Nerwica natręctw, czyli kilka słów o obsesjach i kompulsjach.

24.05.2016
0
Nerwica natręctw, czyli kilka słów o obsesjach i kompulsjach.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane również nerwicą natręctw skłaniają chorych do wykonywania określonych czynności, a także wywołują u nich pojawienie się natrętnych myśli. Jaka jest przyczyna występowania tej choroby i jak się ją leczy?

Aby w pełni zrozumieć dlaczego u niektórych pojawia się nerwica natręctw, należy wrócić do tego czym właściwie ona jest. Jest to choroba, podczas której u chorego pojawiają się natrętne myśli, czyli obsesje bądź tzw. kompulsje, które są przymusowymi czynnościami/rytuałami. Bardzo często zaburzenia występują razem, dlatego zaburzenie nazywa się obsesyjno-kompulsywnym. Jeżeli chodzi o kompulsje są to zachowania powtarzające się, stereotypowe, które pozwalają pozbyć się napięcia. Osoba chora zdaje sobie sprawę z bezużyteczności tych czynności, jednak nie jest w stanie nad nimi zapanować. Wśród najczęściej występujących kompulsji wymienić można:

-czyszczenie rąk czy ubrań;

-liczenie;

-sprawdzanie wcześniej wykonanych czynności, itp.

Z drugiej zaś strony wszelkiego rodzaju natręctwa, powodują poczucie lęku i wewnętrznego napięcia. Wśród osób zmagających się z tym zaburzeniem można wyróżnić między innymi takich, którzy obawiają się:

-możliwości zachorowania, czy zakażenia;

-możliwości skrzywdzenia kogoś, itp.

W przeciwieństwie do schizofrenii, chorzy czują przymus pochodzący od nich samych, a nie od kogoś z zewnątrz. Osoba cierpiąca na to zaburzenie próbuje sobie z nim poradzić, jednak samodzielne wyleczenie jest wręcz niemożliwe. 

W jaki sposób nerwica natręctw wkrada się do życia niektórych ludzi? Otóż według specjalistów, zaburzenie pojawia się już  w okresie dzieciństwa, bądź dojrzewania. Jeżeli myśli lub czynności obsesyjne trwają przez większość dnia w okresie dwóch tygodni, należy się zastanowić czy dana osoba nie cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. 

W jaki sposób przeprowadza się leczenie osób zmagających się z tym zaburzeniem? Przede wszystkim pierwszy krok to stała i długoterminowa współpraca z lekarzem. Po drugie w większości przypadków chorym podaje się leki przeciwdepresyjne. Do farmakologicznego leczenia oczywiście dołącza się leczenie terapeutyczne. Wśród najczęściej stosowanej terapii jest terapia behawioralna, która według badań pomaga ona aż ¼ osób poddających się leczeniu. 

Pomimo długotrwałego i ciężkiego leczenia nerwicy natręctw, istnieje duża szansa na poprawę życia osób zmagających się z tym zaburzeniem. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Ćwicz z nami swoją koncentrację!

Codziennie czegoś zapominasz? Łatwo Ciebie zdekoncentrować? A może ciągle wydaje Ci się, że o czymś zapomniałeś? Najwyższy czas pomyśleć o polepszeniu swojej koncentracji!

08.07.2016
0
ilustracja do artykułu Leki przeciwdepresyjne mają negatywny wpływ na rozwój płodu.

Depresja jest ciężka chorobą, dla wielu osób wręcz niemożliwą w czasie ciąży. Ten czas zazwyczaj kojarzy się ze szczęściem, z radością a nie z przygnębieniem. Bagatelizowanie choroby może przynieść fatalne skutki.

10.03.2016
0
ilustracja do artykułu Czy ojcostwo musi budzić lęk?

Gdy kobieta zachodzi w ciąże już wtedy między nią a dzieckiem zawiązuje się więź i tak przez cale 9 miesięcy. Poprzez kopanie przyszła mama poznaje się z maluszkiem a przyszły tata boi się panicznie wszystkiego co go zaraz spotka.

12.01.2016
0