Migrena – czym jest i jak ją rozpoznać?

17.07.2017
0
Migrena – czym jest i jak ją rozpoznać?
Masz częste i silne bóle głowy? To może być migrena. Na szczęście można z nią skutecznie walczyć, dlatego też warto wiedzieć jak ją rozpoznać.

Bóle głowy to bardzo uciążliwa przypadłość. W żaden sposób nie zagraża życiu, jednak w dużej mierze pogarsza jego jakość. Dlatego też warto wiedzieć jaki rodzaj bólu głowy nam dolega, aby móc z nim skutecznie walczyć. Jeśli mamy do czynienia z migreną z pewnością znajdzie się na nią sposób i odpowiednia terapia zalecona przez lekarza.

Co to jest migrena?

Migrena jest silnym pulsującym i bardzo często jednostronnym bólem głowy. Może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Należy do przewlekłych chorób neurologicznych i dotyka ok. 4,5 miliona Polaków. Najczęściej cierpią na nią kobiety, w mniejszym stopniu mężczyźni, może pojawiać się także u dzieci. 

Wstępują dwa rodzaje migreny:

- z aura (ok 20% przypadków)

- bez aury (pozostałe 80% przypadków)

Przyczyną migreny mogą być:

- geny: w 60-65% ma charakter dziedziczny. Jeśli na migrenę cierpiało jedno z rodziców to prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka to 45%. W przypadku obojga rodziców ryzyko wystąpienia wynosi 75%.

- choroby naczyniowe

- choroby neurologiczne

Objawy migreny bez aury.

Aby prawidłowo rozpoznać migrenę należy udać się do właściwego specjalisty czyli neurologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci wykonanie specjalistycznych badań oraz poprosi o prowadzenie zapisków dotyczących objawów, częstotliwości i czasu trwania ataków migreny.

Standardowy atak migreny może objawiać się na kilka sposobów:

- jednostronny ból

- pulsujący ból

- nudności i wymioty

- nadwrażliwość na światło, zapach lub dźwięk

- nasilenie bólu w trakcie aktywności fizycznej

Objawy migreny z aura.

W tym przypadku atak migreny jest poprzedzony tzw aurą, trwającą przeważnie od 15 min do godziny. W tym czasie pojawiają się:

- zaburzenia mowy

- zaburzenia widzenia

- w niektórych przypadkach przejściowe niedowidzenie

- zaburzenia czucia (twarz)

W przypadku tego rodzaju migreny sam atak może skończyć się na samej aurze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Nie daj się migrenie!

Migrena nie jest tylko zwykłym bólem głowy, a ciężką chorobą neurologiczną. Według badań, na tę przypadłość choruje od 10 do 15% społeczeństwa.

15.12.2015
0