Nie daj się migrenie!

15.12.2015
0
Nie daj się migrenie!
Migrena nie jest tylko zwykłym bólem głowy, a ciężką chorobą neurologiczną. Według badań, na tę przypadłość choruje od 10 do 15% społeczeństwa.

Ataki migreny nie trwają cały czas, mogą się pojawiać co jakiś czas, np. raz w tygodniu.

Czym się objawiają napady migreny? Wśród objawów wymienić można:

- silne bóle głowy;

- nudności;

- zawroty głowy;

- wrażenie „rozpierania głowy”;

- nadwrażliwość na zapach, dźwięk czy światło.

Niestety migreny nie da się wyleczyć, można jedynie złagodzić nieco jej objawy. Oprócz przyjmowanych środków przeciwbólowych można spróbować następujących sposobów:

Nie zapomnij o odpowiednim śnie.

Ponieważ migrena zaburza często sen nie należy zapominać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze warto ustalić określone godziny wstawania i zasypiania. Warto pamiętać również, że sen w ciągu dnia nie powinien być dłuższy niż pół godziny, żeby nie zaburzyć snu w nocy. Poza tym pamiętaj o odpowiednim relaksie przed snem, warto wziąć odprężającą kąpiel, przeczytać książkę, a także posłuchać ulubionej muzyki. Staraj się zostawić problemy za drzwiami sypialni. Nigdy nie myśl o problemach przed snem i staraj się nie przynosić pracy do łóżka. Co równie ważne - nie staraj się zasnąć na siłę, może wydawać się to dziwne ale im bardziej się starasz tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ci się uda.

Zmień dietę.

Jeżeli chorujesz na migrenę musisz pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Ważne jest, aby nie tylko nie zapominać o posiłku, ale żeby był on pełnowartościowy. Jeżeli podejrzewasz, że jakieś potrawy (np. ser, czekolada itp.) wzmagają pojawianie się migreny - zrezygnuj z nich jak najszybciej.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej.

Sport może zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale także niepokój czy depresję. Oczywiście wybór określonej aktywności fizycznej zależy głównie od decyzji lekarza, ponieważ zbyt duży wysiłek może również wzmagać migreny. Warto rozpocząć jazdę na rowerze, czy spacery.

Zmniejsz ilość stresu.

Stres i niepokój wzmagają migrenę, więc warto ograniczyć ich ilość do minimum. Oczywiście w życiu każdego człowieka przychodzi taki moment kiedy niemożliwe jest całkowite uporanie się z problemami, warto wtedy pamiętać o kilku radach. Po pierwsze nie rób niczego na siłę. Po drugie - zarządzaj dobrze swoim czasem, ustal priorytety, dziel obowiązki z innymi. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, pesymizm nie polepszy twojego życia. W walce ze stresem pomoże ci rozluźnienie, zatrzymaj się, weź głęboki oddech i koncentruj się tylko na nim.

Załóż dzienniczek migreny.

Założenie kalendarza pojawiania się migreny jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli to ustalić dlaczego się pojawiają i co je wywołuje. Istotne jest, aby zapisywać w nim wszystko co dotyczyło danego dnia  między innymi to co robiliśmy, jedliśmy i co przyniosło ulgę.

Zadbaj o przyjazne otoczenie.

Aby otoczenie nie sprzyjało pojawianiu się migrenowych dolegliwości trzeba zadbać o przyjazną atmosferę. Jako najważniejsze uważa się wyłączanie światła, które zaostrza bóle migrenowe. Warto również spróbować terapii temperaturowej, polegającej na ogrzaniu lub chłodzeniu określonych miejsc na ciele. W celu zmniejszenia objawów można również w odpowiednich ilościach dostarczyć organizmowi kofeinę. Należy jednak zachować ostrożność podczas spożywania tego napoju, ponieważ zbyt duża ilość może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. 

Na koniec warto dodać, że z każdym problemem można się zgłosić do specjalisty. Jeżeli nie radzisz sobie z chorobą, zapisz się do grupy wsparcia, czy na indywidualne spotkanie z psychologiem. Walka z migreną jest wyzwaniem, ale nie wolno się poddawać.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Migrena – czym jest i jak ją rozpoznać?

Masz częste i silne bóle głowy? To może być migrena. Na szczęście można z nią skutecznie walczyć, dlatego też warto wiedzieć jak ją rozpoznać.

17.07.2017
0