Przewlekłe zapalenie trzustki - poważna i niepostrzeżenie rozwijająca się choroba.

16.09.2016
0
Przewlekłe zapalenie trzustki - poważna i niepostrzeżenie rozwijająca się choroba.
Przewlekłe zapalenie trzustki może zostać pominięte ze względu na to, że jego objawy można przepisać nawet złej diecie. Jak więc nie dopuścić do zbagatelizowania zapalenia trzustki i jak ją leczyć, jeżeli już się rozwinie?

Trzustka to niezwykle ważny gruczoł w naszym ciele odpowiadający za regulację poziomu glukozy we krwi, ale również dostarczanie enzymów do jelita cienkiego, w celu przyswojenia składników pożywienia. W związku z tak ważnymi funkcjami długotrwałe, nieodpowiednie funkcjonowanie trzustki prowadzić może do: cukrzycy, czy niedożywienia organizmu. 

Przewlekłe zapalenie trzustki rozpoczyna się najczęściej od ostrego zapalenia tego gruczołu, bądź związane jest z nadużywaniem alkoholu. W miarę upływu czasu trzustka jest w coraz mniejszym stopniu zdolna do wytwarzania hormonów i enzymów. Badania pokazują, że codzienne spożywanie nawet 50 ml wódki, bądź innego alkoholu bardzo mocno zwiększa ryzyko pojawienia się problemów z trzustką. Następstwem przewlekłego zapalenia trzustki, u osób nałogowo spożywających alkohol, może być również cukrzyca. 

Zapalenie trzustki nie daje specyficznych objawów. U chorych z wyraźnie zaostrzonym stopniem choroby zauważyć można jednak takie objawy jak:

- utrata apetytu

- wzdęcia i biegunki

- chudnięcie

- promieniujący do pleców ból brzucha (nie ustępujący nawet po środkach przeciwbólowych)

Najprostszym sposobem zdiagnozowania zapalenia trzustki jest wykonanie badania krwi i moczu. W wynikach badań należy zwrócić uwagę na wartość leukocytów i amylazy. Niepokojące wyniki muszą zostać podparte wykonanymi badaniami usg, bądź badaniem radiologicznym.

Silne dolegliwości bólowe, które pojawiają się w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki mogą być leczone farmakologicznie, bądź operacyjnie. 

W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie preparaty mające na celu uzupełnienie enzymów trawiennych. Oprócz zmniejszania niewydolności trzustki, działają także przeciwbólowo. Bardzo często zapaleniu trzustki towarzyszą inne objawy, dlatego pacjentów poddaje się równoległemu leczeniu kilku chorób (np. w przypadku cukrzycy, chory przyjmuje insulinę). 

Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów nieuniknione staje się przeprowadzenie operacji endoskopowej. Może to być:

- sfinkretomia trzustkowa

- usuwanie kamieni trzustkowych

- drenaż pseudotorbieli (do dwunastnicy bądź żołądka)

Jeżeli dbamy o nasze zdrowie, bądź wiemy że je zaniedbaliśmy warto wykonać co jakiś czas badanie krwi. Szybkie zdiagnozowanie choroby może pozwolić nam pozbyć się ostrych dolegliwości spowodowanych przez przewlekłe zapalenie trzustki.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Choroba refluksowa, a dieta.

Dieta w przypadku choroby refluksowej jest bardzo ważnym elementem leczenia, mogącym doprowadzić nawet do ustąpienia jej objawów. Jak powinny więc odżywiać się osoby chorujące na refluks?

07.07.2016
0