Nie ma chyba kobiety która nie słyszała o cellulicie. Niektóre nie doświadczają go nigdy, inne już w wieku młodzieńczym mają z nim styczność. Najnowsze badania pokazują jednak, że ponad 90 % kobiet z krajów cywilizowanych spotyka się z tym problemem. Wiek czy tusza nie ma tu większego znaczenia ponieważ dotyka zarówno kobiet szczupłych jak i otyłych. Tych po kilku porodach i w wieku nastoletnim.
Cellulit a tryb życia.
Nasze babki nie narzekały na cellulit. Dlaczego? Ponieważ prowadziły zupełnie inny tryb życia. Przede wszystkim zażywały więcej aktywności, często nie miały siedzącej pracy a taką, która zmuszała do ruchu. Nie korzystały również z wielu współczesnych leków czy wspomagaczy a także z antykoncepcji hormonalnej. Wyciągając odpowiednie wnioski – właściwa dieta w połączeniu ze sporą dawką ruchu i pielęgnacją jest w stanie powstrzymać cellulit w początkowej fazie a z pewnością zachamować rozwój pomarańczowej skórki.
Jak się pozbyć cellulitu?
Sposobów walki z cellulitem jest wiele. Skuteczne są wtedy gdy stosuje się je systematycznie i jednocześnie. Sam krem na cellulit nie wystarczy niezależnie od tego ile kosztował. Ważna jest tu zmiana trybu życia i oczywiście wytrwałość. Nic nie stanie się odrazu. Rozwojowi skórki pomarańczowej sprzyja leniwe, pozbawione aktywności życie. Jeśli sporo czasu siedzisz przed laptopem a najlepszą metodą na zmęczenie i stres jest filiżanka kawy i słodycze, nie dziw się że twoja sylwetka nie wygląda tak pięknie i ponętnie jakbyś tego chciała.
Żeby wygrać walkę z cellulitem, należy walczyć na wielu frontach. Aktywność fizyczna, zmiana bądź wprowadzenie odpowiedniej diety oraz właściwa pielęgnacja, to te najważniejsze pola działania. Jeśli każdego dnia zaplanujesz czas na gimnastykę i spacer, jeśli przestaniesz się żywić byle czym i będziesz unikać fastfoodów, jeśli po kąpieli poświęcisz czas na wtarcie balsamu do ciała oraz automasaż – możesz liczyć na skuteczne efekty. Preparaty antycellulitowe wzmacniają skórę i działają na naczynia krwionośne obkurczając je. Należy je jednak stosować systematycznie tj. 2 razy dziennie intensywnie wcierając przez ok 2-3 minuty. Bardzo istotny jest też masaż, który działa na skórę drenująco czyli pobudza pracę komórek i krążenie krwi, wspomaga też odprowadzanie wody i limfy z tkanek.
Masaż – skuteczna metoda walki ze skórką pomarańczową.
Regularny masaż jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z cellulitem. Miejsca nim dotknięte trzeba więc masować co najmniej raz dziennie, jak wcześniej pisaliśmy tuż po kąpieli albo np. pod prysznicem.
Oto recepta na regularny masaż i pielęgnację antycellulitową:
- Zaczynamy od prysznica – naprzemiennie ciepłego i zimnego. Zmiana temperatur poprawi krążenie krwi. Dodatkowo pod prysznicem szorstką gąbką robimy masaż, który pobudzi krążenie, zawsze kierując się w stronę serca.
- 2-3 razy w tygodniu robimy peeling ciała, dzięki któremu wygładzimy naskórek a składniki aktywne kremu wnikną głębiej w skórę. Peeling należy dokładnie wcierać przez kilka minut.
- Energicznie wcieramy preparat antycellulitowy także przez kilka minut.
- Jeśli posiadasz skórkę naczynkową, unikaj preparatów rozgrzewających i tych zawierających ksantyny. Działają one rozkurczowo na naczynia krwionośne osłabiając ich ścianki.
Wcierając krem antycellulitowy stosujemy minidrenaż limfatyczny , zabieg ten przyspieszy pojawienie się efektów. Podnosimy więc nogę, opieramy ją nieco wyżej i zaczynamy:
Układamy dłonie na udzie po obu stronach kolana.
Umieszczamy kciuki na przedniej części uda.
Uciskając, przesuwamy szybko dłonie w górę uda, aż do pośladka. Powtarzamy 10 razy.
Układamy dłonie na i pod kolanem.
Uciskając, przesuwamy szybko dłonie w górę. Powtarzamy również 10 razy.
Profesjonalne zabiegi na cellulit w gabinecie medycyny estetycznej.
Jeśli domowe sposoby walki z cellulitem nie przynoszą pożądanych efektów, może to oznaczać, że cellulit jest w zaawansowanym stadium. W takim wypadku najlepiej udać się do jednego z gabinetów kosmetycznych bądź medycyny estetycznej. Zabiegi tam stosowane szybko poprawią elastyczność i gęstość tkanki a skóra będzie wyglądać o wiele lepiej. Należy jednak pamiętać, że zabiegi takie są dość kosztowne i należy je stosować w seriach. Oto zabiegi stosowane w gabinetach medycyny estetycznej:
- Endermologia – masaż specjalnymi wałkami. Zabieg działa przeciwobrzękowo i wzmacnia skórę.
- Masaż pompą próżniową (vacuum) – pobudza krążenie limfy, poprawia ukrwienie miejsc zajętych cellulitem. Stosowany na miejsca trudne do rozmasowania ręcznie.
- Ultradźwięki – przyspieszają redukcję tłuszczu w komórkach, zwiększają zwłóknienia.
- Mezoterapia – wstrzykiwanie w skórę preparatów poprawiających przemianę materii w komórkach i napinającymi skórę. Dobre efekty tylko w połączeniu z masażem.
- Laser - zwiększa gęstość kolagenu, skóra staje się lepiej napięta i zwarta.
- Body wrap, hannan-body, guam - zabiegi ujędrniające, dobre podczas odchudzania. Ciało jest smarowane preparatami silnie pobudzającymi krążenie i ciasno owijane folią. Przyspieszają spalanie tłuszczu, działają przeciwobrzękowo.
Bardzo ważne jest aby upewnić się czy dany zabieg nie ma przeciwskazań. Najczęściej są nimi: cukrzyca, epilepsja, nowotwory, ciąża, niewydolność nerek czy zapalenie żył. Wspomniane zabiegi nie są również wskazane przez co najmniej 3 miesiące po jakiejkolwiek operacji.