Bostonka czyli choroba bostońska - czym się objawia i komu zagraża.

17.03.2016
0
Bostonka czyli choroba bostońska - czym się objawia i komu zagraża.
Wiele osób widząc wysypkę mówi od razu to alergia a u dzieci, że to ospa. Jednak przyczyną może być choroba bostońska. Tak mało się o niej mówi a dopada bardzo wiele osób.

Jest zazwyczaj powikłaniem po nie wyleczonym wirusie. Objawia się wysoką gorączką i swędzącą wysypką zazwyczaj na wewnętrznej stronie dłoni.

Bostonka coraz częściej zaczyna pojawiać się w Polsce. Chociaż w początkowej fazie mylona jest zazwyczaj z anginą ze względu na wysoką gorączkę. Jest to choroba, na którą zazwyczaj chorują dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Przenosi się zazwyczaj przez kał, mocz i ślinę. Objawia się wysoką gorączką i obrzękiem wewnątrz jamy ustnej. Kolejny etap choroby to wysypka na dłoniach, rączkach i stopach. Niestety ten rodzaj wysypki bardzo często zmienia się w owrzodzenie bardzo swędzące. Niestety istnieje wiele odmian tego wirusa i objawiać się on może różnie. U jednych osób może występować gorączka i bardzo swędząca wysypka tylko na wewnętrznej stronie a u innych wysypka na całym ciele.  Najczęściej w końcowej fazie wysypka robi się uciążliwa ponieważ zaczyna schodzić skóra i zostają rany.

Jest to typ choroby, który powstaje w wyniku zarażenia się wirusem typu Coxsckie. Najczęściej można się nim zarazić w dużych skupiskach ludzi lub powstaje w wyniku nie wyleczonej wcześniej choroby. Jak większość wirusów trwa około 7 dni i leczy się ją objawowo, czyli zbija się gorączkę a wysypkę smaruje maściami z antybiotykiem. Dodatkowo zaleca się stosowanie leków przeciw zapalnych. Przede wszystkim należy pamiętać o tym aby udać się do lekarza na konsultację aby potwierdził chorobę. Nie często udaje się od razu rozpoznać tą chorobę gdyż mylona jest ona  z innymi. Jednak po odpowiednim zbadaniu, lekarz może przepisać serię leków. Ważne aby choroba została wyleczona do końca i nie miała kolejnych powikłań typu zapalenie opon mózgowych. W tym przypadku dziecko zaczyna być osłabione, wymiotuje i skarży się na silny ból głowy. 

Jak zapobiegać chorobie bostońskiej?

Przede wszystkim należy dbać o higienę. Myć ręce po każdym powrocie do domu z tłocznych miejsc. Dobrze jest aby dzieci były często przebierane. Należy dzieciom powtarzać aby nie używały po kimś  sztućców, ręczników i innych przyborów. 

W przypadku kiedy pojawia się rozgłos o bostonce należy unikać tłocznych miejsc w których może ona panować.

Choroba bostońska jest bardzo zaraźliwym wirusem i może nawet wywołać epidemię w przypadku nie przestrzegania higieny. Pomimo tego iż jest to choroba zakaźna można uchronić dzieci przed jej zarażeniem. Wystarczy konsekwencja i upór w dążeniu do celu.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Nieprzyjemne pamiątki z wakacji? Uważaj, Twoje dziecko może przywieźć nieproszonych gości!

Twoje dziecko wyjeżdża na kolonie? A może pierwszy raz pragniecie spędzić wspólne wakacje? Przeczytaj jakie nieprzyjemne pamiątki może przywieźć Twoje dziecko z wakacji i jak się przed nimi uchronić.

12.07.2016
0