Chorujesz na zapalenie zatok? Poznaj nowoczesne metody ich leczenia!

11.05.2016
0
Chorujesz na zapalenie zatok? Poznaj nowoczesne metody ich leczenia!
Z roku na rok zwiększa się ilość chorujących na zapalenie zatok. Wraz ze zwiększoną ilością pacjentów uskarżających się na tę dolegliwość zmieniają się sposoby walki z nią. Jak dokonuje się tego obecnie?

Aby dokonać opisu dostępnych na rynku zabiegów należy wrócić do tego, czym właściwie one są. Otóż zatoki, to przedłużenie nosa, połączone z nim za pomocą wąskich kanalików. Wyróżnić możemy zatoki: sitowe, czołowe, klinowe i szczękowe. 

Jakie objawy powoduje zapalenie zatok? Między innymi chory odczuwa bóle głowy, jest zmęczony, ma zaburzenia węchu, jego głos ma nosowy pogłos itd. Tak więc dzięki udrożnieniu zatok ogólne samopoczucie się poprawi, a dolegliwości - zmniejszą. Warto również dodać, że walka z zatokami zmniejszy ilość infekcji. Można powiedzieć, że przypomina to otwarcie okna, w miejscu gdzie jest zdecydowanie za duszno. Oczywiście tymczasową pomoc w leczeniu zatok mogą przynieść środki dostępne w aptekach, bądź korzystanie z następujących rad:

1. Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz.

2. Dokładnie i regularnie oczyszczaj nos.

3. Przyjmuj witaminę C, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

4. Wspomagaj się kroplami do nosa. Jednak pamiętaj, aby nie stosować ich dłużej niż kilka dni.

5. Zażywaj leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Leczenie zapalenia zatok zmieniło się na przestrzeni ostatnich paru lat. Kiedyś w tym celu stosowano głównie zabiegi endoskopowe, a dokładniej punkcję zatok. Taki zabieg miał na celu usunięcie zalegającej ropnej wydzieliny. Często również w tym celu wykonywano zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu zmienionej błony śluzowej. 

Obecna medycyna przynosi nieco inne propozycje walki z uporczywym zapaleniem zatok. Jedną z nich jest oczywiście punkcja, ale wykonuje się ją już w ostrym przebiegu choroby, kiedy pacjent ma bardzo mocne dolegliwości bólowe. Jeżeli jednak zapalenie zatok jest przewlekłe metoda ta będzie bezwartościowa. 

Co w takim razie można zaproponować chorym na zapalenie zatok?

Osobom zmagającym się z zapaleniem zatok pomóc może tzw. balonoplastyka. Jest to zabieg podczas którego do ujść zatok wprowadza się mały zbiorniczek. Po odpowiednim umiejscowieniu zostaje on napompowany, dzięki czemu zbyt wąskie ujście zatok zostaje poszerzone. Warto podkreślić, że zabieg jest nieinwazyjny, a tym samym można go stosować zarówno u dzieci, jak i osób starszych. 

Zapalenie zatok powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Warto więc po konsultacji z laryngologiem pozbyć się problemu, przy pomocy dostępnych na rynku zabiegów. 

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ilustracja do artykułu Alergia przyczyną zatkanych uszu.

Kiedy zaczynamy odczuwać nagłe pogorszenie słuchu czy też nagły silny ból ucha może to świadczyć o alergicznym zapaleniu ucha. Jest to schorzenie, które powinno być bardzo szybko leczone.

25.03.2016
0