Długo wyczekiwany wyjazd, pierwsza samotna wycieczka - może sprawić dziecku wiele przyjemności. Jednak duże skupiska ludzi, zmagających się z przeróżnymi chorobami/pasożytami mogą sprawić, że Twoje dziecko oprócz miłych pamiątek przywiezie także nieprzyjemne dolegliwości. Nagle okazuje się, że w domu mamy do czynienia z nieproszonymi gośćmi, jak np. wszy, owsiki, czy bakterie grzybicy. Co należy podkreślić, może to spotkać każde dziecko. Nawet jeżeli przestrzega starannie higieny osobistej, dba o siebie to podczas wycieczki można w łatwy sposób czymś się zarazić. Jak więc rozpoznać i leczyć podstawowe „nieprzyjemne pamiątki” z wakacji dziecka?
Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha zaczyna się ciągle drapać po głowie, być może dopadała je wszawica. Niestety wszawica bardzo łatwo przenosi się z jednej osoby, na drugą. Nie trzeba nawet używać tych samych przyborów kosmetycznych, aby w szybkim tempie wesz ludzka zmieniła swoje lokum. Jak więc radzić sobie z wszami na głowie. Obecnie dostępne są specjalne preparaty likwidujące wszy. Niestety oprócz stosowania preparatu, który znajdziemy w aptece, musimy włosy przeczesywać i ręcznie niszczyć tzw. gnidy. W trakcie panowania wszawicy w domu dokładnie należy również sprzątać w domu, często prać, a nawet wyparzać przybory higieniczne. Warto też, sprawdzać czy wszawica nie przeniosła się na głowy pozostałych domowników.
Cięższa do wyleczenia od wszawicy jest grzybica. Można się nią łatwo zarazić w miejscach ciepłych i wilgotnych, a jak wiadomo takich nie da się uniknąć podczas wyjazdu. Należy więc dzieci przestrzegać, aby nie zapominały o noszeniu klapek na basenach, czy pod prysznicem, a także nie wymieniały się obuwiem. Jak rozpoznać grzybicę skóry? Przede wszystkim objawia się ona swędzeniem pomiędzy palcami, do którego dochodzi z czasem pękanie skóry i zmiana jej koloru. Grzybicy nie da się wyleczyć samemu, jeżeli więc zauważysz u dziecka podobne objawy - zgłoś się do dermatologa. Lekarz wprowadzi leczenie, ale ważna jest również higiena stóp i stosowanie bawełnianych skarpetek.
Bardzo często dzieci zarażają się również tzw. chorobą brudnych rąk, czyli owsicą. Proces ten rozwija się przez to, że dana osoba nie myje rąk po wyjściu z toalety. Idąc dalej przenosi larwy owsika do układu pokarmowego. Istnieje również możliwość zarażenia owsikami dotykając zarażonych przedmiotów. Larwa owsika bowiem może przeżyć poza organizmem nawet 3 tygodnie. Jak rozpoznać, że ktoś jest zarażony owsicą? Przede wszystkim jeżeli zauważymy u dziecka takie objawy jak: zmęczenie, zgrzytanie zębami, problemy ze snem, a także częste drapanie się w okolicach odbytu i sromu - możemy podejrzewać owsicę. Pediatra skieruje dziecko na badanie polegające na pobieraniu wymazu z okolic odbytu. Leczenie owsicy polega na podawaniu leków przeciwgrzybiczych, jednak nie tylko zarażonemu, a wszystkim domownikom. Na szczęście kilku tygodniowa kuracja pozwala uporać się z nieproszonymi gośćmi.
Czy wiedząc, czym dziecko może się zarazić podczas wakacji należy zastanowić się czy jest sens w ogóle pozwalać na wyjazdy? Oczywiście, że nie. Każdą z tych chorób można się również zarazić będąc w domu i starannie przestrzegając higieny. Przed wyjazdem warto jednak dziecku przedstawić następujący reguły.
1. Nie należy pożyczać od innych takich rzeczy jak: szczotka, buty, grzebień, ubrania, ręczniki, pościel itp.
2. Po każdym wyjściu z toalety, przed jedzeniem i po nim należy dokładnie myć ręce.
3. Nie wolno wkładać rąk do buzi.
4. Wszystkie warzywa i owoce należy dokładnie umyć.
5. Podczas wizyty na basenie, bądź korzystania z prysznica należy zakładać klapki.
6. Jeżeli zauważysz, że któryś z kolegów/koleżanek drapie się ciągle po głowie, albo ma dziwną wysypkę na rękach powiedz o tym wychowawcy. Dzięki temu można uniknąć dużej epidemii.