzeba unikać gazowanych napojów, pikantnych potraw. Najlepiej aby posiłki były duszone lub gotowane na parze. Co najważniejsze powinny być dokładnie przeżuwane, po to by ułatwić pracę wątrobie. Unikanie dużej ilości alkoholu to kolejna podstawa aby nie zaburzyć jej pracy. Alkohol niszczy wątrobę, ponieważ blokuje pracę hepatocytów oraz prowadzi do marskości wątroby. 

Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest stała kontrola swojego zdrowia tylko po to aby uniknąć takich konsekwencji jak przeszczep. Wielu pacjentów zbyt późno trafia do lekarza, gdzie nie ma już ratunku dla wątroby a pozostaje jedynie przeszczep. W 2010 r. w Polsce wykonano około 200 takich  przeszczepó

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zmarznięte stopy - czy ten problem dotyczy również ciebie?

Jeżeli cierpisz na problem zimnych stóp, nie martw się - nie jesteś sam ponieważ według statystyk dotyka on aż 50% społeczeństwa. Uczucie zimna i szczypania nóg nie objawia się tylko podczas zimowych, mroźnych dni, ale przez cały rok.

01.04.2016
0