Jest to schorzenie spowodowane uciskiem na nerwy w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Właśnie to różni ją od powszechnej migreny wywołanej kurczliwością naczyń mózgowych.
W przypadku migreny szyjnej można wymienić szereg objawów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem w celu określenia, lub wykluczenia migreny szyjnej. Wśród nich wymienić należy:
- ból obejmujący tylko jedną połowę głowy;
- mdłości;
- światłowstręt (mniejszy niż w przypadku silnej migreny);
- mroczki przed oczami;
- ból nasilający się po zbyt długim siedzeniu w jednej pozycji, czy po poruszaniu szyją i głową;
- ból zwiększający się również podczas ucisku bolesnych miejsc;
Nasilający się ból głowy może z czasem stać się nie do zniesienia. Jednak w przypadku niewielkich objawów zdecydowaną ulgę może przynieść kojący masaż. Dzięki odpowiedniemu uciskowi karku, skroni i głowy rozluźnione zostaną mięśnie, a ból głowy zmniejszy się. Jak należy wykonać odpowiedni masaż? Zastosuj następujące wskazówki:
1. Przygotuj olejek, może to być zwykła oliwka dla dzieci, bądź specjalne olejki do masażu.
2. Po obu stronach twarzy ułóż dłonie, palce przyłóż do skroni i wykonuj koliste ruchy po całym czole, aż do linii włosów.
3. Podobną czynność wykonaj w okolicach karku, również kolistymi ruchami masuj miejsca, szczególnie tam gdzie odczuwasz największe napięcie.
4. Ostatnim krokiem jest masaż głowy, przypominający mycie włosów szamponem. Należy wykonywać to najpierw w stronę karku, później w drugą stronę.
Niestety wyżej przedstawiony masaż może nie przynieść ulgi w przypadku dużego bólu - co zrobić w takim przypadku? Po pierwsze można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę na to, by w swoim składzie zawierały ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, albo naproxen. Oprócz preparatów można sięgnąć po maść rozgrzewającą, dostępną w każdej aptece.
Innym sposobem walki z migreną szyjną może być rehabilitacja. Dzięki odpowiednio dobranych ćwiczeniom można pozbyć się uporczywego bólu. Bardziej radykalnym działaniem będzie operacja, polegająca na usunięciu nerwów.
W przypadku profilaktyki migreny najważniejsza jest jednak profilaktyka. Ważne jest to, że migrenie szyjnej można zapobiec. Należy pamiętać o dobrze dobrym i wygodnym krześle, właściwej postawie ciała, a także odpowiedniej poduszce w trakcie snu. Najważniejsze jednak jest to, by nie zapominać o aktywności fizycznej, która jest lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych.