Pomogą ci w tym poniższe informacje. Pamiętaj, że szybsze umiejscowienie problemu i natychmiastowa reakcja oznacza wczesne rozpoczęcie walki z infekcją.
Przeziębienie jest chorobą rozwijającą się przez kilka dni. Poprawną nazwą przeziębienia jest wirusowe zapalenie dróg oddechowych. Do objawów, które towarzyszą przeziębieniu zaliczamy we wczesnym stadium ból głowy i ogólne przemęczenie. Następnie dochodzi do tego jeszcze gorączka i ból gardła. Co za tym idzie wydzielina, która spływa z górnych dróg oddechowych, która spowoduje powstanie uporczywego kaszlu. Jak leczyć przeziębienie? Przede wszystkim staraj się nie wyziębiać organizmu oraz nie narażać na duże zmiany temperatur. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów rozgrzewających oraz zażywanie lekarstw obniżających gorączkę i uśmierzających ból.
Bardziej gwałtownym i ostrym rozwojem choroby charakteryzuje się grypa. Nie tylko jest cięższa w leczeniu, ale również niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Rozpoczyna się od dużo wyższej niż w przypadku przeziębienia - gorączki. Choroba sprawia, że jedyne o czym marzy każdy człowiek jest sen, nawet przez kilka dni. Innym objawem jest uporczywy ból stawów i ogólne rozbicie. Niestety grypa nie mija tak szybko jak poprzednie schorzenie, ponieważ jej skutki mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Nie wolno zapominać o tym, że grypa jest chorobą wirusową - nie leczymy jej więc antybiotykami. Nie należy naciskać na lekarzy, żeby nam je przepisali, ponieważ są one silne i osłabiają organizm. Najważniejsze podczas walki z grypą jest jej „ogrzanie”. W czasie rekonwalescencji należy leżeć w łóżku i pić dużo ciepłych płynów. Można również skorzystać z pomocy kogoś kto potrafi stawiać bańki. Ten dawny sposób leczenia chorób, mobilizuje układ immunologiczny do walki. Oczywiście w trakcie grypy warto sięgnąć po sprawdzone tabletki, syropy czy krople do nosa.
Kolejna z chorób bardzo często dotyka dzieci i młodzież a jest to angina. Pojawia się ona około 2 dni po kontakcie z osobą zarażoną. Wśród pierwszych objawów anginy można wymienić: ból gardła, gorączkę, zaczerwienione gardło, powiększone węzły chłonne, czasem pojawiają się też nudności i wymioty. Podczas anginy pochodzenia bakteryjnego ważne jest podanie antybiotyku. Dodatkowo pomimo bólu należy podawać osobom chorym jedzenie i napoje (w przypadku anginy nie mogą to być ciepłe napoje).
Objawy podobne do wcześniej wymienionych mogą oznaczać również sepsę. Jest to choroba, która
wywołuje takie objawy jak: potliwość, bardzo wysoka gorączka i mała aktywność. Dodatkowo sepsa wywołuje charakterystyczną wysypkę. Sepsa, właściwie zwana posocznicą jest zespołem objawów, wywołanych w obronie przed ostrym zakażeniem. Diagnozujemy ją poprzez badanie krwi, w której znajduje się nieodpowiednia ilość leukocytów. Szybkie rozpoczęcie leczenia chroni przed szeregiem powikłań, np. niewydolnością nerek. Sepsa powoduje wysoką śmiertelność, w związku z tym konieczna jest hospitalizacja.
Na koniec warto wspomnieć o gorączce, która zawsze jest reakcją organizmu na szkodliwy czynnik. Powstaje ona w wyniku rozregulowania ośrodka temperatury w mózgu przez substancje białkowe. Gorączka powoduje duże zmęczenie, brak energii i złe samopoczucie. Gorączka jednak nie jest tylko objawem przeziębienia, czy grypy ale również infekcji pęcherza czy reakcją na szczepienie.
Odpowiednia temperatura to ok. 36,6. Jako stan podgorączkowy określa się temperaturę do 38 stopni, natomiast powyżej mamy do czynienia z gorączką a nawet gorączką wysoką ( pow.39 stopni). Na gorączkę pomóc mogą leki przeciwgorączkowe, jednak przy dłużej utrzymującej się gorączce i tej powyżej 40°C należy zgłosić się do lekarza. W związku z możliwością pojawienia się drgawek gorączkowych, nie należy lekceważyć pojawienia się gorączki u dzieci.
Grypa, angina czy przeziębienie mogą dawać podobne objawy i powodować trudności w określeniu jaka choroba nas dotknęła. Warto szybko reagować, a najlepiej przeciwdziałać chorobie unikając jej rozwoju. Nie czekajmy na chorobę, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć.