Mało się ruszasz? Dużo czasu spędzasz przed komputerem i cierpisz na bóle głowy? Przeczytaj co może ci dolegać!

17.03.2016
0
Mało się ruszasz? Dużo czasu spędzasz przed komputerem i cierpisz na bóle głowy? Przeczytaj co może ci dolegać!
Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej i uskarżasz się na silne bóle głowy? Przez brak ruchu i zmiany zwyrodnieniowe może i ciebie dotknąć choroba zwana migreną szyjną.

Jest to schorzenie spowodowane uciskiem na nerwy w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Właśnie to różni ją od powszechnej migreny wywołanej kurczliwością naczyń mózgowych.

W przypadku migreny szyjnej można wymienić szereg objawów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem w celu określenia, lub wykluczenia migreny szyjnej. Wśród nich wymienić należy:

- ból obejmujący tylko jedną połowę głowy;

- mdłości;

- światłowstręt (mniejszy niż w przypadku silnej migreny);

- mroczki przed oczami;

- ból nasilający się po zbyt długim siedzeniu w jednej pozycji, czy po poruszaniu szyją i głową;

- ból zwiększający się również podczas ucisku bolesnych miejsc;

Nasilający się ból głowy może z czasem stać się nie do zniesienia. Jednak w przypadku niewielkich objawów zdecydowaną ulgę może przynieść kojący masaż. Dzięki odpowiedniemu uciskowi karku, skroni i głowy rozluźnione zostaną mięśnie, a ból głowy zmniejszy się. Jak należy wykonać odpowiedni masaż? Zastosuj następujące wskazówki:

1. Przygotuj olejek, może to być zwykła oliwka dla dzieci, bądź specjalne olejki do masażu.

2. Po obu stronach twarzy ułóż dłonie, palce przyłóż do skroni i wykonuj koliste ruchy po całym czole, aż do linii włosów.

3. Podobną czynność wykonaj w okolicach karku, również kolistymi ruchami masuj miejsca, szczególnie tam gdzie odczuwasz największe napięcie.

4. Ostatnim krokiem jest masaż głowy, przypominający mycie włosów szamponem. Należy wykonywać to najpierw w stronę karku, później w drugą stronę.

Niestety wyżej przedstawiony masaż może nie przynieść ulgi w przypadku dużego bólu - co zrobić w takim przypadku? Po pierwsze można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę na to, by w swoim składzie zawierały ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, albo naproxen. Oprócz preparatów można sięgnąć po maść rozgrzewającą, dostępną w każdej aptece.

Innym sposobem walki z migreną szyjną może być rehabilitacja. Dzięki odpowiednio dobranych ćwiczeniom można pozbyć się uporczywego bólu. Bardziej radykalnym działaniem będzie operacja, polegająca na usunięciu nerwów. 

W przypadku profilaktyki migreny najważniejsza jest jednak profilaktyka. Ważne jest to, że migrenie szyjnej można zapobiec. Należy pamiętać o dobrze dobrym i wygodnym krześle, właściwej postawie ciała, a także odpowiedniej poduszce w trakcie snu. Najważniejsze jednak jest to, by nie zapominać o aktywności fizycznej, która jest lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Rozpoznaj infekcję i walcz z nią skutecznie!

Czujesz potworny ból głowy, któremu towarzyszy duże zmęczenie i gorączka? Dodatkowo łamie cię w kościach i masz dreszcze? Prawdopodobnie dopadła cię angina, grypa bądź przeziębienie. Jak je odróżnić?

30.11.2015
0