Schizofrenia - choroba zmieniająca całe życie!

22.04.2016
0
Schizofrenia - choroba zmieniająca całe życie!
Schizofrenia wbrew pozorom nie jest rozdwojeniem jaźni, jak sądzi większość osób. Czym jest i jakie są jej objawy postaramy się Państwu wyjaśnić.

Choruje na nią aż 2 miliony Amerykanów. Czym jest więc schizofrenia i dlaczego dotyka tak dużej części społeczeństwa? Otóż, jest to choroba psychiczna, polegająca na trudnościach z rozpoznaniem rzeczywistości i fikcji przez chorego. Traci on kontakt z rzeczywistością, a codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie sprawia mu ogromne problemy. Otoczenie staje się dla chorego pewnego rodzaju zbieraniną myśli, obrazów i dźwięków.  Istnieje kilka rodzajów schizofrenii, wyodrębnionych ze względu na pojawiające się objawy.  W ten sposób wyróżniono:

- schizofrenie paranoidalną, w której osoba chora ma przeświadczenie, że jest prześladowana, bądź sama ma poczucie obowiązku ukarania kogoś.

- schizofrenia katatoniczna - to choroba objawiająca się tzw. unieruchomieniem, chory nie reaguje na otoczenie. 

- schizofrenia hebefreniczna występuje, gdy chory jest splątany i zdezorientowany, towarzyszy temu zaburzenie mowy. Z jednej strony chorzy mogą zachowywać się dziecinnie, z drugiej mogą nie pokazywać żadnych emocji. Takie zachowanie bardzo często prowadzić może do zaburzeń związanych z codziennymi czynnościami, jak przygotowywaniem posiłków, a także dbaniem o higienę. 

- schizofrenia niezróżnicowana to choroba nie dająca się przyporządkować do pozostałych typów.

- schizofrenia rezydualna - pojawia się u osób, u których już wcześniej wystąpiły objawy innego typu choroby, jednak teraz nie są zupełnie zdrowe. Pojawiają się u nich takie symptomy jak: brak motywacji, unikanie kontaktów z otoczeniem, upośledzenie komunikacji niewerbalnej. Tak więc można powiedzieć, że chory nie został do końca wyleczony, jednak poważniejsze symptomy zniknęły. 

Wśród ogólnych objawów schizofrenii wymienić można:

- urojenia, czyli nierzeczywiste przekonania, np. że jest się Bogiem;

- halucynacje, czyli widzenie, czucie i słyszenie nieprawdziwych przekonań;

- katatonia czyli zmniejszenie aktywności fizycznej.

Przyczyny schizofrenii nie są dokładnie znane. Wśród czynników, które mogą powodować tę chorobę, naukowcy wymieniają:

- czynniki genetyczne

- zaburzenia funkcjonowania mózgu

- zaburzenia chemii mózgu, tzn. że w mózgu schizofreników bardzo często dochodzi do zaburzeń wytwarzania dopaminy, a ta odpowiada za reakcje na różne bodźce, między innymi dźwięki.

- czynniki środowiskowe, niektórzy naukowcy wskazują za przyczynę powstawania schizofrenii takie czynniki jak: duża ilość stresu, zmiany w życiu, czy toksyny, np. marihuana.

Niestety schizofrenii jak dotąd nie udało się całkowicie wyleczyć, jednak istnieją możliwości eliminowania objawów. W leczeniu schizofrenii pomagają: leki, rehabilitacja, psychoterapia, terapia grupowa, leczenie ambulatoryjne, ale również terapia elektrowstrząsami. Pomimo tego, że psychozy są ciężkimi chorobami, ważne jest aby zostały one jak najszybciej zdiagnozowane i wdrożone zostało leczenie. Odpowiednio szybka reakcja, może uchronić zarówno chorego, jak i jego otoczenie przed niepożądanym zachowaniem. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Zaburzenie nerwicowe i ich skutki

Jeśli mówimy o nerwicy to mamy tu na myśli lęk. Jest to lęk przed dniem codziennym, życiem, a do tego dochodzi brak snu, różnego rodzaju bóle, zaburzenia łaknienia i zaburzenia seksualne.

15.02.2016
0
ilustracja do artykułu Jesteś ciągle zmęczony i trwa to już dłuższy czas? To może być Zespół Chronicznego Zmęczenia!

CFS (ang. Chronic Fatigue Syndrome), czyli Zespół Chronicznego Zmęczenia jest obecnie uznawany za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok zwiększa się ilość osób cierpiących na to zaburzenie.

07.06.2016
0