Chorzy na refluks zmagają się z wieloma objawami, między innymi jest to:
- zgaga
- bóle brzucha
- odbijanie
- piekący ból zamostkowy
Dzięki diecie leczniczej chorzy zmagający się z refluksem mogą albo całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, albo je złagodzić. Jak powinna więc wyglądać dieta u osób chorujących na chorobę refluksową?
Dieta podczas refluksu powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Ważne jest, aby pokarm mógł być trawiony szybko, a produkty nie zalegały zbyt długo w żołądku. Przede wszystkim więc z diety powinny zniknąć tłuste pokarmy. Chory powinien wykluczyć także te produkty, które są kwaśne i pobudzają wydzielanie kwasu solnego. Dlatego też na pewno w menu nie powinny znajdować się takie produkty jak:
- cytrusy
- pomidory
- czekolada
- mięta pieprzowa
Definitywnie chory powinien również pożegnać się z częścią spożywanych napojów. Przede wszystkim nie należy spożywać zbyt mocnej kawy, alkoholu, czy kwaśnych soków. W celu zmniejszenia odbijania, bezwzględnie trzeba także zrezygnować z picia napojów gazowanych.
Pomimo wielu wyrzeczeń, z którymi uporać się musi chory, są pokarmy które może spożywać bez wyrzutów sumienia. Wśród polecanych produktów wymienia się:
- chude ryby
- przetwory mleczne,np. mleko, jogurty, itp.
- drób/chude wędliny
- siemię lniane
- woda
Chodzi o to, aby dieta chorego zapobiegała cofaniu się treści żołądkowej, głównie dzięki podnoszeniu ciśnienia w dolnym zwieraczu przełyku. Chorzy spożywając posiłki powinni również kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze - w ciągu dnia powinno się spożywać 5-6 małych posiłków. Po drugie należy unikać smażenia na tłuszczu zastępując to pieczeniem w folii/gotowaniem na parze. Zaleca się również powolne spożywanie posiłków i unikanie bezpośrednio po nich przyjmowania pozycji leżącej.
Odpowiednio dobrana dieta i stosowanie się chorego do zaleceń lekarzy, może zmniejszyć a nawet wykluczyć dolegliwości ze strony choroby refluksowej. Warto zadbać o to, aby każdy posiłek był przemyślany i zjedzony w spokoju.