Wiąże się to z zapotrzebowaniem na dawców, których jest coraz mniej. Problem ten rozwiązuje przeszczepienie własnych komórek pacjenta.
Komórki macierzyste są przez naukowców cały czas odkrywane i badane. Stanowią podstawę do polepszenia i wydłużenia życia. Medycyna od bardzo wielu lat poświęca dużo czasu nauce nad komórkami macierzystymi i pokłada w nich bardzo duże nadzieje. Mówi się nawet o tym , że ten rodzaj medycy wprowadza nową przestrzeń. Dotychczasowe leczenie farmakologiczne schodzi na drugi plan.
Naukowcy przede wszystkim skupiają się nad badaniami dotyczącymi wyleczenia komórkami niewyleczalnych chorób genetycznych a nie tylko ich zwalczaniu i zapobiegania. Pracują również nad strategią przede wszystkim poprawienia długości życia, a wszystko to dzięki komórkom macierzystym.
Wprowadzenie do organizmu komórek macierzystych ma za zadanie obudzić wewnętrzną zdolność ciała do samodzielnej regeneracji i gojenia. Mają one pobudzić funkcje fizjologiczne i anatomiczne tkanek. Polega to na podaniu pacjentowi komórek przez wstrzyknięcie lub infuzję.
Obecnie ta metodę leczenia wykorzystuje się w:
- leczeniu zwyrodnienia stawów,
- rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych ,
- chirurgi plastycznej oraz dermatologii estetycznej.
- długo gojących się ranach,
- entezopatii i stanach zapalnych
- ginekologii i urologii
Pozyskuje się je między innymi z takich narządów jak:
- miazgi zębów
- błony płodowe
- szpik kostny
- tkanka tłuszczowa
Jednak nie wszystkie komórki nadają się do celów klinicznych. Muszą one spełniać kilka ważnych kryteriów wśród których wyróżniamy: dużą dostępność, mało inwazyjny proces pobierania, żywotność oraz proces różnicowania, skuteczny i bezpieczny przeszczep autogenny.
Najbardziej bezpieczną i popularną metodą jest pobieranie komórek z tkanki tłuszczowej, jest ona pobierana w wyniku liposukcji. Wówczas tkankę poddaje się małemu procesowi ingerencji tzw. odwirowanie. W odróżnieniu od innych metod, w tym przypadku udaje się zachować podścieliska naczyniowe z komórkami macierzystymi i perycytami. Pozwala to skutecznie odbudować naczynia, ponieważ podścieliska a właściwie ich struktura szybko się regeneruje. Dzięki temu może stanowić rusztowanie, które jest otoczone siecią naczyń, w których żyją komórki mające za zadanie wyleczenie tkanek chorego. Tkanka tłuszczowa posiada największa ilość komórek macierzystych, porównuje się, że w takiej samej ilości tkanki tłuszczowej jest 500 razy więcej komórek niż w podobnej ilości szpiku kostnego. Komórki te się różnicują np. w komórki mięśni ,chrząstki, trzustki, krwiotwórcze i kościotwórcze i znajdują zastosowanie w wielu chorobach.
Medycyna regeneracyjna dla wielu osób może okazać się rozwiązaniem ostatecznym. Zwłaszcza w przypadku osób, które bardzo długo czekają na przeszczep a na przestrzeni tych kilku lat straciły bardzo duże ilości tkanek. Naukowcy cały czas pracują nad tą nową ideą i pomimo wielu przeszkód są coraz bliżej.