Aby w pełni zrozumieć dlaczego u niektórych pojawia się nerwica natręctw, należy wrócić do tego czym właściwie ona jest. Jest to choroba, podczas której u chorego pojawiają się natrętne myśli, czyli obsesje bądź tzw. kompulsje, które są przymusowymi czynnościami/rytuałami. Bardzo często zaburzenia występują razem, dlatego zaburzenie nazywa się obsesyjno-kompulsywnym. Jeżeli chodzi o kompulsje są to zachowania powtarzające się, stereotypowe, które pozwalają pozbyć się napięcia. Osoba chora zdaje sobie sprawę z bezużyteczności tych czynności, jednak nie jest w stanie nad nimi zapanować. Wśród najczęściej występujących kompulsji wymienić można:
-czyszczenie rąk czy ubrań;
-liczenie;
-sprawdzanie wcześniej wykonanych czynności, itp.
Z drugiej zaś strony wszelkiego rodzaju natręctwa, powodują poczucie lęku i wewnętrznego napięcia. Wśród osób zmagających się z tym zaburzeniem można wyróżnić między innymi takich, którzy obawiają się:
-możliwości zachorowania, czy zakażenia;
-możliwości skrzywdzenia kogoś, itp.
W przeciwieństwie do schizofrenii, chorzy czują przymus pochodzący od nich samych, a nie od kogoś z zewnątrz. Osoba cierpiąca na to zaburzenie próbuje sobie z nim poradzić, jednak samodzielne wyleczenie jest wręcz niemożliwe.
W jaki sposób nerwica natręctw wkrada się do życia niektórych ludzi? Otóż według specjalistów, zaburzenie pojawia się już w okresie dzieciństwa, bądź dojrzewania. Jeżeli myśli lub czynności obsesyjne trwają przez większość dnia w okresie dwóch tygodni, należy się zastanowić czy dana osoba nie cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
W jaki sposób przeprowadza się leczenie osób zmagających się z tym zaburzeniem? Przede wszystkim pierwszy krok to stała i długoterminowa współpraca z lekarzem. Po drugie w większości przypadków chorym podaje się leki przeciwdepresyjne. Do farmakologicznego leczenia oczywiście dołącza się leczenie terapeutyczne. Wśród najczęściej stosowanej terapii jest terapia behawioralna, która według badań pomaga ona aż ¼ osób poddających się leczeniu.
Pomimo długotrwałego i ciężkiego leczenia nerwicy natręctw, istnieje duża szansa na poprawę życia osób zmagających się z tym zaburzeniem.